
Kviz na temo ljudske glasbe
V mesecu maju Glasbena šola Kranj pripravlja številne glasbene dogodke. Že v torek bo na sporedu krstna izvedba glasbenega kviza Ugani melodijo skladatelja Igorja Dekleve.
Kranj – V Glasbeni šoli Kranj je zadnjih nekaj let maj zagotovo eden najbolj živahnih mesecev v letu. To je čas, ko se počasi zaključuje šolsko leto in učenci na nastopih želijo pokazati, kaj so se med letom naučili, s tem pa tudi pridobiti prepotrebne izkušnje nastopanja. Poleg najboljših domačih mladih glasbenikov se na koncertih vselej predstavijo zanimivi gostujoči glasbeni sestavi in orkestri, s čimer glasbena šola prispeva tudi k siceršnjemu kulturnemu utripu mesta. Tako bo že v ponedeljek, 8. maja, ob 18. uri v Letnem gledališču Khislstein koncert harmonikarskih skupin in orkestrov glasbenih šol Domžale, Kranj, Laško - Radeče, Radovljica in Škofja Loka.
Prav poseben glasbeni dogodek bo sledil že naslednji dan, v torek, 9. maja, ob 19. uri v Prešernovem gledališču, kjer bo na sporedu krstna izvedba glasbenega kviza na temo ljudske glasbe z naslovom Ugani melodijo. Avtor je pianist, skladatelj in priznani glasbeni pedagog Igor Dekleva, ki je o nagibih, ki so ga vodili k ustvarjanju glasbenega kviza, dejal: »Narod se istoveti z maternim jezikom in ljudskim glasbenim izročilom. Slednje se pri Slovencih nekako izgublja in otroci z njim nimajo več neposrednega stika v družinskem krogu ali v širši okolici. Kviz Ugani melodijo pa je poskus, da na kratkočasen način spodbudim zanimanje za slovensko ljudsko glasbo.« Avtor je za izvajalce kviza izbral godalni orkester, dva pevska zbora in soliste. »Že takoj sem imel v mislih odrsko postavitev, ki lepo zapolnjuje prostor, saj gre za orkester, ki postavlja glasbena vprašanja, dva zbora pa potem izmenoma odpojeta odgovore. Na pomoč priskočita dva solista, če zbor ne pozna rešitve. Za predstavitev nekaterih pesmi dodatno lahko folklorna skupina vizualno ponazori dogajanje,« Igor Dekleva pojasnjuje odrsko dogajanje v kvizu.
V kranjski krstni izvedbi bosta nastopila zbora, ki jih vodi zborovodkinja Ana Kresal, šolski godalni orkester z dirigentko Urško Kordež, tu pa so še solisti Jernej Kosirnik in Ana Škrbič s kljunasto flavto, Tadej Falle in Jaka Prestor s tolkali in pevka Ana Benedik. Za mentorstvo pri koreografskih vložkih je poskrbela Daša Skrt, zelo pomemben pa bo v kvizu moderator Janez Hostnik. Kot je potrdil skladatelj, prav animator-moderator vodi celoten potek dogodkov na odru in po potrebi vskoči tudi kot pevski solist. »Zelo sem vesel, da je Glasbena šola Kranj prevzela prvo izvedbo tega glasbeno-scenskega projekta. V tem letu me namreč čaka še pet krstnih izvedb mojih skladb v Sloveniji in inozemstvu, a projekt Ugani melodijo je vsekakor najbolj zahteven. Vesel sem tudi, da se je ravnateljica Petra Mohorčič navdušila za kviz in prenesla entuziastični zagon na dirigentko, zborovodkinjo in profesorje, ti pa naprej na učence, saj izvedba terja velike organizacijsko-tehnične priprave in hvalevredna akcija Glasbene šole Kranj izpričuje njen pomen v kulturnem življenju Kranja in okolice.«
V Glasbeni šoli Kranj ta mesec pripravljajo še nekaj zanimivih glasbenih doživetij. V petek, 12. maja, bo v dvorani na Trubarjevem trgu potekal Dan odprtih vrat s predstavitvijo glasbil, ki jih poučujejo, 15. maja bo prav tam v okviru GM odra nastopil Klavirski trio Ad Hoc (Tim Jančar, Ana Dolžan, Izak Hudnik), 17. maja bo na Glavnem trgu nastop najmlajših šolskih orkestrov, 25. maja bo v Letnem gledališču Khislstein zaključni koncert šolskih orkestrov (flavtističnega, godalnega, harmonikarskega, kitarskega in pihalnega), dan kasneje bo na vrtu Cafe galerije Pungert koncert Mladinskega pihalnega orkestra GŠ Kranj z gostujočim pihalnim orkestrom GŠ Sežana (podružnica Komen), 1. junija pa bo v Šmartinskem domu v Stražišču še zaključni koncert solistov in komornih skupin.