Solze ob ogledu Arininih slik
Na kranjskem okrožnem sodišču se je včeraj nadaljevalo sojenje Mirzanu Jakupiju in Sandi Alibabić za smrt male Arine.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču se je včeraj nadaljevalo sojenje obtoženima Mirzanu Jakupiju in Sandi Alibabić, ki jima tožilstvo očita surovo ravnanje in zanemarjanje otroka ter več kaznivih dejanj povzročitve telesnih poškodb, od katerih je zadnja imela za posledico tudi smrt dveletne Arine, hčerke obdolžene Alibabićeve.
Obdolženi Jakupi je tokrat zavrnil nadaljevanje samostojnega pričanja, niti ni hotel odgovarjati na vprašanja Darje Roblek, zagovornice drugoobtožene Alibabićeve. Odločil se je, da bo odgovarjal le še na vprašanja sodnice Milene Turuk. Ta mu je predočala tudi izpovedbe Alibabićeve, da je z deklico surovo ravnal, kar je odločno zavrnil. Znova je poudaril, da je z njo ravnal kot s svojimi otroki in da se z Arino nihče ni hotel ukvarjati. Sodnico je zanimala tudi uporaba štirih mobilnih telefonov, ki so jih pri obtoženih našli med preiskavo, pri čemer je Jakupi zatrdil, da ni nikoli vzel Sandinega telefona ravno tako pa v službi telefona ni uporabljal, kar je sicer zatrjevala mati umrle deklice. Na vprašanje sodnice, zakaj 2. julija lani, ko se Arina ni več odzivala, ni sam poklical reševalcev, je odgovoril, da ni vedel, da tudi brez dobropisa na telefonu lahko kliče na telefonsko številko nujne pomoči 112. Zanikal je tudi očitke, da bi ga Arina motila, in pojasnil, da ga je motila njena družina. Na izrecna vprašanja sodnice o poškodbah deklice ni podal konkretnih odgovorov, zavrnil pa je očitek, da naj bi Arino udaril s plastično igračko konjičkom, češ da te igrače sploh ni imela oziroma da je ni nikoli videl. Kriminalisti so sicer to igračo med preiskavo njihovega doma našli. Alibabićeva je odgovore nekdanjega partnerja na koncu pospremila s komentarjem: »Samo povem, da želim, da se pove resnica.«
V nadaljevanju so začeli pregledovati dokazni material, med katerim je tudi posnetek klica Alibabićeve, ki je bila tedaj v službi, na center za obveščanje 112, kjer je zaprosila za pomoč za otroka. Iz posnetka klica je razvidna tudi aktivacija policije s strani centra za obveščanje, kjer jim je bilo dogajanje sumljivo. Med pregledovanjem zapisnika in fotografij s kraja dogodka, med katerimi so bile tudi fotografije dogajanja ob posredovanju reševalcev, je Alibabićeva jokala, nekaj solz pa je sodnica videla tudi pri Jakupiju. Fotografije Arine v bolnišnici so Alibabićevo ponovno spravile v jok, zgovoren pa je bil zapisnik kriminalistov o ogledu kraja dejanja, kjer so prostore, v katerih so našli Arino, opisali kot neprimerne, zatohle, z vonjem po cigaretnem dimu, plesnijo, vlago. Stanje otroka so opisali kot neprimerno, higiensko zanemarjeno in podhranjeno. Deklico so našli na postelji iz kosa odrezane pene, prekrito z rjavimi madeži, v kopalnici so kriminalisti našli odejico z rjavimi madeži in madeže na stenah, za katere so v nacionalnem forenzičnem laboratoriju ugotovili, da gre za kri male Arine. Za enega od vzorcev pa tega niso mogli potrditi, saj bi lahko šlo ali za vzorec nečloveškega izvora ali za posledico čiščenja s kemijskimi sredstvi.
Med zaseženimi predmeti obema obtoženima so bili tudi štirje mobilni telefoni, od koder so forenziki prenesli fotografije in videoposnetke ter sporočila in zabeležke o klicih. Iz fotografij je po besedah sodnice razvidno tako surovo ravnanje kot izražanje naklonjenosti deklici. Za branje sporočil se ni odločila, temveč jih bodo najprej prevedli. Med izstopajočimi odkritji na telefonih pa sta dve iskanji v spletnem brskalniku Google s ključno besedo »krvavitve glave«, prvo je bilo lani zabeleženo 30. junija, drugo pa 2. julija.
Po informacijah zagovornice obtožene so v spis vložene tudi informacije o domnevnih grožnjah Jakupija nekdanji soprogi, ki naj bi ji med enim od obiskov v priporu zagrozil, da jo bo ubil, če ne bo pričala tako, kot ji bo naročil. Sojenje se bo z zaslišanjem psihologa ter izvedencev medicine, sodne medicine in prič zdravnikov nadaljevalo v ponedeljek.