Dve nagradi Gorenjcem
Na 22. Slovenski polki in valčku so se Ognjeni muzikanti in Tjaša Hrovat razveselili nagrade za najboljšo skladbo festivala, Ansambel Storžič pa nagrade za najboljšo polko.
Med tremi zmagovalci festivala Slovenska polka in valček, ki je minuli petek potekal v Podčetrtku, sta bila kar dva gorenjska ansambla. Ognjeni muzikanti iz okolice Kamnika in Celja ter Tjaša Hrovat so za valček Če bi bil danes ... prejeli nagrado strokovne žirije za najboljšo skladbo festivala, Ansambel Storžič pa je razveselilo občinstvo, ki je s telefonskim glasovanjem za najboljšo polko leta 2017 izbralo Ta nagajivi čas. Gledalci in poslušalci festivala so izbrali tudi najboljši valček, in sicer Kdor srcu sledi v izvedbi Ansambla Glas iz Zreč.
Za Ognjene muzikante je bil to tretji nastop na Slovenski polki in valčku. Leta 2013 so bili s polko Sonce sije spet drugi, predlani pa so prejeli nagrado za najboljšo polko – Našel te bom. Pri najboljši skladbi letošnjega festivala Če bi bil danes ... so moči združili s pevko Tjašo Hrovat, s katero se poznajo že vrsto let. Včasih je pela pri Ansamblu Jureta Zajca, zadnji dve leti pa odnos gradijo tudi na drugačni ravni, saj je partnerka »ognjenega« Uroša Steklase iz Podgorja pri Kamniku. Kot pravijo fantje, se s Tjašo super ujamejo tako v osebnem kot tudi v glasbenem smislu, zato bodo morda še kdaj kaj ustvarili skupaj.
Pod valček Če bi bil danes ... se podpisujejo Steklasa, Hrovatova in Samo Kališnik, član ansambla iz Vrhpolja pri Kamniku. »Vedno se trudimo dati vse od sebe. Prijavili smo se z valčkom, ker se nam je vsem zdel vreden ponovne prijave na Slovensko polko in valček. Verjeli smo vanj, v besedilo in celoten projekt, ki je zaradi te pesmi nastal. S Tjašo smo tvorili super celoto, med nami je bila dobra energija, hkrati pa smo imeli priložnost povedati zgodbo, ki so jo, po odzivih sodeč, razumeli gledalci in tudi komisija,« je povedal Steklasa.
Valček je bil v prvi vrsti presenečenje za Tjašino mamo, ki ga je prvič slišala šele na festivalu. »Želeli smo si samo, da nastop dobro izvedemo in da presenečenje uspe. Seveda je dober občutek, da pesem, ki jo izvajaš, začutijo tudi poslušalci in komisija, a vendar je bilo še toliko drugih odličnih ansamblov, da do zadnjega nismo vedeli, kakšen rezultat lahko pričakujemo,« nam je še zaupal Steklasa. Poleg že omenjenih so pri Ognjenih muzikantih še Peter Vidmar iz Žej pri Komendi, Aljoša Jurkošek iz Štor pri Celju in Gašper Salobir iz Laškega.
Storžič kmalu z novim albumom
Ansambel Storžič je bil na odru Slovenske polke in valčka tokrat že četrtič. Prvič so nastopili leta 2002 z valčkom V Bohin' 'ma d'ž ta mvade, po katerem so še danes najbolj znani, leto kasneje so bili s skladbo Le za trenutek drugi po glasovih občinstva, leta 2006 pa so prejeli nagrado strokovne žirije za skladbo Rad bi iskal. Tokrat so na festivalu prvič nastopili s polko – Ta nagajivi čas. »Nagrade občinstva smo res zelo veseli in je nismo pričakovali. Z razpletom se nismo pretirano obremenjevali, saj je za vsak ansambel zmaga že, da je njegova skladba s strani strokovne komisije izbrana na ta festival,« je dejal Klemen Grašič, ki se skupaj z Vero Šolinc podpisuje pod letošnjo zmagovalno polko. In kaj je tisto, s čimer jim je po njegovem uspelo prepričati občinstvo? »Mogoče to, da gre bolj za klasično polko. Sicer bi pa to nagrado privoščili prav vsakemu ansamblu, ki je sodeloval s polko na festivalu,« je odvrnil Grašič.
Ansambel Storžič poleg Grašiča sestavljata še Tomaž Kušar in Janez Hostnik, na Slovenski polki in valčku pa se jim je pridružil še Matej Šarc z baritonom. Kot pravi Grašič, so za letos končali s festivali. Njihov glavni cilj je, da v nekaj mesecih izdajo tretji album, ki ga bodo poimenovali po zmagovalni polki Ta nagajivi čas.