Za volan le trezni
Tudi Agencija za varnost prometa se pridružuje akciji 40 dni brez alkohola, saj je alkoholiziranost še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za prometne nesreče. Samo lani je zaradi alkoholiziranosti povzročitelja umrlo 38 ljudi, 170 pa je bilo huje poškodovanih.
Letošnji slogan akcije je »Izberi prav. Bodi z mano.« Z njim organizatorji želijo poudariti predvsem ožje medosebne odnose kot najpomembnejše pri podpori posamezniku, da se odloči za zmanjšano pitje alkohola.
Kranj – V sredo se je začela tradicionalna akcija 40 dni brez alkohola, katere nosilec je Slovenska karitas in poteka v sodelovanju z Med.Over.Net in Agencijo za varnost prometa. Akcija bo trajala do 15. aprila, organizatorji pa želijo pritegniti čim večje število posameznikov, družin in skupin, da zmanjšajo oziroma prenehajo z uživanjem alkohola ter da pod vplivom alkohola nikoli ne sodelujejo v prometu. Alkoholiziranost je namreč še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nesreč, predvsem tistih z najhujšimi posledicami.
V preteklih letih smo sicer lahko spremljali pozitiven trend zmanjševanja deleža alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč, vendar pa nam je lansko leto, ko se je število najhujših prometnih nesreč v povezavi z alkoholom ponovno povečalo, ponovno pokazalo, da je treba na tem področju nadaljevati in nadgraditi obstoječe aktivnosti.
Alkohol v prometu je odraz širšega okolja in je hkrati tudi javnozdravstveni problem. Poleg nadzora in kaznovanja je izrednega pomena opozarjanje, osveščanje in izvajanje številnih preventivnih aktivnosti. Pomembno je, da se v družbi jasno izoblikuje mnenje, da je alkohol splošni problem ter da je potrebna ničelna toleranca do alkohola v prometu, v vseh vlogah tako med vozniki kot tudi pešci in kolesarji.
Na Javni agenciji za varnost prometa je akcija tudi del aktivnosti izvajanja nacionalne akcije in Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa 2013–2022, ki sledi dvema osnovnima ciljema, to pa sta zmanjšanje števila prometnih nesreč zaradi alkohola in zmanjšanje števila mrtvih in hudo poškodovanih.
V Sloveniji je alkohola v prometu še vedno preveč. Sprejemljiva je le ničelna toleranca, ki jasno sporoča, da je tveganje zaradi alkohola v prometu preveliko. V lanskem letu je namreč zaradi alkoholiziranosti povzročitelja umrlo 38 oseb, 170 je bilo huje poškodovanih. Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč znaša skoraj 10 odstotkov, povprečna alkoholiziranost pa je izredno visoka, več kot 1,4 promila. Verjetnost povzročitve prometne nesreče je pri alkoholiziranosti 1,1 promila skoraj 20-krat večja v primerjavi s treznim voznikom.