Jeseniški hokejisti so februarja 1957 osvojili prvi naslov prvakov. / Foto: 10 let jeseniškega hokeja

Prvo zvezdico so prinesli iz Beograda

Ta mesec je minilo šestdeset let od takrat, ko so jeseniški hokejisti osvojili svoj prvi naslov državnih prvakov, prav tako pa bodo ob zaključku letošnje sezone proslavljali še en jubilej, saj so pred četrt stoletja prav Jeseničani osvojili prvi naslov državnih prvakov Slovenije.

Prvo uradno državno hokejsko prvenstvo v Jugoslaviji je bilo odigrano 9. januarja 1939 v Zagrebu. Igral se je turnir, na njem so zmagali igralci Ilirije, nastopila pa so še tri moštva iz Zagreba. Leta 1940 je začelo nastajati novo hokejsko središče na Jesenicah, po drugi svetovni vojni pa so se hokejskima kluboma v Ljubljani in na Jesenicah postopoma pridružili novi. Nekateri klubi živijo še danes, nekaj jih je kmalu prenehalo z delom.

Klub, ki je v vseh letih osvojil največ naslovov državnih prvakov, je jeseniški. Na začetku tega meseca, natančno 3. februarja, je minilo šestdeset let od takrat, ko so osvojili prvi naslov državnih prvakov.

Do leta 1957 so državna prvenstva Jugoslavije potekala po turnirskem sistemu. Leta 1957 je bil turnir v glavnem mestu Jugoslavije, v Beogradu. Favorit prvenstva je bil domači Partizan, ki je pred tem osvajal naslov državnih prvakov v zaporedju, leta 1956 pa so mu ga odvzeli, ker je imel v svojih vrstah tujega hokejista. Takrat so naslov prvakov osvojili hokejisti iz Zagreba.

Na državnem prvenstvu v Beogradu leta 1957 je sodelovalo pet ekip: Partizan in Crvena zvezda iz Beograda, Drvodjelac iz Varaždina, Ljubljana in Jesenice. Za Jesenice so nastopali vratarja Tone Korantar in Jože Novak, branilci Joža Dolinar, Dušan Hribar, Alojz Kaltenekar, Marjan Kristan in Jože Trebušak ter napadalci Dušan Brun, Boris Čebulj, Niko Čebulj, Ivo Domijan, Ciril Klinar, Toni Tišler in Vinko Valentar.

Jeseničani so svoje prvo srečanje odigrali drugi dan turnirja in premagali Crveno zvezdo z izidom 5 : 0. Naslednji dan so se pomerili z Ljubljano in po zaostanku izenačili na 1 : 1. Tekma z Drvodjelcem je bila formalnega značaja in je prinesla zmago 11 : 0, tekmo za prvaka pa so odigrali zadnji dan proti Partizanu. Zmaga Jesenic s 6 : 2 je pomenila prvi naslov državnega prvaka. Jeseničani so na turnirju navdušili z igro in borbenostjo. Pred turnirjem jim nihče ni pripisoval možnosti za zmago, delavci Železarne Jesenice pa so verjeli v svoje fante. Poslali so jim telegram, v njem pa so jim zapisali: »Pustite srca v Beogradu, pridite kot zmagovalci!« In to se je tudi zgodilo.

Igra Jesenic je bila tako posebna, da je tudi domača publika uvidela, kdo je najboljši. Zapisano je, da je bilo iz domače publike slišati: »Glejte, kako igrajo in se borijo fantje iz jekla«.

O zmagah in zgodovini jeseniškega kluba so izšli različni članki in bilteni. Tudi ob nedavnem jubileju, 60. obletnici prvega naslova državnih prvakov, so na spletni strani kluba objavili članek, kjer so zbrani spomini nekdanjih igralcev. Hokejistom je v spominu ostal zlasti sprejem navijačev, ki so jih pričakali že v Ljubljani in se z vlakom odpeljali proti Jesenicam. Od Kranja proti Jesenicam je bil ob progi špalir navijačev, na Jesenicah pa godba in množica navdušenih ljudi, ki so nove državne prvake na ramah odnesli do Korotana.

Slavij ob novih zvezdicah je bilo nato na Jesenicah še kar nekaj, saj so po prvem naslovu jeseniški hokejisti naslove državnih prvakov osvajali neprekinjeno do leta 1971.

V šestdesetih letih se je uveljavila tudi nova ljubljanska ekipa Olimpija Ljubljana in rivalstvo med tema tekmecema je začelo privabljati številne gledalce. Olimpija je tudi klub, ki je leta 1972 prekinil jeseniško prevlado v hokeju. Slovenski klubi so v nekdanji SFRJ osvojili kar 33 naslovov državnih prvakov: Jesenice 23, Olimpija 8 in Ilirija 2.

V sezoni 1991/1992 se je začelo prvo državno prvenstvo samostojne Slovenije. Prvi državni prvaki so postali hokejisti Acronija z Jesenic, ki so nato osvojili še devet naslovov. Zadnjega v sezoni 2014/15.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 19. november 2014 / 12:17

Mir tudi danes ni samoumevna vrednota

Kranj – Mir je vrednota, ki je še danes ne znamo ceniti, je po besedah pomočnice ravnateljice Osnovne šole Matije Čopa Zvezdane Perko sporočilo, ki so ga tudi z drugimi želeli deliti njihovi učenci...

Objavljeno na isti dan


Bled / petek, 24. februar 2017 / 19:02

Država mačehovska do parka

Na sredini seji javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP) so svetniki zavrnili predlog programa dela zavoda za letos, saj finančna sredstva države zadostujejo le za delovanje zavoda, ni pa ga dovol...

Kranj / petek, 24. februar 2017 / 19:01

Nov odlok vsem ni všeč

Kranjski mestni svetniki so na seji govorili tudi o predlogu novega odloka o urejanju prometa, ki je zadnje dni povzročil precej slabe volje.

Kamnik / petek, 24. februar 2017 / 18:59

Svetovna nagrada za kamniški SipaBoards

Kamnik – Ekipa kamniškega podjetja SipaBoards, ki je znano po razvitju svoje istoimenske samonapihljive deske z električnim pogonom za veslanje stoje, se je pred dnevi razveselila nove mednarodne n...

Gospodarstvo / petek, 24. februar 2017 / 18:55

Še nekaj dni časa za vložitev napovedi

Kranj – Davčni zavezanci imajo le še do 28. februarja čas, da za lansko leto vložijo napovedi za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, od dividend, od dobička p...

Kronika / petek, 24. februar 2017 / 18:54

Brez dovoljenja zbirali prostovoljne prispevke

Kranj, Radovljica – Kranjski policisti so ta teden obravnavali dve prijavi nedovoljenega pobiranja prostovoljnih prispevkov in zaradi kršitve oglobili štiri romunske državljane, podoben primer pa s...