Eno od omizij zadružnikov na regijskem posvetu zadružne zveze

Za vse ni kriva država

»Zadružniki lahko marsikaj zahtevamo od države, a še veliko moramo postoriti sami,« je na regijskem posvetu zadružnikov gorenjske in kamniško-zasavske regije dejal Peter Vrisk, predsednik Zadružne zveze Slovenije.

V gorenjski in kamniško-zasavski regiji je štirinajst zadrug, od tega jih je predlani deset poslovalo z dobičkom v skupnem znesku 254 tisoč evrov in štiri z izgubo v znesku 388 tisoč evrov. K izgubi je največ prispevala KGZ Sloga Kranj.

Zgornje Pirniče – »Zadruge v Sloveniji pridelajo, odkupijo in naredijo več, kot lahko same prodajo v svojih kmetijskih in živilskih trgovinah, zato je nujno, da sodelujejo tudi z Mercatorjem in drugimi velikimi trgovci. A tudi zadruge bi lahko same prodale več, če si ne bi medsebojno konkurirale,« je na nedavnem srečanju zadružnikov dejal predsednik zadružne zveze Peter Vrisk in ob tem navedel primer, kako jim je lani eden od zadružnih ponudnikov z nižjo ceno »porušil« pogajanja z velikim trgovcem.

Čeprav je na trgu že veliko blagovnih znamk, si tudi v zadružni zvezi prizadevajo za uveljavitev svoje znamke. »V zadnjem času sicer veliko govorimo o slovenski hrani, tudi potrošniki vse več povprašujejo po njej, a učinkovitega nadzora ni pa tudi kazni so tako nizke, da se kršiteljem splača kršiti zakone in druge predpise,« je dejal Vrisk in dodal: »V medijih je tudi možno prebrati oz. slišati, da bosta Semenarna in Deželna banka Slovenije propadli. To ni res in to se tudi ne bo zgodilo. Semenarna posluje pozitivno, banka je lani poslovala celo bolje od pričakovanj. Za banko se zanimajo številni kupci, a verjetno bo ostala edina banka v večinski slovenski lasti.«

V razpravi je bilo slišati različne kritike in mnenja, med drugim takšna: s promocijo lokalno pridelane hrane je treba začeti v vrtcih in v osnovnih šolah; država dopušča, da se pozidavajo najboljša kmetijska zemljišča; posledice znižanja subvencij v hribovskih območjih se že kažejo v zaraščanju; Slovenija je pri vodenju kmetijske politike preveč odvisna od Bruslja; po stari kmetijski politiki je na Gorenjskem dobivalo podpore za kmetijsko-okoljske ukrepe 1200 kmetij, po novem jih le 300 – denar se je z Gorenjske preselil v Prekmurje; v škodo, ki jo pašnim živalim povzročajo zveri, bi morali vključiti tudi stroške za iskanje pogrešanih živali ...

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 15. marec 2018 / 09:10

Novosti v zakonodaji

Posebno pozornost na letošnjem sejmu Dom, ki poteka od 13. do 18. marca na Gospodarskem razstavišču, namenjajo novostim v slovenski in evropski gradbeni zakonodaji.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 29. januar 2015 / 20:36

Pomagali so Evelin

Obrtniki in podjetniki so se na Krvavcu pomerili v veleslalomu, na Primskovem pa so na tradicionalnem dobrodelnem koncertu mnogih znanih glasbenikov tokrat zbirali sredstva za deklico Evelin.

Nasveti / četrtek, 29. januar 2015 / 20:29

Slavna kvašena zvezda

Zadnje čase lahko na internetu opazimo slike mnogih ljudi, ki pečejo kvašeno zve­z­do. Na prvi pogled se nam zazdi, da je peka le-te zelo zapletena. Vendar če se dela lotimo po korakih, je pri­prav...

Razvedrilo / četrtek, 29. januar 2015 / 20:28

Žemljice za slavljenca

Znani tržiški fotograf Toni Čebron je praznoval štirideseti rojstni dan.

Razvedrilo / četrtek, 29. januar 2015 / 20:21

Čarobni dan napolnil Kranjsko Goro

V nedeljo se je na smučišču v Kranjski Gori odvijal tradicionalni Čarobni dan, ki je na snežne strmine zvabil številne družine.

Kranjska Gora / četrtek, 29. januar 2015 / 15:08

Petošolci zavzeli kranjskogorske strmine

V Kranjski Gori je minuli petek v sklopu projekta Šolar na smuči smučalo več kot 550 petošolcev iz celotne zahodne Slovenije.