Kdo lahko čisti naše dimnike
Od druge polovice leta 2004 je s spremembo Zakona o varstvu okolja izvajanje dimnikarskih storitev postala obvezna državna gospodarska javna služba. Ker je bila s strani Mestne občine Kranj dimnikarstvu Dovrtel že pred tem odvzeta koncesija, je občina po izvedbi novega javnega razpisa s podjetjem Snedim podpisala začasno pogodbo o izvajanju dimnikarskih storitev, ki velja do podelitve koncesije s strani države. Po takratnih razgovorih s predstavniki Ministrstva za okolje in prostor naj bi bile prve koncesije s strani države podeljene že v začetku leta 2005. V Kranju zaenkrat koncesionarja še nimamo in velja prej omenjena začasna pogodba, na ravni države pa je bilo po naših podatkih podeljenih približno 30 koncesij.
Glede na to, da se je država s prevzemom dimnikarskih storitev pod svoje okrilje v zakonskih in podzakonskih aktih zavezala spoštovati določila veljavnih odlokov in pogodb, do podelitve državne koncesije veljajo določila teh aktov in pogodb. Odloki in pogodbe, ki jih je sprejela Mestna občina Kranj so skladni z zakonodajo, ki jo narekuje republika. To pomeni, da mora občan z ene strani uporabljati storitve pogodbenega dimnikarskega podjetja in z druge strani dimnikarsko podjetje po državnih predpisih izvajati aktivnosti po točno določenih rokih, za katere lahko zaračunava cene, ki jih je predpisala država. Če je občan s storitvami dimnikarskega podjetja nezadovoljen, ima možnost ukrepanja preko ustreznega inšpektorata.
Zaradi velikega števila pritožb občanov in pobud mestnih svetnikov smo letos preko Sveta občin Slovenije poslali pristojnemu ministrstvu pobudo za spremembo zakonodaje. Predlagali smo, da bi lahko izvajanje meritev dimnih plinov opravljale tudi nekatere druge pooblaščene organizacije. S tem bi se izognili podvajanju stroškov, ki prihajajo v zvezi z meritvami.