Sabina Rekar / Foto: Gorazd Kavčič

Upoštevati želje in sposobnosti

Mladi naj si izberejo izobraževalni program, ki ga bodo zmogli oziroma jih res veseli, pred vpisom v srednjo šolo svetuje šolska pedagoginja in pomočnica ravnateljice v Osnovni šoli Toneta Čufarja Jesenice Sabina Rekar.

Na podlagi česa se otroci odločajo za vpis v določeno srednjo šolo?

"Odvisno od otroka do otroka; mi jim poskušamo podati čim več informacij, potem pa zelo različno izbirajo, nekateri glede na nasvete staršev, drugi glede na informacije, ki jih dobijo na dnevih odprtih vrat po šolah in informativnih dnevih. Nekateri se ozirajo tudi na mnenja prijateljev, a se trudimo, da je tega čim manj, saj mora biti odločitev čim bolj individualna. Učenec mora izbrati tisto, kar ustreza njegovim sposobnostim in željam."

Ali otroci znajo že tako zgodaj prepoznati svoje močne lastnosti?

"Na žalost ne, znajo našteti svoja šibka področja, pri močnih pa se morajo kar potruditi, da jih poiščejo."

Na kakšen način jim je mogoče pomagati, da jih prepoznajo?

"Uporabljamo razne vprašalnike, med drugim imajo na voljo program Kam in kako, izpolnijo lahko tudi test posebnih interesov, pomagamo jim tudi prek individualnih pogovorov."

Kako jim lahko svetujete oziroma jim pomagate pri sprejemanju končne odločitve?

"Najprej jim ponudimo čim več splošnih informacij, potem rešujejo teste, na koncu pa poskušamo na podlagi osebnega pogovora zožiti izbor šol, na katere bi se želeli vpisati. Nekateri odločitev sprejmejo zelo hitro, že jeseni, drugi pa še na informativnih dnevih zbirajo informacije o več programih in z odločitvijo počakajo vse do vpisov v aprilu."

Kateri poklici so med otroki najbolj priljubljeni?

"Zdravstveni tehnik in vzgojitelj predšolskih otrok predvsem med dekleti, med fanti pa tudi poklici s področja strojništva. Pri izbiri nadaljnjega šolanja še vedno najbolj odločilno vpliva bližina šole, ki naj bi jo obiskovali."

Ali imajo učenci že v devetem razredu pred očmi tudi svoj prihodnji poklic ali mogoče z izbiro gimnazije želijo odložiti to odločitev še vsaj za štiri leta?

"Nekateri imajo že zelo natančno začrtano poklicno pot, a kljub temu ni nujno, da si čez štiri leta ne bodo premislili. Tisti, ki so že zelo odločeni glede poklica, se po navadi vpisujejo bolj v tehniške programe."

V zadnjem času se veliko govori o deficitarnih poklicih. Koliko to vpliva na odločitev za določeno šolo?

"Ne vpliva, seznama deficitarnih poklicev niti ne pogledajo, čeprav jim povem zanj. Menim, da bi se pri tem morali bolj vključiti starši in sodelovati pri predstavitvah, pogovorih ..."

Kdaj se učenci obrnejo na vas oziroma v katerih primerih najpogosteje potrebujejo pomoč pri sprejemanju odločitev glede nadaljnjega šolanja?

"Nekaj časa samo srkajo informacije, ko prihajam k njim v razred. Nekateri potem že zgodaj sprejmejo odločitev, tisti, ki se ne morejo odločiti, pa januarja in februarja pridejo trkat na moja vrata. Najtežje je, ko ob izpolnjevanju vprašalnikov odgovarjajo samo, česa ne želijo. Če vsaj malo vedo, kaj bi radi počeli, jim lahko pomagaš, sicer je to precej težje. Sploh pri dekletih, ki imajo še manj izbire pri poklicnih programih kot fantje."

In kako potem ravnate v takih primerih?

"Skupaj pripravimo ožji izbor šol, ki so jim na voljo, potem jih napotim še na dneve odprtih vrat in informativne dneve, nato pa se je treba odločiti. Treba se je zavedati, da imajo nekateri tudi nerealne želje glede na svoj učni uspeh. Pri nas sploh Avstrija velja za neke vrste obljubljeno deželo. A na leto se v katero od avstrijskih šol vpišeta zgolj eden do dva dijaka."

Kaj torej svetujete mladim, ki so se znašli pred eno izmed zelo pomembnih izbir v svojem življenju?

"Naj si izberejo program, ki ga bodo zmogli, pa mogoče potem nadaljujejo po korakih naprej, oziroma naj izberejo res tisto, kar jih veseli."

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 8. februar 2023 / 12:21

Slovesnost za Kamnitnikom

Škofja Loka – Občina Škofja Loka in Združenje borcev za vrednote NOB Škofja Loka tudi letos pripravljata slovesnost v spomin petdesetim ustreljenim talcem. Pri spomeniku za Kamnitnikom bo potekala...

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 28. november 2021 / 21:22

Anže Lanišek do prve zmage v karieri

Ruka – Anže Lanišek (311,9 točke) je zmagovalec druge tekme smučarskih skakalcev za svetovni pokal v finski Ruki. To je bila prva posamična zmaga 25-letnega Domžalčana v svetovnem pokalu. Drugo mes...

GG Plus / nedelja, 28. november 2021 / 12:56

Spomini na leto 1991, 2. del

Zanimalo nas je, kako so prebivalci Gorenjske doživljali zgodovinske dogodke leta 1991. Za pomoč smo prosili prof. Ireno Rahotina z Gimnazije Franceta Prešerna iz Kranja. Dijaki so v šolskem letu 2020...

Gorenjska / nedelja, 28. november 2021 / 12:53

V soboto potrdili 1478 okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – Včeraj so ob 3402 PCR-testih potrdili 1478 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je tako znašal 43,4 odstotka, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Po...

Kronika / nedelja, 28. november 2021 / 12:51

Psa ušla lastnikoma

Žirovnica, Bled – Vodnik policijskega psa je v sredo na območju Žirovnice poskrbel za psa, ki je ušel izven ograje. Na Bledu pa je izgubljenega psa s ceste odstranila obiskovalka kraja. Oba psa so...

GG Plus / nedelja, 28. november 2021 / 12:50

Zakaj mladi objavljajo selfije?

»Selfiji so postali tako velik globalen fenomen, da je Oxfordov slovar besedo 'selfie' leta 2013 označil kot besedo leta, njihova priljubljenost pa z leti še narašča. Raziskave so pokazale, da so m...