V spomin: Živko Kladnik
(1948–2017)
Likovnik in pesnik konkretist Živko Kladnik je bil rojen v Novem mestu, živel pa je v Kranju in na Cegelnici pri Naklem. Sprva je deloval kot filmar, soustanovitelj skupine kranjskih kinoamaterjev Ime, ki je v letih od 1970 do 1976 posnela več kratkometražnih igranih filmov. Leta 1979 je bil med soustanovitelji skupine Studio Signum, v okviru katere je sodeloval pri vrsti razstav in projektov, med katerimi je bil tudi širše odmevni projekt ABC-eda, izveden v Kranju, na Reki, v Benetkah in Piranu. S Francijem Zagoričnikom je sodeloval pri izdaji publikacij WEST-EAST (1978–1985) in pri delovanju mednarodnega avantgardističnega združenja z istim imenom. Samostojne razstave je imel v Ljubljani, na Jesenicah in večkrat v Kranju.
Živko Kladnik je od osemdesetih let preteklega stoletja redno organiziral razstave v prostorih podjetja Domplan v Kranju. Bil je tudi pobudnik mnogih razstav in umetniških dogodkov v Kranju in drugje. Med njimi so bile najpomembnejše razstave, ki jih je Živko Kladnik v letih od 2007 do 2009 požrtvovalno pripravil v počastitev spomina na Francija Zagoričnika in na njih uspel zbrati večino nekdanjih avantgardnih sodelavcev. Zbornik – katalog razstav in spominskega simpozija – je, kot je bilo zanj značilno, duhovito poimenoval Kvadrat elipse. Dela kranjskih likovnih umetnikov je pred nekaj leti uspel predstaviti v nekdanji samostanski cerkvi v kraju Mnišek na Češkem.
Po svojem življenjskem slogu sicer posebnež je bil vselej pronicljiv opazovalec družbene stvarnosti, duhovit sogovornik in iskren prijatelj. Pri kulturnem delovanju ga je vodila izrazita osebna angažiranost. Na zadnjih samostojnih razstavah Zeleno, ki te hočem zeleno in Okupacija v 26 slikah je predstavil kolaže, ki so nastali kot protest proti genocidu na Balkanu. Ponovna uporaba različnega zavrženega gradiva, ki ga je skrbno zbiral, postopki razmnoževanja, udarna provokativnost ter elementi konkretne in vizualne poezije Živka Kladnika povezujejo s starejšimi likovnimi avantgardami, medtem ko težnja po odpiranju likovnega polja postavlja njegov opus ob bok novodobnih likovnih praks. Živko Kladnik, likovni ustvarjalec in pesnik konkretist, organizator likovnih dogodkov in zbiralec dokumentarnega in drugega gradiva o likovnih in glasbenih dogodkih, se nikoli ni pehal za javnimi priznanji. Neopazno je živel med nami, ne da bi se zavedali, da gre za enega osrednjih predstavnikov slovenske likovne neoavantgarde.