Jedi za pomladne dni
Šparglji ali beluši
Šparglji so izrazito sezonska zelenjava, zato jih je nesmiselno uživati, ko prihajajo iz toplih gred, prikrajšani za pristni okus. Naužiti se jih je treba takrat, ko prihajajo na tržnice še sočni in hrustljavi. Pomagajo celo pri očiščevalnih kurah, saj spodbujajo izločanje škodljivih snovi iz telesa.
Zgodaj spomladi začnejo na Krasu rasti divji šparglji - šparoge, ki jih domačini nabirajo med robidovjem in drugo podrastjo ter najraje jedo pripravljene z jajci. Sezona belih špargljev je od aprila do sredine junija. Zeleni šparglji so na policah vse leto. Domače nato nadomestijo uvoženi iz Egipta in Peruja.
Lupimo jih 5 do 7 centimetrov od vršička. Bele šparglje lupimo po celi dolžini, razen vršička. Olupkov ne zavržemo, iz njih skuhamo juho za zalivanje raznih jedi. Za kuhanje vzamemo večjo kozico in šparglje zvežemo z vrvico, da kuhani ne razpadejo in jih zlahka potegnemo iz vode. Vodi dodamo poper v zrnju, lovorov list, sol in nekoliko kisa, da ostanejo šparglji lepe barve. Kuhajmo jih kratek čas, da ostanejo čvrsti in ne izgubijo preveč mineralov in vitaminov. Šparglje lahko jemo tudi surove, v solati ali s primerno omako.
Kakšna je razlika med šparglji in beluši? Beluše običajno imenujemo bele, beljene šparglje. Sami se odločite, katera barva vam najbolj ustreza.
Belušev carpacio z jagodami
Sestavine: 20 dag belih olupljenih špargljev, 20 dag debelejših jagod, 12 dag sveže naribanega pikantnega sira. Omaka: pol dl oljčnega olja, pol dl balzamičnega kisa, sol, poper, malo origana, nekaj kapelj konjaka, pol dl belega vina.
Priprava: Olupljene beluše tanko narežemo in jih naložimo na krožnik, nanje nadevamo na lističe narezane jagode, prelijemo s pripravljeno omako in potresemo s sveže naribanim pikantnim sirom. Ponudimo dobro ohlajeno jed.
Beluševa in korenčkova juha
Sestavine: 30 dag belušev, 3 dag masla, 0,5 dl vermuta, 20 dag belega kruha, 1 dl smetane, sol, poper.
Priprava: Oprane, narezane in olupljene beluše na hitro preprapažimo na maslu in zalijemo z vermutom ter prevremo. Olupke skuhamo v vodi in z dobljeno osnovo zalijemo beluše. Začinimo s soljo in poprom ter zalijemo s sladko smetano. Juho zgostimo z belim kruhom in jo po želji postrežemo s korenčkovo juho, ki jo pripravimo po enakem načinu kot juho z beluši, le da namesto belušev uporabimo korenček.
Mošnjički s proseno kašo in beluši
Sestavine: 4 palačinke, dvakrat po 15 dag kuhanih belušev, 4 dag sesekljane čebule, 4 dag kuhane prosene kaše, 8 dag sira mozarela, 1 dcl sladke smetane, nekaj komarčkovih semen.
Bešamelova omaka: 4 dag masla ali margarine, 5 dag moke, 2,5 dcl mleka, sol, poper, muškatni orešček, parmezan.
Priprava: Blanširane beluše narežemo, na maščobi prepražimo drobno sesekljano čebulo, česen in beluše, začinimo s soljo in poprom. Dodamo ne preveč kuhano kašo in na kocke narezano mocarelo. Nadev damo v mošnjiček in ga povežemo s trakcem blanširanega pora. Mošnjiček prelijemo z bešamelovo omako, potresemo s parmezanom in zapečemo.
Posebej naredimo beluševo omako tako, da kuhamo očiščene beluše v vodi ali juhi s komarčkovimi semeni. Kuhane pretlačimo s paličnim mešalnikom in dolijemo smetano. Omako po okusu začinimo in ponudimo poleg mošnjičkov.
Počasi pečen svinjski file z beluši v omaki
Sestavine: 60 dag svinjske ribice, 3 dag masla ali margarine, sol, poper, 4 stroki česna, 40 dag belušev.
Priprava: Svinjski file natremo s soljo in poprom ter ga na hitro z vseh strani opečemo v ponvici. Preložimo ga v drugo posodo in ga obložimo s koščki masla in stroki česna. Meso pečemo pri temperaturi 50 stopinj Celzija približno 2 uri. Meso damo v drugo posodo in na isti maščobi naredimo naravno omako, vanjo damo narezane beluše in zalijemo s smetano. Poleg ponudimo diplomatski krompir, lahko tudi riž, in sezonsko solato s sezamovim oljem.
Češnjev zavitek
Sestavine - testo: 40 dag namenske moke, 2 dl mlačne okisane vode, 2 dag olja, 10 dag margarine za pokapljanje.
Priprava testa: Iz sestavin naredimo lepo vlečeno testo. Pustimo ga pol ure počivati. Nato ga razvaljamo na pomokani kuhinjski krpi, pustimo ga nekoliko posušiti.
Namaz: 3 dl kisle smetane, 7 dag piškotnih drobtin, 1 jajce. Vse sestavine dobro zmešamo s šibo za stepanje.
Nadev: 2 kg očiščenih češenj, 10 ml natrena ali kakšnega drugega sladila, 10 ml ruma, malo cimeta, 10 dag piškotnih drobtin.
Priprava: Češnje operemo in razkoščičimo, dodamo natren, rum, cimet in drobtine ter vse skupaj zmešamo. Nekoliko osušeno testo premažemo z namazom, nato še z nadevom. Zvijemo v štrukelj, ki ga na pomaščenem pekaču pečemo pri temperaturi 180 stopinj Celzija 40 minut. Porcija vsebuje 200 kcal.