Banka, dostopna na daljavo
V Addiko Bank se usmerjajo v digitalizirano bančništvo, ki bo strankam omogočilo urejanje bančnih storitev na daljavo.
Kranj – Banka Hypo se je pred pol leta pod novim lastništvom preimenovala v Addiko Bank. Tedaj so po besedah vodje kranjske poslovne enote Maje Kokalj spremenili tudi poslovno filozofijo in začeli udejanjati t. i. »straightforward« bančništvo, kar pomeni jasno, enostavno in neposredno bančništvo. Cilj banke je vzpostaviti digitalizirano obliko bančništva, s pomočjo katere bi strankam omogočili, da fizično banke ne bi več potrebovali, pač pa bi storitve urejali na daljavo. Kot je poudarila, stalno iščejo načine za čim hitrejši odziv na potrebe trga, kar se odraža tudi v rasti tržnega deleža, ki so ga predvsem na gotovinskih kreditih v zadnjem letu bistveno povečali.
Lani so poleg lizinškega portfelja, ki ga je kupila Gorenjska banka, prodali tudi portfelj investicijskega bančništva. Osredotočili so se zgolj na bančne storitve za prebivalstvo, samostojne podjetnike in mala podjetja. »To ne pomeni, da ne nudimo storitev tudi velikim podjetjem, ravno nasprotno. Med strankami imamo nekaj zelo odličnih velikih podjetij,« je pojasnila Kokaljeva. Kot zanimivost je dodala, da se tudi starejši komitenti hitro navajajo na elektronsko poslovanje. »Pri nas ni nikoli vrst ob izplačilu pokojnin, upokojenci so se zelo lepo navadili uporabljati elektronsko banko.«
Strankam ponujajo manj produktov, so pa ti enostavni, hitro dostopni. »Postopki so se skrajšali, potrebne je manj dokumentacije, tako da imajo stranke z banko manj opravka in porabijo manj časa,« je dejala in dodala, da se od konkurence ločijo prav po poenostavljenih postopkih in hitrejši obravnavi. Kot prvi na slovenskem trgu so strankam ponudili HIP kredit, spletno aplikacijo, preko katere lahko vsak, ki je kreditno sposoben, najame do 5000 evrov kredita kar iz domačega naslanjača. »Hkrati smo v BTC-ju v Ljubljani kot prva banka odprli posebno poslovalnico – Addiko Bank express. Je popolnoma digitalizirana, stranke na mobilnih napravah storitve sklenejo kar same, tudi kredit, ki ga dvignejo na t. i. pametnem bankomatu, tako da iz poslovalnice že gredo z denarjem v žepu. Možne so tudi druge storitve, na primer pologi in plačilo položnic s takojšnjim učinkom na pametnem bankomatu. Strankam skušamo priti nasproti, da hitro, učinkovito in enostavno opravljajo storitve, kar se mi zdi naša najpomembnejša prednost,« je dejala.
Po zaprtju jeseniške poslovalnice pred letom dni gorenjske komitente sprejemajo le še v poslovalnici v Kranju. O širitvi mreže poslovalnic na Gorenjskem ne razmišljajo, saj se usmerjajo v digitalizirano obliko bančništva, s katero lahko po besedah Kokaljeve pridejo v vsak dom, ne glede na to, ali je v kraju banka ali ne.