Marija Kalan

Posledice bo razkrila otoplitev

V kmetijsko-svetovalni službi tudi ob dalj časa trajajočem mrazu in zimi brez snežne odeje ne pričakujejo problemov s prezimitvijo žit, ki so bila jeseni pravočasno posejana in so se do zime oziroma do mraza že optimalno razvila. Na delih njiv, kjer voda ni odtekla, je možno, da so žita zmrznila, dejanske posledice pa bo razkrila otoplitev.

Marija Kalan ugotavlja, da v letošnji zimi mraz traja že vse od konca novembra, padavin v zadnjih dveh mesecih skoraj ni bilo, tla so zmrznjena približno petindvajset centimetrov globoko, morda v senčnih legah tudi globlje.

Kranj – Medtem ko je večina kmetovalcev kmalu po božično-novoletnih praznikih začela načrtovati, koliko semena, gnojil in drugega reprodukcijskega materiala bodo potrebovali za letošnjo (jesensko) setev, predvsem pridelovalci ozimnih žit z zanimanjem spremljajo razvoj posevkov, ki so jih posejali jeseni. Kot pravi Marija Kalan, specialistka za rastlinsko pridelavo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, je zdaj še težko oceniti, kako bo letošnja zima z dalj časa trajajočim mrazom vplivala na ozimine. Ozimna pšenica in tritikala namreč večinoma dobro prenašata nizke temperature, če rastline do zime oziroma do mraza razvijejo vsaj dva ali tri prave liste. Ozimni ječmen začne z razraščanjem že jeseni in naj bi do zimskega mraza razvil vsaj dva ali tri stranske poganjke.

Problemi tam, kjer voda ni odtekla

»Ocenjujem, da so vsa žita, ki so bila posejana med 15. in 20. oktobrom, dosegla optimalno stopnjo razvoja, zato pri teh žitih za zdaj ne pričakujem problemov s prezimitvijo. Dež in sneg, ki sta padla 13. januarja, sta imela na ozimine blagodejni vpliv, saj so se suha tla okrog korenin le navlažila. Na delih njiv, kjer voda zaradi sestave tal ali iz drugih razlogov (zbitost, povoženost) ni odtekla, je na posevkih žit zmrznila. Na teh mestih se lahko zgodi, da bodo posevki slabši; lahko pa tudi propadejo. Upam, da le ne bo prehudo, saj so bila žita pred padavinami že v zimskem mirovanju; verjetno pa bomo spomladi lahko opazovali razlike med sortami glede na to, kako so prezimile. Takoj ko bo nastopila odjuga in se bo zemlja odtajala, se bo že po nekaj dnevih videlo, ali bodo žita začela rasti,« pravi Marija Kalan in dodaja: »Ko bodo napovedi vremena ugodne in se bo zemlja vse bolj ogrevala, bo treba pohiteti s prvim dognojevanjem žit, še posebej tistih, ki so se jeseni slabo razrasla. Če se bo izkazalo, da žita ne bodo prezimila, se bo takoj, ko bodo tla dovolj suha, treba odločiti za setev jarih žit. S setvijo trav in detelj ne bo treba hiteti, saj ta semena potrebujejo za kalitev toplejša tla kot jara žita ali krmni grah.« Kar zadeva škodljivce, bosta mraz in zima brez snega po mnenju Kalanove vsaj malo zmanjšala »stalež« miši, ki jih je bilo jeseni veliko opaziti zlasti na travnikih, medtem ko ne bosta vplivala na koruznega hrošča, strune in preostale talne škodljivce. »Hladna tla bodo vplivala na kasnejši razvoj rastlin, to pa verjetno tudi na kasnejši pojav škodljivcev.«

Na sadnem drevju ne opažajo znakov pozebe

In kako je v sadjarstvu? Tatjana Zupan, vodja zadružnega sadovnjaka Resje, je povedala, da v fazi mirovanja vegetacije dalj časa trajajoče nizke temperature ne vplivajo negativno na sadno drevje, tudi na mlada drevesca ne. Posledice morebitne pozebe bi se pokazale šele po otoplitvi, za zdaj ne opažajo znakov pozebe, pri jablanah pa je nekoliko bolj občutljiva sorta jonagold. V nasadu tudi že ves januar obrezujejo sadno drevje, ljubiteljskim sadjarjem pa svetujejo, da s tem delom začnejo po otoplitvi. Za nekaj pa bo zmrzal vendarle koristila tudi sadjarjem. »V zadnjih letih, ko so bile mile zime, so se miši in voluharji zelo razmnožili in so povzročali že veliko škodo v nasadu. Upam, da bo v letošnji zimi, ko so tla bolj globoko zmrznila, narava naredila selekcijo in vzpostavila že porušeno naravno ravnotežje,« je dejala Tatjana Zupan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Draga dieta za bolnike s celiakijo

17. maja je mednarodni dan celiakije. Po nekaterih raziskavah naj bi 20 tisoč Slovencev imelo to bolezen.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 25. november 2011 / 07:00

Krizni center Kresnička

Krizni center Kresnička je na zunaj videti kot običajna, prijazna družinska hiša na robu Lesc. Mladi in celo otroci, ki se zatečejo vanjo, pa prihajajo iz okolij, ki so vse prej kot prijazna. Prihod v...

Zanimivosti / petek, 25. november 2011 / 07:00

Glasov jež: Evro - na rolici toaletnega papirja

Britanski humor je specifičen in ni za vsakogar. Nemška kanclerka Angela Merkel, ki se na vse kriplje bori za obstanek evra, bi se na primer precej namrščila, če bi prejela reklamo za strokovne p...

Kranj / petek, 25. november 2011 / 07:00

Volilna sporočila

Kranj - Kandidatka SDS Marija Ogrin je minulo soboto v Gorjah v družbi poslanca in kandidata Branka Grimsa predstavila program stranke na bližnjih volitvah. Navzoč je bil...

Radovljica / petek, 25. november 2011 / 07:00

SMS zeleni predstavili svoje kandidate

V sredo se je s šestimi kandidati za poslance v državni zbor v Radovljici predstavila tudi Stranka mladih - zeleni Evrope.

Kultura / petek, 25. november 2011 / 07:00

Šubičeva nagrada Marjanci Ambrožič Jeglič

Letošnjo nagrado Mirka Šubica za življenjsko delo je prejela konservatorka-restavratorka Gorenjskega muzeja Marjanca Ambrožič Jeglič.