Podražitev, nato – ukinitev
V Triglavu, zdravstveni zavarovalnici, bodo premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zvišali 1. februarja, v Adriaticu Slovenici 1. marca, v Vzajemni pa za zdaj o podražitvi še ne razmišljajo. Reforma zdravstva predvideva ukinitev dopolnilnega zavarovanja in uvedbo obveznega plačevanja nadomestila, ki bo, odvisno od bruto dohodkov zavezanca, znašalo od 20 do 75 evrov na mesec.
Kranj – Dve od treh zavarovalnic, ki ponujajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, sta že napovedali podražitev. V Zavarovalnici Adriatic Slovenica bodo s 1. marcem zvišali mesečno premijo za en evro, na 29,34 evra, še naprej pa bodo do enoodstotnega popusta in s tem do nižje premije v znesku 29,05 evra upravičeni vsi, ki jo plačujejo preko Sepa direktne obremenitve računa ali sklada, z odtegljajem od plače ali pokojnine oziroma v enkratnem letnem znesku. »Že od leta 2014 ugotavljamo, da se stroški zdravstvenih storitev in doplačila k tem storitvam v povprečju letno zvišajo za štiri odstotke. Napovedi kažejo, da bodo doplačila k zdravstvenim storitvam naraščala tudi v letu 2017. Dodatno bodo na višanje stroškov vplivali tudi ukrepi za skrajševanje čakalnih dob in tudi nedavno podpisani sporazum med vlado in Fidesom,« pravi Gabrijel Škof, predsednik uprave Adriatic Slovenice. V zavarovalnici so v zadnjih dveh letih pri dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju ustvarili izgubo, predlani jo je bilo 676 tisoč evrov, lani v prvih devetih mesecih 756 tisoč. Višino premije so nazadnje spremenili 1. junija 2014, takrat so jo znižali z 29,38 na 28,34 evra, nazadnje pa so jo podražili 1. julija 2012, ko so jo zvišali s 26,49 na 29,38 evra.
Brez popusta na premijo
Triglav, zdravstvena zavarovalnica, je že sredi decembra na spletni strani objavila obvestilo o novi premiji za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, vse svoje zavarovance pa bo do konca tega meseca o tem obvestila tudi pisno. S 1. februarjem bo namreč umaknila popuste na premijo, tako da bo po novem premija za vse zavarovance znašala 28,99 evra. Tudi v Triglavu, podobno kot v Adriaticu Slovenici, ugotavljajo, da se je v zadnjem obdobju znesek doplačil k zdravstvenim storitvam, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje, neprestano povečeval, takšen trend pa naj bi se nadaljeval tudi v prihodnje. Naraščanje zneskov doplačil je – kot poudarjajo – posledica zviševanja cen zdravstvenih storitev pa tudi vse pogostejšega koriščenja tovrstnih storitev.
V Vzajemni zdravstveni zavarovalnici so povedali, da natančni podatki o lanskem poslovanju še niso znani, vendar pa ocenjujejo, da so pri dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju ustvarili izgubo. »O spremembi premije za zdaj še ne razmišljamo, vsekakor pa bo treba natančno spremljati dodatne obremenitve, ki jih na dodatno dopolnilno zavarovanje prenašajo odločitve zdravstvene politike,« so pojasnili v Vzajemni in dodali, da pri njih premija od znižanja marca 2014 znaša 27,62 evra, s triodstotnim popustom pa 26,79 evra.
Mesečno nadomestilo od 20 do 75 evrov
Koliko časa bo v Sloveniji še veljal sistem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, je težko napovedati, saj je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc ob četrtkovi predstavitvi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju napovedala ukinitev tovrstnega zavarovanja in uvedbo obveznega plačevanja zdravstvenega nadomestila. Državni zbor naj bi zakon predvidoma sprejel do konca letošnjega leta, prvič naj bi dajatev po novem plačali sredi leta 2019. Višina mesečnega nadomestila bo znašala od 20 do 75 evrov in bo odvisna od bruto dohodka zavezanca, pri tem pa bodo v dohodek vštevali poleg plač, pokojnin in honorarjev tudi dividende, obresti (nad tisoč evrov), najemnine in kapitalske dobičke. Na ministrstvu za zdravje so izračunali, da bo 80 odstotkov sedanjih zavarovancev plačevalo manj, kot plačujejo zdaj za premijo dopolnilnega zavarovanja.
V zavarovalnicah precej kritični do reforme
V zavarovalnicah so do zdravstvene reforme in do ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, s katerim so na leto zbrale 470 milijonov evrov premije, precej kritični. V Zavarovalnici Adriatic Slovenica se bojijo, da predlagane spremembe pomenijo le odlaganje reševanja pravih težav zdravstva na prihodnji čas, kar za čakajoče v vrstah na zdravnika ni dobra novica. Reforma se po ocenah iz zavarovalnice ne loteva pravih problemov, ampak gre bolj za to, kako še bolj obremeniti aktivni del populacije in najbolj tiste, ki ustvarjajo največ dodane vrednosti. Ukinitev dopolnilnega zavarovanja, s katerim so v zavarovalnici predlani zbrali 98,8 milijona evrov oziroma tretjino celotne bruto premije, bi pomenila izgubo dela posla in vplivala tudi na število zaposlenih, toda tudi ob teh spremembah so prepričani, da bo prebivalstvo potrebovalo dodatno zdravstveno zaščito. »Za to lahko v veliki meri poskrbimo z dodatnimi zdravstvenimi zavarovanji ter asistenčnimi in drugimi podpornimi storitvami, vstopili pa smo tudi na področje izvajanja zdravstvenih storitev.«
Zdravstvena reforma je nujna, pravijo v Vzajemni in dodajajo, da je treba najprej poskrbeti za dobro organizacijo zdravstva in jasno določiti košarico pravic, šele naslednji korak je ureditev financiranja. Pri financiranju je treba razmisliti, ali je monopolizacija dobra, saj v najboljših zdravstvenih sistemih po svetu spodbujajo konkurenčnost, tako da se morajo tako zavarovalnice kot izvajalci »boriti« za bolnike in jim nuditi najboljše storitve. Kot poudarjajo v Vzajemni, bo zavarovalnica tudi ob morebitni ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja delovala naprej. Vsem spremembam se bodo prilagodili in bodo še naprej krepili in razvijali prava dodatna zdravstvena zavarovanja, nezgodna zavarovanja in zavarovanja za tujino, razmišljajo pa tudi o širitvi na druga področja.