Kor sanirali, cerkev ni več nevarna
V radovljiški cerkvi svetega Petra so dokončno sanirali kor, ki mu je grozilo, da se bo zaradi hudo poškodovanih podpornih stebrov zrušil. Sredstva prispevali občina in država, veliko tudi prostovoljnega dela.
Radovljica – Še poleti leta 2015 je bilo na koru v radovljiški cerkvi svetega Petra na slovesnosti ob novi maši domačega duhovnika Gašperja Mauka okoli sto pevcev. Le malo kasneje je župnik Andrej Župan v podpornih stebrih opazil razpoke in ugotovili so, da pravzaprav segajo do sredine posameznih stebrov in grozijo, da se bodo stebri porušili in kor nad njimi podrl. »Sprva smo menili, da je vzrok zanje posedanje in da bo postopoma potrebna le razbremenitev obokov. Ob minimalnem odpiranju razpok pa smo ugotovili, da je resnični vzrok za ogroženost spomenika raztezanje zaradi korodiranja vertikalnih sider v posameznih stebrih, ki je povzročilo, da so skoraj vsi nosilni stebri popokali,« je takrat pojasnila dr. Nika Leben, odgovorna konservatorka, svetnica na kranjski enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine.
Kor so zato izpraznili in konstrukcijo zavarovali z leseno oporo ter se v začetku preteklega leta pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine lotili zahtevne obnove. »V enem letu smo ogromno naredili. Na novo smo izkopali temelje in jih povezali s starimi, zamenjali smo vse stebre, ki so bili še v slabšem stanju, kot smo ocenjevali na začetku, in umestili novo betonsko ploščo kora, ki smo jo s posebnim polnilom povezali z obokom. Vse skupaj smo povezali s pročelno steno cerkve, ki je bila v višini kora zamaknjena kar za štiri centimetre,« je povedal župnik Župan. Za zahtevno sanacijo so do sedaj porabili okoli 115 tisoč evrov, ob tem da so v treh prostovoljnih akcijah ogromno dela opravili župljani. »Polovico stroškov za gradbena dela je prispevalo ministrstvo za kulturo, saj je cerkev kulturni spomenik državnega pomena, nekaj več kot 17 tisoč evrov je prispevala Občina Radovljica.«
Cerkev je tako zdaj statično sanirana in ni nevarna ne za vernike ne za obiskovalce. V prihodnje bodo, ko bodo zbrali dodatna sredstva, obnovo zaključili: montirali ograjo, prebarvali notranjost in za kor vrnili skoraj 130 let stare orgle, ki so zdaj shranjene v kleti župnišča.