Nahrbtnik Kavalirjev za prenašanje jagnjet / Foto: arhiv šole

Pomagali pastirjem

V okviru mednarodnega multidisciplinarnega raziskovalnega programa First lego league (FLL) se je ekipa Osnovne šole Staneta Žagarja Kranj lotila izdelave nahrbtnika za prenašanje jagnjet.

V okviru programa FLL mladim približujejo znanost in jih navdušujejo za raziskovanje. Tako pri mladih spodbujajo radovednost, kreativnost, sodelovalno učenje in skupinsko delo, je razložila mentorica ekipe Kavalirji z Osnovne šole Staneta Žagarja Kranj Lucija Orehar. Ekipo sestavlja osem učencev devetega razreda, ki so v okviru letošnje teme raziskovalnega projekta z naslovom Živalski zavezniki izdelali nahrbtnik za prenašanje štirih jagenjčkov naenkrat, kar omogočajo posebni pasovi.

»Dolgo smo razmišljali, kaj učinkovitega, inovativnega in praktičnega bi lahko naredili, da bi pomagali živalim in ljudem,« je pojasnila Lucija Orehar in dodala, da so spoznali okoliškega kmeta, ki svoje črede ovac pase na visokogorskih pašnikih. »Ob koncu pašne sezone je ovce treba prignati nazaj v dolino, jagnjeta pa te poti še niso sposobna opraviti. Pastirji tako v naročju prenašajo jagnjeta, ob tem pa se čreda pogosto razgubi, ko ovce gledajo za svojimi mladiči,« je opisala problem, za katerega so našli rešitev. Po vzoru nahrbtnikov za prenašanje manjših psov so si namreč zamislili posebni nahrbtnik, ki bi pastirjem olajšal transport jagnjet v dolino. »Gnati čredo ovac v dolino in nesti jagnje v rokah je za pastirje zelo naporno, nevarno in dolgotrajno, saj naenkrat lahko nesejo samo eno jagnje.« Pri tem bi si sicer lahko pomagali z osli, a ta rešitev za pastirje ni prav uporabna, so pojasnili člani ekipe, saj jim trmasti osli povzročijo preveč težav. Za pravo rešitev se je tako izkazal nahrbtnik, ki s pomočjo posebnih pasov omogoča prenašanje štirih jagnjet. »Ker izdelka na trgu še ni moč najti, smo se povezali s krojačem, ki nam je pomagal narediti načrt in sešiti nahrbtnik,« je razložila Lucija Orehar in dodala, da so izdelek tudi že preizkusili.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 20. november 2020 / 07:00

Gorenjski glas, št. 93

Gorenjski glas, 20. november 2020, št. 93

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:33

Čufarjevi dnevi znova napolnili gledališče

Čufarjevo plaketo za najboljšo predstavo po izboru žirije je prejela skupina Hlodi, KUD Franc Kotar Trzin, za predstavo Blaznost igre. Občinstvo pa je za najboljšo izbralo domačo predstavo Za zmeraj!

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:19

Ponosni na rezultate gospodarstva

Slovensko gospodarstvo dosega izjemne rasti, a izzivov je tudi v prihodnje še dovolj, je bilo glavno sporočilo štirinajstega Vrha slovenskega gospodarstva.

GG Plus / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:11

Vsi smo želeli biti kuharji ...

Vodja kuhinje v Hotelu Korona v Kranjski Gori Janja Bučić je prejela priznanje turistično-gostinske zbornice za posebne dosežke in doprinos k dvigu kakovosti storitev, podelitev je bila na nedavnih Dn...

Kultura / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:10

Zbirka Umetniki dijakom

Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju so slovesno odprli stalno zbirko likovnih del, ki so jih podarili člani Likovnega društva Kranj. Nastala je prva didaktična likovna zbirka na slovenskih šolah.

Kranj / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:08

Šteje edino zadovoljstvo

Na slavnostni seji ob sedemdesetletnici Planinskega društva (PD) Iskra Kranj so nekdanji in aktualni člani zaobjeli zgodovino ter predstavili bilten in organizacijo vodništva v društvu.