Zdravniki in pacienti na tesnem
O prostorski stiski Zdravstvenega doma Škofja Loka so zdravniki pred časom z odprtim pismom obvestili občino in jo povabili k reševanju tega vse večjega problema. Kratkoročno bi lahko v obstoječi stavbi pridobili dve ali tri ordinacije, dolgoročno pa bo treba iskati rešitev na dodatni lokaciji.
Škofja Loka – »Prostorska problematika Zdravstvenega doma Škofja Loka je prisotna že nekaj časa in smo jo občini predstavljali že nekaj let, da pa je zadeva res urgentna, smo zaznali v letu 2016, ko sem kolegom predlagala, da napišejo odprto pismo županu in ga povabijo na sestanek in ogled naših prostorov,« je povedala direktorica škofjeloškega zdravstvenega doma Sabina Dietner, dr. med. Posebnost loškega zdravstvenega doma je dejstvo, da imajo poleg svojih zdravnikov tudi šest koncesionarjev, nekateri med njimi so lastniki, nekateri pa najemniki prostorov, vsi skupaj pa potrebujejo več prostora. Toda stavbe se preprosto ne da »raztegniti«, ne v širino ne v višino. Širitev na sedanje parkirišče ne pride v poštev, saj ustanova potrebuje tudi dovolj veliko parkirišče, pa tudi sicer teh v Škofji Loki primanjkuje, dograditev v višino pa tudi ne, saj je bil del stavbe v začetku devetdesetih let že nadgrajen do višine, ki so jo še dovolili sosednji prebivalci. Prostorski problem pa je še večji, ker bi zdravstveni dom potreboval še dva ali tri zdravnike. Poleg tega dodatni prostor potrebujejo zaradi zahtevnejših normativov. Posebno težko je delati v ambulantah, ki si jih v dopoldanski in popoldanski izmeni delita dva zdravnika in se ekipi v konici »prekrivata«, zaradi tega pa lahko oskrbijo manj pacientov, kot bi jih lahko.
Decembra se jim je z odhodom enega od najemnikov sprostil prostor za eno ambulanto, dogovarjajo pa se tudi o možnosti, da bi prostore v stavbi izpraznil Zavod za zdravstveno zavarovanje, je povedala Dietnerjeva. Da se o tej možnosti pogovarjajo že več let, je potrdil tudi direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik. »Prostore bi z lastnimi sredstvi odkupili ali jim zagotovili ekvivalentne prostore drugje. Do dogovora doslej še ni bilo. V gorenjski enoti ZZZS pa je konec lanskega leta prišlo do spremembe vodstva, ki smo ga novembra lani seznanili s svojo ponudbo. Odgovor nanjo pričakujemo do 20. januarja,« je dejal Veternik. Dodaja, da so konec lanskega leta tudi odpovedali pogodbo štirim zobotehnikom, ker druge možnosti ni bilo, da bi zagotovili najnujnejše prostore za splošne ambulante. So pa predlagali občini, da za te koncesionarje najde primerno rešitev. Po besedah Sabine Dietner so o tem razmišljali že pred leti, ko je v soseščini Merkur opustil poslovne prostore, ki bi jih lahko odkupili in v njih naselili koncesionarje zobozdravstvene dejavnosti ter tako vzpostavili nekakšen zobozdravstveni center, ločen od zdravstvenega doma, a tej dejavnosti dovolj blizu. Možnost za ločeno lokacijo sedaj vidijo v bližnji stavbi Tehnika.
V reševanje prostorskih zadreg se je lansko jesen aktivno vključila tudi občina, je povedal župan Miha Ješe. Najprej bodo iskali kratkoročne rešitve s prostori v obstoječi stavbi. »Hkrati bomo začeli pripravljati strategijo organizacije zdravstva na Škofjeloškem. Ustanovili bomo delovno skupino in skupaj z Osnovnim zdravstvom Gorenjske opredelili potrebe in izdelali projekcijo nadaljnjega razvoja zdravstvene dejavnosti v naslednjih petih letih, nato pa s skupnimi močmi našli ustrezne prostore in tudi kadre. Za to bo verjetno treba iti na dodatno lokacijo,« je o reševanju stiske zdravstvenega doma povedal župan Ješe.