Hotel bodo takoj začeli obnavljati
Četrtkov požar v Hotelu Jezero v Ribčevem Lazu v Bohinju je najverjetneje zakuhala prezračevalna naprava. Bohinjske turistične delavce je nesrečni dogodek še bolj povezal.
Ribčev Laz – Kljub veliki škodi na Hotelu Jezero, ki jo je povzročil četrtkov požar, lastniki hotela optimistično gledajo v prihodnost in načrtujejo takojšnjo obnovo. Višina škode in vzrok požara še nista znana, prvi znaki pa kažejo, da se je požar začel v prostoru s klimatsko-prezračevalno napravo, zaradi močnega vetra pa se je razširil na večino ostrešja. Po informacijah direktorice Polonce Noč sta uničeni tretje in četrto nadstropje z okoli 15 sobami, ostalo pa je zalito z vodo. »Čim prej moramo vzpostaviti ogrevanje, da voda ne bo zmrznila. Potem upamo, da bomo čim prej uredili elektriko in ogrevanje, da lahko začnemo čistiti. Za konec tedna pa imamo že naročene gradbenike, da pridejo pogledat, kako je mogoče čim hitreje sanirati streho in drugo. Računamo, da bi konec januarja lahko začeli obratovati s spodnjimi nadstropji in zadnjim delom hotela, ki ni poškodovan, celoten hotel pa do poletja. Za zaposlene ni potrebe za skrb, recepcija in prodaja bosta morali delati, preostali od 33 zaposlenih v hotelu bodo izvajali čiščenje in urejanje hotela, recepcija pa bo preusmerjala in prenaročala goste.«
Kot je povedal vodja gasilske intervencije Silvo Režek, je bilo v četrtek popoldne na delu več kot dvesto gasilcev iz štiriindvajsetih prostovoljnih gasilskih društev ter z avtolestvama GARS Jesenice in JZ GRS Kranj. Pregledali so vse prostore, da so se prepričali, ali je bila evakuacija v polnosti izvedena, in skrbeli za gašenje požara od znotraj.
Sočasno se je na zunanji strani izvajalo gašenje z avtolestvama in vodnimi topovi. Po sedmih urah je bil okoli 22. ure požar vendarle pogašen, na kraju pa je ostala gasilska straža. Intervencija potekala v težkih razmerah. »Največ težav nam je povzročal zelo močan veter, ki je širil ogenj na različne dele hotela. Kljub temu nam je uspelo obvarovati drugi trakt hotela. Druga težava je bil mraz. Nekatere gasilske cevi so začele zamrzovati, tudi mokra oblačila gasilcev so zmrznila, kar je otežilo gibanje. Pojavila sta se tudi večja utrujenost in izčrpanost, dodatno nevarnost pa so predstavljale tudi zaledenele površine,« je dejal Režek.
Kot je pojasnil komandir blejske policijske postaje Robert Mencin, so bili na seznamu hotela 103 gostje, ki so jih po začetku požara evidentirali v sosednjem gostišču. Po prvem štetju so pogrešali od petdeset do sedemdeset oseb, do večera pa se je število zmanjšalo na šest – na dva slovenska državljana in štiri tujce. Slovenca so nato našli doma, v petek dopoldne pa so v enem od bližnjih apartmajev žive in nepoškodovane našli še štiri tujce. Vsi udeleženi pa so izjemno pohvalili osebje hotela, ki je skrbno in profesionalno izpeljalo evakuacijo hotela.
Dogodek je močno pretresel tudi župana Franca Kramarja, ki je Hotel Jezero označil za svetlo točko bohinjskega turizma in pozval vse državne organe, ki bodo soudeleženi pri izdaji dovoljenj za obnovo, da pomagajo. »Gre za hotel v Triglavskem narodnem parku. Tukaj so postopki še težji. Resno upam, da bo država pristopila k reševanju problematike tega in tudi preostalih bohinjskih hotelov.«
Direktor Turizma Bohinj Klemen Langus je ob tem izrazil zadovoljstvo, da se bo nemudoma začela obnova ter bo hotel s 157 ležišči, ki je letno beležil okoli pet odstotkov vseh nočitev v Bohinju oziroma okoli trideset tisoč nočitev, v najkrajšem možnem času zasijal v novi podobi. Zelo zadovoljni pa so tudi z reševanjem situacije, kjer so se bohinjski turistični delavci odzvali zelo enotno in pomagali pri selitvi in namestitvi gostov. »Čeprav bo Hotel Jezero nekaj časa zaprt in četudi so zaprti Hoteli Zlatorog, Bohinj in Bellevue, ki so v lasti Zmaga Pačnika in Japca Jakopina, pa ima Bohinj več kot pet tisoč ležišč v zasebnih kapacitetah in odlične družinske hotele, kot sta Tripič in Kristal; vsi ti pa so pomembni gradniki bohinjskega turizma.«