Spomin na pristen boj fantov in deklet
Člani Združenj borcev za vrednote NOB Kamnik in Tuhinj so že petnajsto leto zapored pripravili spominsko slovesnost pri spomeniku 192 padlim borcem v Zgornjem Tuhinju, letos pa so obeležili tudi deseto obletnico sodelovanja z veleposlaništvom Združenih držav Amerike.
Zgornji Tuhinj – Spomenik na Prevojah, ki ga je Občina Kamnik letos temeljito obnovila, je namreč posvečen v Tuhinjski dolini in na Menini planini padlim slovenskim partizanom in dr. Petru Držaju pa tudi vodji ameriške vojne misije kapetanu Charlesu Fisherju, zato se slovesnosti, ki je bila letos 27. decembra, udeležijo tudi predstavniki ameriškega veleposlaništva. Ti so letos znova izrazili veliko zahvalo za ohranjanje spomina na padle borce.
»Vsako leto se spominjamo prispevka žrtev, ki jih tukaj, v Tuhinjski dolini, ni bilo malo. Prispevka za svobodo, za boljše življenje in za obstoj. Toliko let je krvavela Slovenija, toliko let je hrepenela po svobodi, po samostojnosti, po tem, da bi bil slovenski narod enkrat priznan med drugimi narodi, ne samo kot narod hlapcev in dekel, in narod, katerega jezik je primeren za nižje oblike govora, ni pa primeren za velike stvaritve. In v svoji zgodovini smo to dosegli. Danes se velikokrat izključuje narodnoosvobodilni boj kot nekaj ločenega, kot nekaj, kar ni v ničemer prispevalo k svobodi in neodvisnosti, ampak je celo to zaviral. Ta miselnost je napačna. Kajti brez narodnoosvobodilnega boja, brez tistih, ki so šli v boj, ne vedoč, kaj jih čaka, verjetno danes ta narod ne bi bil v družbi narodov, ki so se borili proti nacizmu in fašizmu. Če bi samo stali ob strani in samo čakali, kaj bodo drugi storili za nas, verjemite, bi bilo danes precej drugače. Pa čeprav mnogi razmišljajo, da bi bilo boljše tako, češ da nam je narodnoosvobodilni boj povzročil samo gorje. Daleč od tega. Ko govorimo o narodnoosvobodilnem boju, govorimo o tistem pristnem boju, boju fantov in deklet, ki so šli v borbo za plemenite cilje, v borbo za svoj narod. Oni niso mogli vedeti, kaj se bo dogajalo po vojni. In njih častimo,« je v svojem nagovoru med drugim povedal župan Marjan Šarec.
Dogodke izpred več kot sedemdesetih let je orisal tudi slavnostni govornik predsednik Zveze policijskih veteranskih društev Sever dr. Tomaž Čas, k slovesnemu vzdušju pa so pripomogli pevci DKD Solidarnost, Častna enota Slovenske vojske in člani Kulturno-zgodovinskega društva Triglav.