Šola brez sveta zavoda
Osnovna šola v Preddvoru je od jeseni brez sveta zavoda. Ustanoviteljici, Občini Jezersko in Preddvor, skušata gordijski vozel razrešiti s spremenjenim odlokom o ustanovitvi zavoda.
Jezersko, Preddvor – Občinska sveta na Jezerskem in v Preddvoru sta obravnavala odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o ustanovitvi vzgojno izobraževalnega zavoda Osnovna šola Matije Valjavca Preddvor. Občini sta namreč ustanoviteljici šole, odlok pa morata spremeniti v določbi, ki govori o svetu zavoda. Svet sestavlja 11 članov, 3 predstavniki ustanoviteljev, 5 zaposlenih, 3 predstavniki staršev otrok v šoli in vrtcu. To jesen svet zavoda ni bil konstituiran. Sejo so namreč obstruirali predstavniki zaposlenih, češ da je prišlo do nepravilnosti pri imenovanju predstavnikov staršev, nekatere nepravilnosti je ugotovila tudi inšpektorica. Kot je na seji jezerskega občinskega sveta poročala predstavnica Občine Jezersko v svetu zavoda Mojca Markič, bo treba ponoviti volitve tako za predstavnike staršev kot zaposlenih. Zaposleni so namreč menili, da je članstvo enega od staršev v svetu nelegitimno, ker njegov otrok v času volitev v ta organ še ni imel pogodbe o vpisu v vrtec. Volitve v svet zavoda so bile namreč poleti, otrok pa je pogodbo dobil šele septembra. Inšpektorica pa ima nekaj pripomb na volitve zaposlenih.
Šola brez sveta zavoda ne more delovati, zato se s spremembami odloka mudi, da tudi zaposleni in starši čim prej izvolijo svoje predstavnike v njem. Slednjič bo moral svet zavoda že zelo kmalu objaviti razpis za novega ravnatelja šole. Ravnateljici Tei Dolinar mandat poteče sredi leta 2017, poslovila pa bi se lahko že februarja, če se odloči sprejeti mesto ravnateljice v kranjskih vrtcih, kamor jo je svet tega zavoda imenoval pred kratkim. V letih, odkar je postala ravnateljica preddvorske šole, smo na obeh občinskih svetih večkrat poslušali o težavah, ker je del kolektiva ni pripravljen sprejeti, župana pa sta iskala nasvete pri odvetnikih, kako razrešiti nenehne zaplete v zvezi s tem. Upanje v občinah vidijo v odloku, ki bo razblinil nejasnosti. Pri spremenjenem dokumentu, ki je narejen po »vzorcu« iz Osnovne šole Orehek (tudi po mnenju šolske inšpekcije dober primer), sta se občini povsem uskladili in ga vsaka na svoji seji občinskega sveta, ki sta bili istega dne, tudi potrdili. Jezerski svetniki so ob tej doslej nedokončani zgodbi znova opozorili, da morajo biti v šoli v ospredju interesi otrok.