Najradodarnejši na Jezerskem
Polovica gorenjskih občin staršem ob rojstvu otroka namenja od dvesto do tristo evrov. Le redke enkratnega denarnega prispevka nimajo, ponekod ga vežejo na socialni status družine, so pa tudi občine, ki številnejšim družinam ob prihodu novega člana namenijo petsto evrov in več.
Kranj – Rojstvo otroka prinese staršem veliko dodatnih stroškov, ob tej priložnosti pa v večini občin lahko pridobijo enkratni denarni prispevek. Podatki, ki smo jih zbrali po vseh gorenjskih občinah, kažejo, da občine za novorojenčke namenjajo precej različne zneske.
Največjo vsoto za prvorojenega otroka staršem namenjajo na Jezerskem – 500 evrov, za vsakega nadaljnjega otroka pa se znesek poviša za sto evrov. »Glede na to, da smo majhna in od večjih mest kar precej oddaljena občina, je županova želja, da bi s prispevki vsaj malo zmanjšali apetite po odseljevanju v bolj 'priročno' dolino. Prav zaradi te majhnosti smo vsakega novega občana še toliko bolj veseli,« so pojasnili na Občini Jezersko, kjer so lani izplačali 11 nadomestil v višini 6500 evrov.
Radodarni tudi v Bohinju
Med bolj radodarnimi so tudi v Bohinju. Prispevek za novorojenca, ki ga letno usklajujejo z rastjo maloprodajnih cen, letos znaša za prvega otroka 361,26 evra, za vsakega nadaljnjega otroka pa ga zvišajo za petino. Za drugega otroka tako starši prejmejo 433,51 evra, pri šestem otroku pa se osnovni znesek že podvoji na 722,52 evra. »Zavedamo se, da je rojstvo otroka nekaj izjemnega in lepega. Na drugi strani pa prinaša kar nekaj stroškov, ki jih s prispevkom občine malo omilimo. Ob vseh stroških, ki jih občina pokriva, je prav, da ne pozabimo na stroške staršev in jim na spoštljiv način, brez odvečne administracije, namenimo prispevek,« menijo na Občini Bohinj. V letu 2015 so izplačali 25.365,25 evra.
Kljub visokim prispevkom za novorojence pa se tako na Jezerskem kot v Bohinju srečujejo z negativnim naravnim prirastom, ki so ga po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije lani imeli še v šestih drugih gorenjskih občinah. Najbolj negativen je bil v Preddvoru, kjer ob rojstvu otroka staršem že od leta 2008 izplačujejo dvesto evrov, pred tem pa je bil znesek enkrat nižji. Lani so izplačali 5400 evrov za 27 novorojenčkov. In kolikšni so prispevki v ostalih občinah z negativnim prirastom? Tudi na Jesenicah znaša dvesto evrov, v Kranjski Gori 282,42 evra, v Mengšu 160 evrov, v Tržiču 220 evrov, v Radovljici pa staršem namenjajo vrednostni bon za nakup potrebščin in oblačil za prvorojenca v višini 130 evrov, za drugega otroka v višini 150 evrov, za tretjega oz. vsakega naslednjega otroka pa v višini 200 evrov ter knjižno darilo.
V polovici od gorenjskih občin sicer ob rojstvu otroka starše razveselijo z 200 do 300 evri. V največji občini, Kranju, imajo 112,67 evra enkratnega denarnega prispevka. Lani so izplačali 583 prispevkov, kar je zneslo 65.686,61 evra.
Nekje prispevke zvišujejo, drugje znižujejo
V Žirovnici so lani povišali prispevek za novorojence. Znaša 350 evrov, če gre za tretjega ali nadaljnjega otroka, pa 550 evrov, pred tem pa je bil 300 oz. 500 evrov za bolj številčne družine. Lani so prejeli 43 vlog in izplačali 16 tisoč evrov.
Na drugi strani so v Kamniku lani znižali tovrstno pomoč s 180 na 100 evrov, lani so 294 staršem nakazali 33.240 evrov. Tudi komendski občinski svetniki so nedavno izglasovali nižji prispevek, ker da ne gre za pravico, pač pa nadstandard, ki ga občina plača, ko ima denar. Namesto 208,65 evra bodo staršem od 1. januarja 2017 izplačevali sto evrov. Lani so prispevek nakazali 85 upravičencem v skupni višini 17.735,25 evra. Je pa Komenda po podatkih statističnega urada lani imela najvišji naravni prirast med gorenjskimi občinami. Po naravnem prirastu ji sledita Gorenja vas - Poljane, kjer so prispevek 208,64 evra lani namenili 103 novorojencem, ter Lukovica, kjer so 78 upravičencem izplačali po 280 evrov, kar je proračuna obeh občin olajšalo za okoli 21.500 evrov.
V Trzinu prispevek za novorojenca vežejo na cenzus. Enkratno socialno pomoč ob rojstvu otroka v višini 230 izplačajo, če skupni dohodki družine, ki so osnova za izračun dohodnine, ne presegajo 1669,17 evra bruto mesečno na družinskega člana. Lani so izplačali 36 pomoči ob rojstvu otroka v višini 8023,80 evra, letos pa 4600 evrov, saj je bilo dvajset upravičencev.
V Moravčah knjižica, v Domžalah darilni paket
V Moravčah novorojenčki prejmejo knjižico Moj prvi album, denarnega prispevka pa nimajo. V tem primeru gre za nadstandard občine, so pojasnili. Tudi v občini Domžale ob rojstvu otroka dodeljujejo simbolično darilo v obliki To-to paketa iz Tosame, ne pa tudi posebne denarne pomoči. Kot pravijo, je možno zaprositi za enkratno občinsko denarno socialno pomoč za premostitev trenutne materialne ogroženosti socialno ogroženih posameznikov ali družin, med katere sodijo tudi družine z novorojenci. »Pomoč ob rojstvu otroka je naloga države, lokalne skupnosti pri tem lahko le dodatno pomagamo. Po naši oceni bi morala biti pomoč vezana na socialni status, kar dejansko upoštevamo pri dodeljevanju socialnih pomoči. Kot nam je znano, tako ravnajo tudi nekatere druge lokalne skupnosti,« so dodali na Občini Domžale.