Obramba izloča vse dokaze
Obramba Blaža Kujundžiča, obtoženega poskusa uboja škofjeloškega župana Mihe Ješeta, zatrjuje, da je samoprijava obdolženega na policiji nezakonita in zato tudi vsi kasneje zbrani dokazi.
Kranj – »Dejanja ne priznavam in po naknadnem razmisleku ugotavljam, da je bilo moje ravnanje krivično in nesmiselno,« je na petkovem predobravnavnem naroku povedal 60-letni Blaž Kujundžič, ki mu na kranjskem okrožnem sodišču sodijo zaradi domnevnega poskusa uboja škofjeloškega župana Mihe Ješeta. Sodnica Marjeta Dvornik je njegovo izjavo štela za nepriznanje krivde. Kujundžič naj bi 28. septembra okoli 8. ure z avtomobilom namerno trčil v župana. Zgodilo se je pri nekdanjem Tehniku, ko se je župan kot običajno s kolesom peljal v službo. Ješe je v trku utrpel zlom ledvenega vretenca in ključnice. Obdolženemu za očitano dejanje grozi do petnajst let zapora.
Kujundžič je kmalu po dogodku na policijski postaji v Škofji Loki podal samoprijavo, ki jo sedaj obramba želi izločiti iz dokaznega gradiva in po doktrini sadeža zastrupljenega drevesa tudi vse ostale dokaze. Zagovornik Dušan Csipö je navedel, da je samoprijava policiji nezakonit dokaz, s tem pa tudi vsi dokazi, ki so jih na njeni podlagi pridobili v kasnejši preiskavi. »Ves postopek je temeljil več kot očitno na samoprijavi obtoženega, pri čemer ga nihče ni opozoril, da mu tega ni treba početi. Ta izjava je povzeta tako, da je bilo popolnoma jasno, da gre za popolno samoobtožbo, kjer je bilo govora o naklepni storitvi kaznivega dejanja, čeprav tedaj nihče ni govoril o uboju. Res je sicer več sodnih instanc, tudi vrhovno sodišče, menilo, da temu za zdaj ni tako, češ da bo razčiščevanje navedenih okoliščin predmet nadaljnjih faz kazenskega postopka. To pa je nesprejemljivo, ker kazenski postopek zdaj poteka prav zaradi nerazčiščevanja in nezakonito pridobljene samoprijave že v fazi predkazenskega postopka,« je argumente obrambe, zakaj še vedno predlaga izločitev celotnega dokaznega gradiva, predstavil Csipö in najavil, da bo zaradi njegove izločitve primoran zahtevati tudi izločitev sodnice, ker se je z njim najverjetneje že seznanila.
Višja državna tožilka Helga Dobrin je izločitvi dokazov nasprotovala. Oprla se je na eno od sodb vrhovnega sodišča, po kateri je prostovoljna izjava policiji, ki ni podana na pobudo ali zahtevo policije, veljaven dokaz v vseh nadaljnjih postopkih in tudi zakonita podlaga za pridobivanje drugih dokazov.
Predsednica senata Marjeta Dvornik je sporočila, da se bo postopek nadaljeval, ko bo pravnomočno odločeno o predlogu obrambe glede izločitve dokazov. Na glavni obravnavi sicer nameravajo poleg oškodovanca Mihe Ješeta zaslišati še tri sodne izvedence medicinske, psihiatrične in cestnoprometne stroke ter vse ostale priče, ki so jih zaslišali že v sodni preiskavi. Obramba je predlagala še zaslišanje obeh Kujundžičevih sinov, ki naj bi dodatno »osvetlila način razmišljanja, življenje in delovanje obtoženega ter mu s tem kot razbremenilni priči dala dodatno verodostojnost, ker se bo v nadaljevanju, najkasneje do konca obravnave, zagovarjal,« je razložil Csipö.