Z zlatim orlom se ne obremenjuje
»Življenje se mi ni nič spremenilo, vse ostaja enako,« po štirih zmagah in skupnem vodstvu v svetovnem pokalu pravi smučarski skakalec Domen Prevc. Bo eden izmed favoritov za skupno zmago na novoletni turneji, s čimer pa se sedemnajstletnik ne obremenjuje in poudarja: »Rad bi le užival v skokih.« O najmlajšem med brati Prevc smo se pogovarjali tudi z Gorazdom Bertoncljem, pod katerega vodstvom se je Domen v večini pripravljal na novo sezono.
Domen Prevc: »Na vsako tekmo grem optimistično, da se bom tudi kaj naučil za šolo. S seboj zagotovo vzamem dvajset zvezkov, nazaj pridem morda s prebranimi desetimi stranmi in narejenim kakšnim 'power pointom', kaj več pa ne. Časa ni tako veliko, kot se morda zdi.«
Pred smučarskimi skakalci je prvi vrhunec letošnje zime. V četrtek, 29. decembra, se bo s kvalifikacijami v Oberstdorfu začela 65. novoletna skakalna turneja. Med favoriti za skupno zmago je tudi letos Slovenec, tokrat Domen Prevc, ki bo v sredo na turnejo odšel kot vodeči v skupnem seštevku svetovnega pokala. Pravi, da se s turnejo in posledično zlatim orlom, ki čaka zmagovalca, ne obremenjuje. Skakalci se te dni pripravljajo v Planici, kjer je bilo včeraj zvečer tudi državno prvenstvo.
»Želim le uživati v skokih. Na novoletno turnejo bom šel tako, kot grem na vsako tekmo. Ne vem, zakaj bi se obremenjeval s čimerkoli. Rajši grem sproščeno in mislim, da je tako tudi najbolje,« je 17-letnik odgovarjal v sredo po treningu v s soncem obsijani dolini pod Poncami. Trening je za razliko od ostalih opravil na manjši skakalnici. »Razlog je tudi v tem, da sem skakal z novimi čevlji, ki se morajo še malo prilagoditi na mojo nogo, so pa v redu. Stare sem imel eno leto, kar je za skakalne čevlje kar dolgo,« je pojasnil. Novoletna turneja je veliko tekmovanje, o katerem pa Domen razmišlja z naslednjimi besedami: »Po pravici povedano mi pomeni samo štiri tekme zapored, katerih posamezni skoki se na koncu seštejejo. Sistem tekmovanja s skoki na pare pa tudi ni skoraj nič drugačen. Vsak lahko pride v finale, le skočiti je treba dobro, tudi že v kvalifikacijah, da dobiš dober par. Kar se tiče štirih skakalnic, se mi zdijo vse podobne, ne bi mogel nobene posebej omeniti, da bi bila zame lažja ali težja.« Na novoletni turneji je skakal že lani. »Niti se ne spomnim, da bi bilo kaj veliko vrveža. Nič kaj veliko nisem spremljal, gledal sem le, da grem čim preje v hotel in se spočijem,« je skakalec SK Triglav Kranj odgovoril na vprašanje o obrobnem dogajanju na turneji.
Športna zvezda? »Sem le eden izmed skakalcev.«
Pravi, da se mu kljub vsem uspehom življenje v zadnjih dneh, tednih ni nič spremenilo, da je še vedno enako. Poleg tega, da je športnik, je tudi uspešen dijak. Obiskuje tretji letnik Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju. Bo na turnejo s seboj vzel tudi kaj učnega gradiva? »Na vsako tekmo grem optimistično, da se bom kaj naučil za šolo. S seboj zagotovo vzamem dvajset zvezkov, nazaj pridem morda s prebranimi desetimi stranmi in narejenim kakšnim 'power pointom', kaj več pa ne. Preberem tudi še kaj drugega. Časa pa ni tako veliko, kot se morda zdi. Zjutraj vstaneš, imaš aktivacijo, potem morda še masažo, preveriš dres, greš na poskusno serijo, ki ji sledi tekma, po njej podelitev, če si med najboljšimi, kontrola, novinarska konferenca, še druga snemanja in obveznosti do novinarjev. Vse to pomeni, da si na skakalnici okrog šest do osem ur,« je odgovoril. Pojasnil je, da je našel nekaj malega časa celo za učenje norveškega jezika: »Naložili smo si aplikacijo, da sem imel pripravljen odgovor in sem se, če povem po pravici, na hitro rešil. Nisem pa se naučil kaj veliko, tako da se z Danielom Andrejem Tandejem ne morem pogovarjati v njegovem maternem jeziku. Tako je bilo. Sedaj imam dosti dela s šolo.« Domen zna tudi, kot pravi, osnove nemščine, za morebitne potrebe nastopanja na novoletni turneji pa njenega znanja ni posebej poglabljal. Je pa po prihodu z zadnjih tekem iz Engelberga v Švici, kjer je osvojil četrto zmago in drugo mesto, že sedel v šolske klopi. Poleg čestitk je prejel tudi torto, ki pa so jo pojedli drugi, sam je ni poskusil. Kilogrami imajo pri skakalcih pomembno vlogo. V šolo gre sicer vedno, ko je to mogoče. »Grem v šolo, da bi dopoldan poležaval doma, to ne gre. Običajno se zjutraj peljem z mami in sem potem v šoli do odhoda na trening, tudi če to pomeni samo uro ali dve. Tako ostanem v nekem tekmovalnem ritmu,« je dejal in dodal, da ne opazi, da bi nanj sedaj v šoli gledali kaj drugače: »Sem le eden izmed skakalcev. Ne vem, kako vi name gledate. Pridem v šolo, normalno imamo pouk in to je to. Tudi med odmorom ne opazim, da bi bilo kaj drugače. Še vedno smo sošolci, kot smo bili prej.«
Trener Bertoncelj: »Domen je vzoren dijak, užitek je delati z njim.«
Da je Domen ostal tak, kot je bil pred letošnjimi uspehi, je potrdil tudi Gorazd Bertoncelj, trener, pod katerega vodstvom se je pripravljal na novo sezono skupaj z mladinsko reprezentanco. »Skupaj delava tretjo sezono. Njegov napredek vse preseneča, ne samo mene. Razvoja mladega športnika noben trener ne more napovedati. V prvem letniku je prišel v sistem Državnega panožnega nordijskega centra in začel s trenerjem Gorazdom Pogorelčnikom v drugi skupini, ni bil še član mladinske reprezentance. Je pa tako hitro napredoval, da se je v dveh, treh mesecih uvrstil v prvo ekipo, mladinsko reprezentanco in nas vsako leto preseneča z velikim napredkom. S prehodom na velike skakalnice je pokazal svoj talent. Krasi ga izjemen vzlet, prehod iz odskoka v letno fazo. V tem segmentu je prav gotovo med najboljšimi v svetovnem pokalu. V drugem delu leta pridejo v ospredje njegove letalne sposobnosti, postavitev telesa, rok, smuči,« je Bertoncelj spregovoril nekaj besed o Domnu Prevcu, ki ga je že prej, ko je bil star dvanajst let, eno leto treniral v SK Triglav: »Je kazal potencial, se pa ne da in tudi ni dobro, da bi se pri teh letih napovedovala športna prihodnost.«
Domen je izjema še v nečem. Po dolgem času je v samem svetovnem vrhu znova tako mlad skakalec. Bertoncelj pojasnjuje: »Predvsem zato, ker je mednarodna zveza omejila tekmovalno opremo in so prišli v ospredje starejši, bolj atletski in izkušeni tekmovalci, mlajšim je bilo to težje. Zato so tudi podaljšali starostno kategorijo mladincev z 18 na 20 let, ker je bil prehod mladincev v člane zelo težek, oziroma se je ta razvoj podaljšal za nekaj let. Domen je v tem posebnost.« Kot mlad tekmovalec Domen še ni nastopil na letalnici. »O tem se odločitev sprejema glede na trenutno situacijo, glede na formo, ki mora biti stabilna, da se ne krha,« o možnosti, da bi se to zgodilo še letošnjo zimo, razmišlja Bertoncelj, ki z Domnom dela v skladu z navodili strokovnega vodstva A-ekipe.
Tudi on napovedi za novoletno turnejo ne želi dajati. »Dogovorjeno je, da delamo iz dneva v dan, iz tedna v teden, se pripravljamo in nič preveč ne razmišljamo o končnem rezultatu,« je dejal trener iz Šenčurja, nekaj besed pa namenil še temi Domen in šola: »Ko pride s tekem, gre v šolo. To mlademu športniku pride zelo prav, da ni cel dan obremenjen z mislimi o skakalnem športu. Je zelo priden, razmišljujoč, vzoren dijak. Užitek je delati z njim. So pa seveda vsake toliko časa kakšne običajne 'težave', ki pridejo z najstniškimi leti, a nič zato, je zabavno. Za enkrat je tak, kot je bil, in želimo si seveda, da tak tudi ostane.« Za konec je še poudaril, da si trenerji na splošno ne želijo tako zgodnjega razvoja mladega športnika, da raje vidijo, da gre razvoj postopno: »Če pa pride do tega, je treba biti še toliko bolj pozoren na njegov razvoj, predvsem osebnosti, da se ne ponovijo zgodbe nekaterih šampionov iz preteklih let.«
Peter Prevc: »Domnova največja prednost je, da je neobremenjen.«
Na turnejo se po posebnem programu pripravlja Peter Prevc, ki je izpustil včerajšnje državno prvenstvo in si želi, da bi mu čim prej posijalo sonce, o najmlajšem bratu pa pravi: »Njegova največja prednost je, da je neobremenjen, da se prav zelo ne sekira, kaj se dogaja okrog njega. Manj kot ga obremeniš, bolje je in tega se moramo vsi zavedati.« Na turneji bo nastopil tudi Cene Prevc, ki se je pretekli konec tedna uspešno vrnil na tekme svetovnega pokala.