Večina svetnikov za podražitev
Odgovor na komentar »Naklo: večina svetnikov za podražitev«, ki je bil v Gorenjskem glasu objavljen 6. decembra 2016.
Pri argumentih svojih stališč sem vedno aktiven, jedrnat in kar najbolj jasen. Bralci si moja stališča in prizadevanja lahko preberejo v zapisnikih sej občinskega sveta Občine Naklo z 2. junija in 30. septembra 2016 (http://naklo.si/vsebina/predstavitev/obcinski_svet/seje_obcinskega_sveta/).V komentarju sem začutil slabo namero opozicije v občinskem svetu in posledično komentatorke, pri čemer sem bil posebej izpostavljen. V komentarju je bilo omenjeno sprenevedanje, vendar ne v kontekstu, ki je bil izpostavljen na občinskem svetu, in sicer, da se opozicija distancira od nezaželenih podražitev, za katere nosijo odgovornost ravno ljudje iz njihovih vrst, ki so leta 2007 sodelovali in odločali o gradnji nove čistilne naprave in infrastrukture. Danes se soočamo s stroški, ki so povezani z novo infrastrukturo in so bili pričakovani že v preteklosti, kar je preverljivo v takratnih zapisnikih. V zapisniku seje občinskega sveta Občine Naklo z 2. junija 2016 je zapisano stališče člana opozicijske SLS, da se pri planiranju teh investicij niso zavedali posledic in da bi se marsikaj dalo zgraditi ceneje in drugače.
Nad podražitvijo smo se pritoževali vsi, verjetno je bilo podobno tudi v občinah Šenčur in Kranj. S skupnimi pritožbami smo v letu 2016 dosegli, kar se je pri določanju cen doseči dalo. Preko zakona in odlokov, ki veljajo za določanje cen tako storitev kot amortizacije zgrajene infrastrukture, namreč ne moremo. Cene je v svojih elaboratih določilo javno podjetje Komunala Kranj, na našo zahtevo jih je preverila tudi občinska uprava Občine Naklo, ki nepravilnosti ni zaznala. Da bi se zbrana sredstva amortizacije dejansko porabila za vzdrževanje in nekoč za novo napravo, smo leta 2016 z Občino Kranj podpisali sporazum, ki jih k temu zavezuje. Amortizacijske dobe smo pri nekaterih postavkah podaljšali, kar se odraža pri nižji ravni plačevanja omrežnine.
Del omrežnine, ki se plača Komunali Kranj za uporabo zgrajenega vodovodnega in kanalizacijskega omrežja, se vrne tudi v proračun Občine Naklo. Ta sredstva se bodo namensko porabila za nadaljnjo izgradnjo infrastrukture v naši občini. Ne bi želel, da se določeno območje občine oziroma kogar koli pri razvoju zapostavlja, vprašanje možnih subvencij je aktualno prav pri tem. Občinska uprava z županom na čelu ima torej težko nalogo – na eni strani se mudi z zaključevanjem izgradnje, ki bi morala biti zaključena leta 2017, podaljšano do 2021, na drugi strani ima opravka ali odgovarja nezadovoljnim občanom, ki nas je podražitev močno obremenila. Za subvencijo se v tem trenutku še ni odločila, ker ima prednost zaključek celotnega omrežja in s tem enakopravna obravnava vseh občanov.
Na junijski seji občinski svet ni potrdil novih cen, ker je bilo treba razjasniti in doreči še precej odprtih postavk. To ne pomeni, da sedaj ne plačujemo razlike v ceni, ki je medtem nastala. Javno podjetje Komunala Kranj nam bo namreč v obdobju enega leta od sprejetja novih cen vso razliko poračunala na položnicah.
Jure Renko, podžupan Občine Naklo