Župan Občine Jezerko Jurij Rebolj / Foto: Tina Dokl

Župana bo moč odpoklicati

Konec prejšnjega tedna je državni zbor sprejel novelo zakona o lokalni samoupravi, s katero je dal možnost odpoklica župana tudi med mandatom. Postopek je precej zapleten in dolgotrajen, mnogi se z njim ne strinjajo, napovedujejo celo zahtevo za ustavno presojo.

Kranj – S 45 glasovi za in 19 proti je državni zbor minuli četrtek sprejel novelo zakona o lokalni samoupravi, ki prinaša možnost odpoklica župana med mandatom. Podporo so mu izrekli poslanci SMC, DeSUS in ZL, proti pa so bili poslanci v SD, SDS in NSi.

Postopek odpoklica županov je precej kompliciran in določa, da je župana moč odpoklicati enkrat med mandatom. To ne sme biti ne v prvem in ne v zadnjem letu njegovega županovanja, hkrati pa morajo biti izpolnjeni z zakonom določeni pogoji glede števila volivcev v občini, ki podprejo pobudo, zahtevajo glasovanje o odpoklicu in se udeležijo glasovanja.

Število podpisov podpore zahtevi za odpoklic župana je po noveli odvisno od števila prebivalcev v občini, in sicer tako, da se odstotek volivcev, ki naj zahtevo podprejo, razteza od 30 odstotkov v občini z do pet tisoč prebivalci do deset odstotkov volivcev v občini z več kot sto tisoč prebivalci. Odločitev volivcev za odpoklic župana pa je sprejeta, če se glasovanja udeleži več kot devetdeset odstotkov števila volivcev, ki so glasovali v prvem krogu na zadnjih rednih volitvah za župana, in če za odpoklic glasuje večina volivcev, ki so glasovali.

Uzakonitvi instituta odpoklica župana so nasprotovali v Skupnosti občin Slovenije, Združenju občin Slovenije in v državnem svetu. Noveli nasprotujejo tudi v zunajparlamentarni SLS, ki ima veliko število županov.

Odpoklic za vse funkcionarje

»Možnosti odpoklica župana ne nasprotujem, vendar poudarjam, naj potem ta možnost obstaja za vse politične funkcionarje v državi,« ob tem pravi župan Občine Jezersko Jurij Rebolj. Podobno razmišlja tudi župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež: »Sem takoj za to, zakaj pa ne. Predpogoj je pa, da se za vse izvoljene uvedejo enotna merila, predvsem pa za vse, ki so na funkcije imenovani in ne izvoljeni. Pod istim nadzorom mora biti predsednik države, poslanec, župan pa član sveta krajevne skupnosti in tudi državni sekretar ali minister, ki so na svoj položaj imenovani. Župane je politika že spravila iz parlamenta, od takrat naprej je premalo debate o realnih problemih v državi, to se še kako pozna. Za vse, ki smo izvoljeni od ljudi na volitvah, morajo biti enotna merila, v danem primeru so pa spet dvojna, trojna ...«

»Župani, ki delamo dobro za občanke in občane, nimamo skrbi, da bi nas odpoklicali. To pa ne pomeni, da poskusov odpoklicev ne bo. Zelo malo odpoklicev pa bo uspešnih, saj so pogoji kar zahtevni. Dejstvo je, da bo postopek občino, kjer se bo to dogajalo, zablokiral za štiri do šest mesecev. Zanj bo namreč treba kar precej časa in denarja,« pravi kranjski župan Boštjan Trilar.

Možnost zlorabe zaradi drugačnih interesov

Tudi v Skupnosti občin Slovenije pravijo, da temu, da bi volivci imeli možnost odpoklicati župana, če z njegovim delom niso zadovoljni, ni moč nasprotovati, vendar obstaja bojazen za možnosti zlorab zaradi osebnih interesov posameznikov ali interesnih skupin znotraj občine, vse do možnosti političnega obračunavanja. Podobnega menja so v Združenju občin Slovenije, kjer opozarjajo, da je odpoklic izredno težko oblikovati na način, da ta ne bi bil predmet političnih zlorab vsakokratne opozicije v občinskem svetu oziroma nezadovoljnih skupin občanov, ki jim niso po volji aktualne odločitve županov. Prav tako oboji menijo, da je treba vprašanje politične odgovornosti funkcionarjev urediti celovito in enovito, predvsem pa hkrati za funkcionarje na državni ravni pri predsedniku republike, poslancih, državnih svetnikih, predsedniku vlade in ministrih ter na lokalni ravni pri županih, podžupanih in občinskih svetnikih.

Ob tem povzemajo pravno mnenje Inštituta za ustavno pravo, in sicer da je treba upoštevati celo vrsto ustavnih določb, da ne bi ureditev odpoklica ali nezaupnice čezmerno posegla v človekove pravice in svoboščine. Napovedali so, da bodo vložili zahtevo za ustavno presojo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 22. december 2008 / 07:00

Anketa: Dočakali so telovadnico

Pri šoli Jela Janežiča v Škofji Loki so odprli novo telovadnico. Veseli so je vsi, učenci, učitelji in tudi športniki ŠD Partizan, ki bodo v njej vadili. Zbrali smo nekaj vtisov.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 22. december 2016 / 11:50

Decembrsko druženje

»V decembru 2016 je bila to naša druga obletnica,« nam je razložila Metka Štok iz Šole zdravja Kranj, ki je začela s svojim delovanjem septembra 2014 in leto končala z dvanajstimi člani. Naslednje...

Razvedrilo / četrtek, 22. december 2016 / 11:46

Nazdravili jubilantom

Župan Občine Na­klo Marko Mr­a­vlja in Društvo upokojencev Naklo, v njegovem imenu predsednik in tajnica Jože Kajin in Slavka Jelenc, so povabili na tradicionalno srečanje starejših občanov, ki okt...

Radovljica / četrtek, 22. december 2016 / 11:37

Obnovili so Muzej jaslic

V nekdanjem samostanskem hlevu so po 15 letih obnovili Muzej jaslic in vanj postavili več kot 300 domačih in tujih primerkov jaslic z bogato vsebinsko razlago izdelovanja, postavljanja in čaščenja jas...

Gorenjska / četrtek, 22. december 2016 / 11:31

Župana bo moč odpoklicati

Konec prejšnjega tedna je državni zbor sprejel novelo zakona o lokalni samoupravi, s katero je dal možnost odpoklica župana tudi med mandatom. Postopek je precej zapleten in dolgotrajen, mnogi se z nj...

Kronika / četrtek, 22. december 2016 / 11:19

Dvom v težo zasežene konoplje

Na okrožnem sodišču v Kranju se je minuli petek nadaljevalo sojenje domnevnim članom združbe za preprodajo konoplje Danijelu Osetu, Anesu Dukiću, Matjažu Smolinskyju in Ugu Grbcu.