Proračun po meri občanov
Kranj – Kranjski mestni svetniki naj bi na sredini seji v prvi obravnavi sprejeli odlok o proračunu Mestne občine Kranj za leti 2017 in 2018. Zapletlo pa se je že pri dnevnem redu, saj je svetnik Andrej Šušteršič predlagal, da proračun za leto 2018 umaknejo z dnevnega reda, kar so svetniki tudi sprejeli. Jih je pa večina menila, da se na dnevni red dodatno uvrsti točka o participatornem proračunu, ki jo je predlagal svetnik Zoran Stevanović.
»Kranjski proračun je zagotovo eden najbolj participatornih v Sloveniji, saj smo praktično dve leti prek fokusnih in interesnih skupin skupin ter krajevnih skupnosti pripravljali Trajnostno urbano strategijo, s katero smo naredili točno to, kar participatornost predvideva. To pa je, da vključiš čim več javnosti v odločanje, kam bodo šla proračunska sredstva. Večino zaključkov v Trajnostni urbani strategiji namreč prelivamo v proračun. Mnenje in tudi sklep mestnega sveta pa je, da moramo to še bolj formalizirati, saj je praksa, da se vzame manjši del proračuna, pri katerem imajo popolno in zavezujočo moč občani. V primeru Mestne občine Kranj gre za znesek med 100 in 120 tisoč evri,« je povedal kranjski župan Boštjan Trilar in pojasnil, da sta proračuna za dve leti, leto 2017 in 2018, pripravljena zato, ker ima to prednosti pri načrtovanju in izvedbi projektov, mestni svetniki pa so bili mnenja, da je govoriti o letu 2018 še prezgodaj.
Tako so na sredini seji govorili zgolj o proračunu za leto 2017, v katerem je predvidenih za 54,5 milijona prejemkov in 59,8 milijona izdatkov ter možnost zadolževanja do 3,3 milijona. Svetniki so ga, s pripombami in predlogi, v prvi obravnavi tudi sprejeli. »Do predlogov in pripomb se bomo opredelili do naslednje seje, prav tako tudi do proračuna 2018,« je dodal župan Trilar.