Na forumu podelili tudi certifikata
Gorenjske elektrarne in Biotehniški center Naklo sta med prvimi prejemniki certifikatov ISO 500001 za upravljanje z energijo in za družbeno odgovorno podjetje.
Strahinj – Na letošnjem, že 4. forumu o obnovljivih virih in učinkoviti rabi energije, ki sta ga v torek v Biotehniškem centru Naklo organizirali družbi Elektro Gorenjska in Gorenjske elektrarne, so podelili tudi nova certifikata. Gorenjske elektrarne so tako kot prvo podjetje v elektroenergetskem sistemu Slovenije prejele certifikat ISO 50001 za upravljanje z energijo, Biotehniški center Naklo pa je med prvimi petimi organizacijami v Sloveniji in prva na Gorenjskem, ki je prejela certifikat za družbeno odgovorno delo na področju upravljanj in okolja.
Po besedah Igorja Likarja, direktorja SIQ – Slovenskega instituta za kakovost in meroslovje standard ISO 50001 za upravljanje z energijo organizaciji pomaga, da s sistematičnim upravljanjem energije zmanjša stroške za energijo in emisije toplogrednih plinov. »Certifikat je v poslovnem svetu tudi zagotovilo, da organizacija obvladuje in tudi nenehno izboljšuje svoje poslovanje na področju upravljanja z energijo energije,« je poudaril. Med bistvenimi ugotovitvami presojevalcev je med drugim izpostavil dovzetnost vodstva Gorenjskih elektrarn za ozaveščanje vseh zainteresiranih strani za učinkovito rabo energije, vrsto inovativnih projektov in lasten razvoj orodij za upravljanje z rabo energije ter aktivno sodelovanje zaposlenih na področju rabe energije. »Energija je vsekakor temelj poslovanja našega podjetja. Ponosen sem, da smo prvo elektroenergetsko podjetje s tem certifikatom in tudi sicer eno prvih v Sloveniji,« pa je ob prevzemu certifikata dejal direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman in se ob tej priložnosti zahvalil vsem zaposlenim za njihov prispevek k uspešni postavitvi sistema za upravljanja z energijo, še posebej pa gonilno silo projekta Draga Paplerja.
Namen certifikata Družbeno odgovorno podjetje, ki ga je Biotehniški center Naklo prejel kot prvo podjetje ali organizacija na Gorenjskem, pa je, da podjetje začne družbeno odgovornost vpeljevati v svoje poslovanje celostno – tako z vidika okolja, zaposlenih in upravljanja, je razložil Aleš Kranjc Kušlan iz Inštituta Ekvilib, ki med drugim podeljuje tudi certifikat Družini prijazno podjetje, ki sta ga tako Gorenjske elektrarne kot Biotehniški center že pridobila. »Kar nas še posebej veseli, je, da gre za prvo oziroma edino izobraževalno organizacijo oziroma javno ustanovo, ki je prejela naš certifikat. To dokazuje, da je družbena odgovornost pomembna za vse organizacije, ne glede na velikost in status,« je pristavil. »Ta certifikat je logično nadaljevanje certifikatov, ki smo jih že pridobili. Pomembno se nam namreč zdi, da kot izobraževalna ustanova, v kateri se giblje okoli tisoč mladih, pomembno vplivamo na njihovo razmišljanje in delovanje. Prav ti mladi bodo namreč v prihodnosti definirali naše življenje in pomembno vplivali na mnoge politike. Za področje presoje smo izbrali tudi okolje, saj je biotehnika pomembna za okolje, ki ga moramo našim zanamcem pustiti vsaj takega, kot ga imamo mi, če ne celo boljšega,« je dejal direktor Biotehniškega centra Naklo Marijan Pogačnik, ki je zasluge za pridobitev certifikata pripisal vsem 129 zaposlenim, med katerimi je kot gonilno silo izpostavil Tatjano Geč.
Na letošnjem forumu so se sicer poleg učinkovitemu upravljanju z energijo in obnovljivim virom energije podrobneje posvetili tudi upravljanju z energijo v javnih stavbah, udeleženci pa so si ogledali še delovanje energetsko nadzornega informacijskega sistema upravljanja z energijo GEKenergija, ki so ga Gorenjske elektrarne namestile tudi v Biotehniškem centru v Strahinju.