Dobiček naj ostane lekarnam
Na Jezerskem so zavrnili predlog Občine Škofja Loka vsem občinam ustanoviteljicam Gorenjskih lekarn, naj dobiček od njihove tržne dejavnosti pripada občinam.
Jezersko – Direktorica Gorenjskih lekarn Romana Rakovec je pojasnila, da lekarne 80 odstotkov prihodka dobijo iz javnega denarja, 20 odstotkov ga ustvarijo na trgu in iz tega jim ostane tudi presežek. Tega je vsako leto okoli 500 tisočakov, namenijo pa jih pretežno za investicije (v prostore, opremo, največje so zadnja leta v informatiko), na ta način pa skrbijo za razvoj dejavnosti, za mrežo lekarniških enot, da je gorenjsko območje čim boljše oskrbljeno in da je dostopnost zdravil čim bolj zagotovljena. Letos poleti je mrežo lekarniških podružnic razširila ravno na Jezersko, razmišljajo tudi o možnosti, da bi lekarno dobili v Gorjah. Za porabo presežka vsako leto naredijo poslovni načrt, ki ga sprejme svet zavoda, soglasje pa mu da tudi skupni organ, sestavljen iz županov občin-ustanoviteljic. Direktorica meni, da z denarjem, ki ga sami zaslužijo, ravnajo pregledno in gospodarno, od česar imajo največ prav ustanoviteljice. »Pri tem ne gledamo, kako perspektivna je kaka lokacija, zasledujemo javni, in ne ekonomskega interesa,« je zatrdila Rakovčeva, ki je tudi poudarila, da si s tem ne višajo plač, saj so te določene po zakonu o sistemu plač v javnem sektorju. Če denar ustvarijo tudi na trgu, ga največ polovico dajo za plače, in sicer z namenom, da jih izenačujejo z ostalimi v zdravstvenem sistemu. Iz javnega vira namreč lahko plačajo 60 odstotkov zaposlenih, 40 pa iz presežka sredstev, in če bi jim ta vir odvzeli, bi bila pod vprašajem tudi delovna mesta.
Župan Občine Jezersko Jurij Rebolj je predlagal, naj denar, ki ga lekarne ustvarijo na trgu, še naprej ostane njim, svetniki pa so tako odločitev soglasno podprli. Prisluhnili so tudi oceni direktorice Romane Rakovec o delovanju letos poleti odprte lekarniške podružnice na Jezerskem. To je 23. podružnica na Gorenjskem in najvišje ležeča lekarna v Sloveniji. Odprta je en dan v tednu, ob torkih popoldne, ko deluje tudi jezerska ambulanta. Razpolaga z 800 artikli (v centralni lekarni v Kranju jih je denimo 4800), vsak torek pa izda od 40 do 60 zdravil na recept. S takšnim stanjem so v Gorenjskih lekarnah, kjer ekonomskega interesa ne postavljajo pred potrebe ljudi, zadovoljni. Zadovoljstvo pa izražajo tudi v občini, češ da je bilo odprtje lekarne na Jezerskem prava odločitev in da je obiskana nad pričakovanji, zato se je župan še enkrat zahvalil, da so prisluhnili pobudi z Jezerskega.