Ana Ida Mordej: »Keramika mi je všeč, ker je zahteven medij in nudi veliko možnosti.« / Foto: Tina Dokl

Navdihuje jo keramika iz bronaste dobe

Kranjčanka Ana Ida Mordej, ki si želi odpreti inštitut za keramiko, se je v sklopu projekta Erasmus za mlade podjetnike na izmenjavi na Cipru pod mentorstvom izkušenega keramičarja naučila po starih postopkih izdelovati kopije keramičnih izdelkov iz bronaste dobe.

Ana Ida Mordej je pred tremi leti diplomirala iz industrijskega oblikovanja na akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Med študijem se je navdušila za keramiko, ki je bila eno leto poseben predmet. »Keramika mi je všeč, ker je zahteven medij in nudi veliko možnosti,« je pojasnila 29-letna Kranjčanka. Po študiju je bila asistentka v lončarskem ateljeju Slovenskega etnografskega muzeja, ki ga vodi kiparka in keramičarka Eva Petersen Lenassi, kasneje pa v slikarskem ateljeju Petre Varl v Ljubljani. Letos pa se je odločila za samostojno podjetniško pot, na kateri združuje turizem, saj vodi turiste po Ljubljani, in umetniško ustvarjanje. Poleg tega se je prijavila na razpis Erasmus za mlade podjetnike, ki novim podjetnikom omogoča učenje od izkušenega podjetnika iz tuje države. Konec maja se je tako odpravila na devettedensko izmenjavo na Ciper h keramičarju Andreasu Fasoulidesu, ki izdeluje kopije izdelkov iz bronaste dobe.

Tudi izkušeni podjetniki se učijo od mladih

Erasmus za mlade podjetnike je program Evropske unije, ki deluje že od leta 2009. Namenjen je vsem, ki želijo uresničiti podjetniško idejo, tistim, ki imajo podjetje manj kot tri leta, ter izkušenim podjetnikom, ki so gostitelji bodočih oz. mladih podjetnikov. »Program je čudovita priložnost. Mladi podjetnik, ki mu izmenjavo sofinancira Evropska unija, dobi nova znanja in izkušnje. Od sodelovanja pa imajo veliko tudi izkušeni podjetniki, subvencij sicer ne dobijo, a jim mladi lahko pomagamo pri sodobnih komunikacijskih veščinah, ki jim olajšajo dostop do novih trgov. Z mojim gostiteljem sva denimo iskala možnosti za izboljšavo njegove spletne strani, promocijo na Facebooku, možnosti za organizacijo mednarodnih delavnic in sodelovanje na gostovanjih … V bistvu se je v program vključil, da bi spoznal evropske pristope, saj se počutijo, da niso v Evropi, ker so na otoku,« je pojasnila Mordejeva.

V program se je v Sloveniji možno vključiti preko šestih ustanov, Mordejeva je izbrala Tehnološki park Ljubljana. »Program bo potekal tudi v letu 2017, kot mi je povedala koordinatorka, pa po novem dolžina izmenjav, ki sedaj lahko trajajo največ pol leta, ne bo več omejena. Meni so izmenjavo sofinancirali v višini 800 evrov, imeti pa moraš tudi nekaj svojega denarja – odvisno, koliko si skromen oz. zahteven. Jaz sem bivala v hostlu, kar je bilo super, ker sem spoznala veliko mladih in sem z njimi lahko tudi raziskovala otok,« je povedala Mordejeva, ki zelo priporoča prijavo v program Erasmus za mlade podjetnike.

Podpirajo dobre poslovne ideje

Kandidat mora najprej imeti dobro poslovno idejo. Njena je inštitut za keramiko, zato si želi usvojiti čim več različnih tehnik. Eno od njih jo je naučil njen ciperški gostitelj. »Gre za skoraj 60-letnega gospoda, nekdanjega strojnika, ki se je pred dvema desetletjema začel ukvarjati s keramiko. Sprva je izdeloval unikatne izdelke, nato pa je začel sodelovati z italijansko arheologinjo Mario Rosario Belgiorno, ki je opravljala izkopavanja na Cipru in je potrebovala nekoga, ki na podlagi izkopanih črepinj naredi reprodukcijo izdelka. Sedaj izdeluje le še posodice in okrasno keramiko, kakršno so imeli v bronasti dobi, poglobil se je tudi v tedanje postopke, vse so izdelovali ročno in žgali na drva,« je razložila Mordejeva.

Nad starodavno tehniko izdelovanja keramike se je zelo navdušila, pa čeprav je precej zahtevna in zamudna. Lončevina je zelo tanka in se ročno »gradi« s sploščenimi glinenimi trakovi, površina pa se do gladke in svetleče oblikuje s prsti, palčkami in kamni. Posodice, ki so jih na Cipru nekoč uporabljali za zajemanje vode, že navdihujejo njeno novo kolekcijo. »Prav danes so šle prve posodice v peč, izdelujem produkcijo, s katero se bom decembra predstavila na Artish sejmu v Ljubljani. Ta tehnika me privlači zaradi nepopolnosti, okroglina posodic ni popolna, kot bi bila na vretenu ali v kalupu. Posodice krasim s svojimi vzorci, jim dodajam barvo, skratka, vdahniti jim želim svoj slog. Svojo produkcijo želim sčasoma razširiti še na krožnike, skodelice, v bistvu kar na celoten servis,« je napovedala.

Kmalu v London

Izmenjava pa ji že odpira nova vrata, saj so fotografije njenih izdelkov s Cipra navdušile tudi britansko keramičarko Margaret Gardiner, ki je Kranjčanko povabila na delo v svoj atelje v London. »Prve tri mesece prihodnjega leta me bo zaposlila kot asistentko. Veselim se dela s porcelanom, ker je zahteven in se zelo razlikuje od dela z lončevino. Margaret svoje izdelke žge v plinski peči z dodatki različnih soli, ki vplivajo na končno barvo in sij. Naučila se bom tudi vrteti porcelan na vretenu; glino znam vrteti, ne pa porcelana. Sebe dojemam kot raziskovalko postopkov, ki se po državah zelo razlikujejo. Že pred Ciprom sem se naučila tudi izdelovanja tradicionalne keramike v Srbiji. Po vrnitvi iz Anglije se bom lotila iskanja primernih prostorov za studio, kjer bom ustvarjala in znanje prenašala na druge,« je napovedala.

V svojem keramičnem studiu želi poudarjati predvsem delo z rokami: »To krepi neposreden stik s samim seboj in spodbuja razmislek o relaciji človek–tehnologija, umetna inteligenca, robotizacija. Kot šolana industrijska oblikovalka sem se vedno počutila le kot majhen del procesa, toda pri unikatni keramiki cel proces vodim sama, kar me izpopolnjuje in mi daje moč.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / ponedeljek, 14. november 2011 / 07:00

Na slovesnosti prejeli certifikat DNV - NIAHO

Jesenice - V sredo je dr. Espen Cramer, generalni direktor DNV Healthcare, Splošni bolnišnici Jesenice podelil mednarodno akreditacijo za bolnišnice DNV – NIAHO. Jeseniška...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 5. januar 2015 / 14:26

Celoletni horoskop

Leto 2015 je v znamenju koze oziroma yanga. Letni čas koze je poletje, najboljši je mesec julij. Zahodno znamenje je rak. Ure, ki jim vlada koza, so od 13 do 15, njen fiksni element je ogenj. Pred nam...

Razvedrilo / ponedeljek, 5. januar 2015 / 14:05

Maj je mesec ljubezni

Ansambel Maj deluje od leta 2006, vendar je do danes doživel kar nekaj sprememb. Sedež ansambla je v Logatcu, a njegovi člani so iz različnih koncev Slovenije.

Tržič / ponedeljek, 5. januar 2015 / 13:22

Praznovali že v novi dvorani

Kovor – Dedek Mraz je pred novim letom obiskal tudi novo dvorano Doma krajanov v Kovorju. »V Kovorju smo ponosni na novo pridobitev, saj smo že dan kasneje v dvorani pogostili krajane, stare več ko...

Škofja Loka / ponedeljek, 5. januar 2015 / 13:21

Za pobratenja odgovorni ambasadorji

Škofja Loka – Leta 2011 so v Škofji Loki sodelovanje s pobratenimi in prijateljskimi mesti uredili tako, da so za vsako določili ambasadorja, skrbnika, zadolženega le za tiso mesto, koordinacija pa...

Bled / ponedeljek, 5. januar 2015 / 13:17

Z dobrimi željami okrog jezera

Številni domači in tuji gosti so na Bledu znova sklenili krog prijateljstva, ko so se na predzadnji dan v preteklem letu z baklami odpravili okrog jezera.