Kot ob odprtem smetnjaku
Z deponije Mala Mežakla naj bi se še vedno širil smrad, v družbi Ekogor pa zagotavljajo, da bodo še ta mesec začeli z biološko obdelavo skladiščenih odpadkov, tako da naj bi neprijetne vonjave le izginile.
Jesenice – »V zadnjih treh dneh smo v naselju Spodnji Plavž ponovno zaznali izrazit vonj, kot se običajno zazna ob odprtem smetnjaku. Kot je razvidno s slik, odpadki izven deponije, ki čakajo na obdelavo, niso dobro pokriti, nekaj metrov od tega kupa pa je nekdo odložil tudi nekaj kosovnih odpadkov. Prosim, da se čakajoči kup v celoti pokrije in obteži ter da se očisti okolica deponije, saj je precej manjših smeti tudi izven deponije na robu gozda.« Takšno elektronsko sporočilo je pred dnevi poslala ena od stanovalk Spodnjega Plavža Tina Rajhman podjetju Ekogor, ki ima na deponiji Mala Mežakla koncesijo za mehansko-biološko obdelavo odpadkov in je zgradil Center za ravnanje z odpadki (CERO) Mala Mežakla. Rajhmanova v imenu stanovalcev že dalj časa opozarja na smrad, ki da se širi z deponije, povzročali pa naj bi ga neobdelani odpadki, ki čakajo na biološko obdelavo. Ekogor namreč od začetka leta odpadke začasno skladišči, z biološko obdelavo pa še ni začel, saj so se postopki zaradi spremembe zakonodaje zavlekli.
In kaj na opozorila o neprijetnih vonjavah odgovarjajo v družbi Ekogor? »Zavedamo se problematike smradu, ki se širi z območja Male Mežakle. Družba Ekogor prevzema odgovornost za povečane emisije smradu, ki bi lahko bile posledica začasno skladiščenih količin odpadkov. Že od samega začetka skladiščenja odpadkov se trudimo zmanjšati emisije smradu na najnižjo možno raven; naše začetne aktivnosti so vključevale baliranje odpadkov, sedaj odpadke prekrivamo s folijo,« so nam pojasnili. Dodali so, da je objekt za biološko obdelavo zgrajen, še ta mesec pa pričakujejo odločbo o poskusnem obratovanju objekta. »Z začetkom poskusnega obratovanja bomo začeli tudi z biološko obdelavo začasno skladiščenih odpadkov, s ciljem, da čim prej dosežemo ničelno stanje skladiščenih količin. Tedaj realno pričakujemo, da CERO Mala Mežakla ne bo več predstavljal vira emisij smradu za okoliške prebivalce,« so zagotovili. Dodali pa so še, da je na Mali Mežakli tudi »aktivno odlagališče nenevarnih odpadkov, za katerega vemo, da je bilo že v preteklosti, še pred prihodom družbe Ekogor na lokacijo Mala Mežakla, večkrat predmet polemik zaradi izhajanja povečanih emisij smradu.«