Kako varčevati v vzajemnih skladih
Zveza potrošnikov Slovenije in Združenje družb za upravljanje investicijskih skadov sta izdala knjižico Kako uspešno varčevati v vzajemnih skladih.
Kranj – Slovenija je po deležu prejemkov, ki jih gospodinjstva namenjajo za varčevanje, med 28 državami, članicami Evropske unije, na visokem tretjem mestu, za Švedsko in Nemčijo. Večina še vedno varčuje v bankah in hranilnicah, narašča pa tudi število tistih, ki varčujejo v vzajemnih skladih. Po podatkih agencije za trg vrednostnih papirjev je 426.793 vlagateljev imelo septembra letos v vzajemnih skladih 2,38 milijarde evrov, pri tem pa je bil v zadnjih štirih mesecih znesek vplačil večji od zneska izplačil.
V Zvezi potrošnikov Slovenije ob tem ugotavljajo, da številni vlagatelji v vzajemne sklade ne vedo veliko o svoji naložbi in primernosti za svoje varčevalne cilje, na kar kažejo njihova vprašanja in pritožbe, včasih pa tudi razočaranja in obžalovanja. Da bi jim pomagali pri varčevanju v vzajemnih skladih, so skupaj z Združenjem družb za upravljanje investicijskih skladov izdali knjižico Kako uspešno varčevati v vzajemnih skladih. Kot je ob predstavitvi knjižice povedala Breda Kutin, predsednica zveze potrošnikov, so v knjižici na enem mestu zbrane ključne informacije, ki jih mora potrošnik imeti pri nakupu točk vzajemnih skladov in tudi med samim varčevanjem. »Pred nakupom se mora zavedati tega, da gre za dolgoročno odločitev in da nepremišljen nakup, na primer preveč tveganih ali preveč zapletenih naložb, lahko prinese negativne finančne posledice.« Karmen Rejc, direktorica Združenja družb za upravljanje investicijskih skladov, je dejala, da smo Slovenci varčen narod, vendar bi ob boljšem poznavanju možnih oblik varčevanja lahko privarčevali še več. Kot eno najbolj uveljavljenih oblik varčevanja v razvitem svetu je v ospredje postavila vzajemne sklade, katerih velika prednost je v tem, da so dostopni tudi malim varčevalcem, ki svoj denar lahko razpršijo v široko paleto naložb. »O varčevanju v vzajemnih skladih lahko razmisli vsak, ki je že poskrbel za svojo finančno varnost danes, a za odločitev o tem je priporočljivo imeti vsaj osnovni pregled nad svojimi prihodki, stroški in premoženjem,« je dejal Boštjan Krisper, strokovnjak za področje financ pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
Kot ugotavljajo v zvezi potrošnikov, pri odločitvi o primerni obliki varčevanja na splošno velja, da so za kratkoročno varčevanje primernejše bolj varne oblike varčevanja in da si mlajši lahko privoščijo malo več tveganja. »Pri izbiri sklada ne zaupajte le imenu sklada, ampak se pozanimajte več o njegovi naložbeni strategiji in uspešnosti. V dokumentu Ključni podatki za vlagatelje boste našli dober osnovni pregled značilnosti sklada in njegovih stroškov. Pri izbiri tipa sklada je dobro poskrbeti za to, da je naložba geografsko in panožno čim bolj raznolika. To je najbolje doseči s skladi, ki vlagajo v izbrana podjetja po vsem svetu.«