Aktivni na pisarniškem stolu
Dolgotrajnemu sedenju in na drugi strani dolgotrajnemu stoječemu položaju je skupna statična obremenitev hrbtenice. Vse statične obremenitve skupaj s pogostim izvajanjem nefizioloških kretenj predstavljajo glavni vzrok pri razvoju mnogih degenerativnih sprememb hrbtenice in pojavu bolečinskih stanj. Analiza pritiska in obremenitve na hrbtenico v statičnih položajih kaže, da je ta najmanjša pri ležečem položaju na hrbtu, trikrat večje je v stoječih položajih ter kar šestkrat večje pri nepravilnem in sproščenem sedečem položaju.
Z aktivnim, vzravnanim sedenjem in izogibanjem najpogostejšim napakam boste obremenitev hrbtenice zmanjšali tudi za polovico in s tem omilili bolečine in nelagodno počutje. Pri sedenju pozornost poleg vzravnane drže usmerite tudi na položaj nog, rok ter glave. Stopala morajo biti popolnoma na površini, kot med stegnenico in golenico pa malce večji od 90 stopinj. Glava mora biti v nevtralnem položaju glede na preostanek telesa. Pravilni položaj telesa boste dosegli, če se gledate sagitalno (od strani), če povlečete navidezno vertikalno črto od sredine uhlja čez sredino rame, komolca (kadar so roke naslonjene na mizo) in kolka.
Ko zavzamete pravilni položaj, si vzemite nekaj minut za aktivni odmor. Če je le mogoče, tudi na delovnem mestu telovadite bosi, stopala vam bodo hvaležna. Za boljše počutje, večjo storilnost in dan z manj bolečinami ali brez njih na delovnem mestu potrebujete od 10 do 15 minut. Aktivni odmor naj bo sestavljen iz vaj za povečanje cirkulatorne učinkovitosti, vaj za raztezanje in sprostitev najbolj obremenjenih predelov telesa ter krepitev predvsem mišic trupa.
Naj zaključim še z enim nasvetom: poskusite sedeti vzravnano ter s težo enakomerno porazdeljeno na oba dela zadnjice. Ne sedite s prekrižanimi nogami! To še bolj oslabi delovanje krvožilnega sistema, vzpodbuja nastajanje celulita v tem predelu, s tovrstnim sedenjem pa boste tudi čezmerno obremenili zgolj eno stran medenice in hrbta.