Znane lestvice katastrskega dohodka
Vlada je določila lestvice katastrskega dohodka kmetijskih in gozdnih zemljišč in pavšalno oceno dohodka na čebelji panj za obdobje 2017–2019.
Kranj – Po tem, ko je bil julija sprejeti zakon o ugotavljanju katastrskega dohodka po neuspelem postopku zbiranja podpisov za zakonodajni referendum 7. oktobra vendarle objavljen v uradnem listu, je vlada na seji prejšnji četrtek sprejela še uredbo o določitvi lestvic katastrskega dohodka, pavšalne ocene dohodka na čebelji panj in območij posebnih režimov za kmetovanje in gospodarjenje z gozdovi za obdobje 2017–2019. Lestvico katastrskega dohodka kmetijskih zemljišč so določili glede na vrsto dejanske rabe in boniteto zemljišča, lestvico katastrskega dohodka gozdnih zemljišč pa glede na rastiščni koeficient in boniteto zemljišča, pri čemer je katastrski dohodek seštevek KD-ja glede na rastiščni koeficient in KD-ja glede na boniteto zemljišča. Katastrski dohodek kmetijskih zemljišč za obdobje 2017–2019 bo znašal od 17,14 do 107,14 evra za hektar, za gozdna zemljišča glede na rastiščni koeficient od 0,20 do 39,97 evra in glede na boniteto od 5,02 do 80,38 evra na hektar, pavšalna ocena dohodka na čebelji panj pa 17 evrov.
Na območjih, kjer veljajo posebni režimi kmetovanja in gospodarjenja z gozdovi, to je na vodovarstvenih območjih, v gozdnih rezervatih, v varovalnih gozdovih in gozdovih brez zgrajenih gozdnih prometnic, bo katastrski dohodek nižji. Uredba določa odstotke zmanjšanja KD-ja za zemljišča na teh območjih. Na vodovarstvenih območjih naj bi se KD kmetijskih zemljišč zmanjšal za 40 odstotkov, v varovalnih gozdovih, kjer je možen posek, in v zaprtih gozdovih za 75 odstotkov, v gozdnih rezervatih in v varovalnih gozdovih, kjer posek ni možen, pa za 100 odstotkov.
V skladu s prehodnimi določbami novega zakona bodo v prvem letu, to je v letu 2017, upoštevali le 40 odstotkov izkazanega KD-ja, v letu 2018 55 odstotkov, v letu 2019 75 odstotkov zneska, v letu 2020 pa prvič celotni znesek.