
Elanove zmage in naš ponos
Kaj imajo poleg tega, da so bili ali še vedno so vrhunski športniki, skupnega Miro Cerar, Mateja Svet, Ingemar Stenmark, Bojan Križaj, Jure Franko, Filip Flisar, Davo Karničar, Peter Prevc, Sara Takanaši …? Vsi so zmagovali z Elanom. V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki je na ogled občasna razstava s pomenljivim naslovom Z Elanom do zvezd.
V uvodu omenjenim športnikom lahko dodamo še mnoga velika imena iz »Elanovega ozvezdja«, kot so smučarski skakalci Andreas Goldberger, Matti Nykänen, Primož Ulaga, Miran Tepeš, Franci Petek, Primož Peterka, Pjotr Fijas, Simon Ammann, Adam Malysz in alpski smučarji Armin Bittner, Ole Christian Furuseth, Anita Wachter, Thomas Fögde … Mnogi med njimi, zagotovo to velja za Slovence, zaradi športnih uspehov v svojih državah veljajo za heroje naroda. A ne gre le za športne uspehe, družba Elan že nekaj desetletij velja za eno najprepoznavnejših slovenskih blagovnih znamk in je tudi zgodba ljudi, ki že več kot sedemdeset let izdelujejo vrhunsko športno orodje. Posamezni Elanovi izdelki, predvsem to velja za smuči, so v preteklosti pa tudi danes postavljali svetovne trende.
Kot razmišlja Vladimir Vilman, avtor razstave in vodja ekipe strokovnih sodelavcev, muzealcev, konservatorjev in restavratorjev, s katerimi je snoval razstavo, ime Elan generacijam Slovencev vedno znova poraja čustva, dobra in manj dobra, vedno pa je tudi pomenil in še vedno je naš ponos – ne glede na vzpone in padce v zadnjih dvajsetih letih in iz tega izhajajoče spremembe v lastniški strukturi podjetja. K naslovu razstave Z Elanom do zvezd je dodano Elan in njegovi predhodniki, saj so predstavljeni tudi prvi slovenski proizvajalci športne opreme še iz časa pred drugo svetovno vojno. Sredica razstave pa je seveda Elan od ustanovitve zadruge po vojni, sedemdeset let delovanja vse do današnjih dni. Vsa leta so bile temelj Elanove uspešnosti stalne tehniške in tehnološke inovacije razvojnikov, inženirjev, konstruktorjev in oblikovalcev. Menda so med leti 1970 in 1980 so zasnovali in izdelali več kot tristo novih strojev ter naprav, ki jih dotlej niso uporabljali v proizvodnji nikjer drugje na svetu.
Skoraj vsak Slovenec se je v življenju nenehno srečeval z Elanovimi izdelki, od zgodnjega otroštva na Elanovih saneh, orodja in pripomočkov v šolskih telovadnicah, zimskih radosti na smučeh, do čolnarjenja na dopustih in bolj kot ne le občudovanja jadrnic in jadralnih letal. Z jadralcem z oznako DG 101 se srečamo že na muzejskem dvorišču v Bistri, prav tako sta zunaj na ogled dva čolna in vodne smuči. Kot izvemo na razstavi, ki so jo postavili v obokanem prostoru nekdanjega gospodarskega poslopja, je zadrugo Elan leta 1945 ustanovil Rudi Finžgar z devetimi sorodniki, prijatelji in znanci. Namenjena je bila izdelavi športnih pripomočkov za različne panoge v dvoranah in na prostem. Čeprav so bili temelj Elanove proizvodnje smuči in telovadno orodje za telovadnice, so bili loparji za badminton njihov prvi velik mednarodni prodajni uspeh. Seveda so na ogled tudi na razstavi, tako kot recimo reševalni voziček za ponesrečence v gorah, tako imenovani mariner, ali pa otroški voziček. V prvem delu se srečamo tudi z nekaterimi stroji iz zgodnjega Elanovega obdobja, na ogled je nekaj pripomočkov za atletiko in hokej, v nadaljevanju so predstavljeni tudi izdelki, za katere niti ne vemo, da so Elanovi, kot recimo leseni kanu pa otroška igrala in celo kolesa iz projekta Rog-Elan, ki pa nikoli ni polno zaživel.
Osrednje mesto seveda zavzema izjemna zbirka alpskih smuči, kjer je predstavljen tako rekoč njihov celotni razvoj, od tistih »na kante« iz šestdesetih let do sodobnih karving smuči s poudarjenim stranskim lokom. Z nekaj truda boste zagotovo našli tudi »svoj« par smuči, kakršne ste sami nekdaj uporabljali. Posebno mesto imajo smuči, s katerimi so tekmovali junaki belih strmin in smučarskih skakalnic. Prav tako ne manjka zbirka najpomembnejših tekaških smuči, snežnih desk in še zlasti skakalnih smuči, tistih, s katerimi je lani zmagoval Peter Prevc, najnovejše, »slatnarice«, pa je za razstavo namenil podjetnik Peter Slatnar, ki je – potem ko je Elan opustil program – začel proizvajati skakalne smuči. Vsebino razstave je v podobo spremenila oblikovalka Janja Ošlaj, ki je oblikovala tudi razstavni katalog, v katerem so poleg muzeološke predstavitve blagovne znamke tudi pričevanja nekaterih nekdanjih delavcev Elana. Skozi sedemdesetletno zgodovino narodovega ponosa se lahko sprehodite še celo leto do prihodnjega septembra.