Zlomljeno krilo okrepilo medresorsko sodelovanje
Na poligonu Fraportove letalske akademije na Brniku so minuli torek predstavili potek vaje kriznega odzivanja v primeru letalske nesreče Zlomljeno krilo 2021, s katero so preverili usposobljenost in okrepili sodelovanje med različnimi službami, ki so vključene pri reševanju in preiskavi letalskih nesreč.
Zgornji Brnik – Scenarij vaje je predvideval trk vojaškega transportnega letala in šolskega letala PC-9M, ki se je zgodil na nizki višini. Po trčenju je izbruhnil požar in stekla je reševalna akcija. Na vaji so bili predstavljeni postopki gašenja letala, zavarovanja kraja nesreče in dokazov. Sledila je identifikacija morebitnih nevarnih snovi in predmetov ter njihova nevtralizacija, postopki identificiranja žrtev ter drugi postopki, potrebni za nemoteno preiskavo letalske nesreče. »Petnajsta vaja kriznega odzivanja v primeru kompleksnejših letalskih nesreč je plod dolgoletnega sodelovanja med različnimi resorji. Posebnost letošnje je razširitev znanja in vedenja tudi na tiste, ki se prvi odzovejo v primeru letalske nesreče, torej na reševalce in gasilce,« je dejal polkovnik Mihael Klavžar in povedal še, da je vaja nastala na osnovi tragičnih izkušenj, ki jih je slovensko vojaško letalstvo doživelo leta 2004, ko se je smrtno ponesrečil major Svetina, namestnik tedanjega poveljnika 15. letalske brigade. V njegov spomin se kot učno sredstvo uporabljajo razbitine letala, s katerim se je ponesrečil.
Namen vaje je usposabljanje novih članov in stalnih strokovnih sodelavcev stalne komisije ter vzdrževanje potrebne usposobljenosti preiskovalcev in drugih sodelujočih. Vajo so tako v sodelovanju s Fraportom Slovenija organizirali Stalna komisija za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov vojaških zrakoplovov ministrstva za obrambo ter Nacionalni forenzični laboratorij ministrstva za notranje zadeve. Sodelovali so pripadniki Slovenske vojske, kriminalistične policije, kranjskih poklicnih gasilcev in Civilne zaščite. »Pri širjenju znanja enotam prvih posredovalcev je Fraportova letalska akademija dodana vrednost,« je poudaril inštruktor Letalske akademije in vodja intervencije Fraporta Slovenija Milan Dubravac in pojasnil, da je pogostost izrednih dogodkov na letališčih statistično majhna. »Riziko, ogroženost ter posledice ob tovrstnih nesrečah pa so lahko katastrofalni, tako glede žrtev kot tudi z ekonomskega vidika,« je še dodal.
Vajo si je ogledal minister za obrambo Matej Tonin, ki je ocenil, da je bila vaja učilnica na prostem za medresorsko sodelovanje različnih organov za preiskovanje letalskih nesreč v Republiki Sloveniji. »Vaja Zlomljeno krilo povečuje našo pripravljenost in usposobljenost zato, da preiskovanje letalskih nesreč teče čim bolj profesionalno. Pomembne so vse podrobnosti, da ne pride do napačnih zaključkov,« je dejal minister.
V vajo Zlomljeno krilo, ki se je udeležujejo tudi civilne institucije in predstavniki letalske industrije, so že pred desetimi leti začeli vključevati brezpilotne letalnike. S tem razlogom vaja velja za inkubator uporabe novih tehnologij, procesov, taktike in strategije delovanja in upravljanja v kriznih razmerah. V zadnjih letih je vaja prerasla strokovne okvire preiskovalcev letalskih nesreč in postala vaja kriznega odzivanja s poudarkom na ustreznem upravljanju in obvladovanju tveganj v primerih kompleksnejših kriznih situacij.