
Nova okulistična ambulanta
V Zdravstvenem domu Kranj so začeli z izvajanjem nacionalnega programa presejanja diabetične retinopatije, nova ambulanta pokriva področje spodnje gorenjske regije. Direktorica Lilijana Gantar Žura je povzela še nekaj drugih novosti, fizioterapijo tudi zaradi boljše dostopnosti vse več izvajajo na periferiji, kjer so dosegli dogovor z vsemi okoliškimi občinami, razen z nakelsko.
Kranj – Nosilec nove okulistične ambulante v Zdravstvenem domu (ZD) Kranj, v kateri izvajajo nacionalni program presejanja diabetične retinopatije, je Branko Vrlič, dr. med., specialist oftalmolog. Kot je povedal, ima približno tretjina bolnikov s sladkorno boleznijo spremembe na očesni mrežnici, t. i. diabetično retinopatijo. Najbolj ogroženi so bolniki, ki imajo slabo urejen krvni sladkor, povišan krvni tlak in daljše trajanje sladkorne bolezni. Poslabšanje vida (v najslabšem primeru celo slepota) je še posebno nevarno, saj ga sladkorni bolniki zaradi skoraj neopaznih znakov prepoznajo šele v poznih fazah, z zgodnjo diagnostiko in pravočasnim ter ustreznim zdravljenjem pa je to možno preprečiti. »Presejanje diabetične retinopatije je redno letno očesno pregledovanje bolnikov s sladkorno boleznijo, ki se začne izvajati takoj po postavitvi diagnoze sladkorne bolezni in nato enkrat na leto pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, pri bolnikih z boleznijo tipa 1 pa se izvede v puberteti in nato vsakoletno. Na pregled se pacient naroči z napotnico osebnega zdravnika ali diabetologa, čakalne dobe za te preglede pa so minimalne, nekaj dni,« je pojasnil Vrlič.
V ZD Kranj delujeta dve okulistični ambulanti s polnim delovnim časom, ki so ju preuredili, že omenjeno so tudi posodobili z novo opremo, za kar so denar zagotovili sami. Za običajen okulistični pregled je čakalna doba dva do tri mesece, najdaljšo čakalno dobo pa imajo še vedno na ortopediji, približno pol leta. Direktorica ZD Kranj Lilijana Gantar Žura, dr. med., je povedala, da imajo v ZD več specializantov splošne medicine, ki pa bodo v glavnem nadomestili zdravnike, ki odhajajo v pokoj, zato problema zagotavljanja zadostnega števila zdravnikov splošne medicine še ne bodo rešili. Trenutno manjka tudi en zdravnik v šolskem dispanzerju, kar se bo uredilo februarja, ko bo specializantka končala s specializacijo. Želja in predvsem potreba je po še enem otroškem dispanzerju. Pri zobozdravstvu za odrasle je ena nova ambulanta, skupaj jih je zdaj v okviru ZD Kranj pet. Lilijana Gantar Žura pričakuje, da bodo do konca leta prenovili zdravstveno postajo v Stražišču, kjer bodo štiri splošne ambulante, dve zobozdravstveni in fizioterapija. S fizioterapijo se precej selijo na periferijo zaradi boljše dostopnosti in bolj individualne obravnave pacientov, kar jim je v okviru ZD uspelo v vseh okoliških občinah, razen v Občini Naklo, kjer, kot je povedala direktorica ZD, ni prišlo do dogovora z županom.