
Podjetnikom odpremo vrata
Podpredsednik vlade in minister za zunanje zadeve Karl Erjavec ter veleposlanik Franc But sta obiskala Tržič in predstavila aktivnosti gospodarske diplomacije kot pomoč slovenskim podjetjem.
Tržič – Prioriteta na položaju zunanjega ministra je ravno gospodarska diplomacija, je na petkovi okrogli mizi v Paviljonu NOB poudaril Karl Erjavec. Slovensko gospodarstvo je izvozno, v tem oziru je predstavil izzive in skrbi pa aktualno razpravo, kaj pomeni odhod Velike Britanije iz Evropske unije: »Gotovo bo to imelo gospodarske in finančne posledice. Za Slovenijo sicer ne neposredno, ker pa največ izvozimo v Nemčijo, Italijo in v Avstrijo, ki so dober gospodarski partner z Veliko Britanijo, bomo to občutili.« Svoj pogled je Erjavec usmeril še širše v mednarodni prostor, zlasti na področju visoke tehnologije je poudaril slovensko konkurenčnost. Njegova želja je, da bi se slovenska podjetja bolj povezovala, da bi kot majhen trg lahko dosegli kritično maso za nastop na tujih trgih. Slovenija ima 53 diplomatsko-konzularnih predstavništev po svetu.
Sicer je Erjavec govoril optimistično o razmerah v gospodarstvu pri nas v zadnjih treh letih. Poudaril je, da pri zunanjem ministrstvu pomagajo odpirati vrata slovenskim gospodarstvenikom in podjetnikom v svet, kajti nobeno podjetje ne more dobiti posla, če niso ustvarjeni dobri politični kontakti, vendar pa posla namesto podjetnikov ne morejo skleniti. Za tržiško občino Erjavec pravi, da ima izjemno lego in dobre možnosti za gospodarstvo, treba pa je najti nišo za nov zagon, predvsem s tujim investitorjem.
Pomoč pri čezmejnem sodelovanju
Veleposlanik Franc But, vodja sektorja za bilateralno gospodarsko sodelovanje pri ministrstvu za zunanje zadeve, je povedal, na kakšen način lahko pomagajo podjetnikom. Ena možnost so ekonomski svetovalci, teh imajo v mreži 22, druge možnosti so prek veleposlaništev in Direktorata za gospodarsko in javno diplomacijo v Ljubljani. Direktor Regionalne razvojne agencije (RRA) Gorenjske Rok Šimenc pa je omenil možnosti pridobivanja sredstev iz razpisov EU in drugih virov za razvoj podjetništva, turizma ... Trenutno sta pri RRA Gorenjske aktualna dva čezmejna projekta, turistični, v katerem sodeluje tudi tržiška občina z gorskokolesarskimi in pohodniškimi potmi, ter podjetniški, s katerim želijo izobraziti predvsem mlade podjetnike v smeri novih tehnologij. Izzivov je več, je še poudaril Šimenc, kot so razvoj novih industrijskih zmogljivosti, ki bodo temeljile na znanju in vrhunski tehnologiji, razvoj novih tehnoloških središč, tu se omenja tudi Tržič, pa razvoj turizma, lesnopredelovalne industrije, privabljanje tujih investitorjev ... V razgovor se je vključil tudi predsednik Območno obrtne-podjetniške zbornice Tržič Anton Čebron, ki pričakuje več pomoči ministrstva pri čezmejnem sodelovanju, zlasti tržiških podjetnikov z avstrijsko Koroško, in pomoč je minister Erjavec obljubil. Kot primer pozitivne prakse delovanja v tujini so predstavili Zavarovalnico Triglav in kranjski Iskratel.
Minister si je ogledal še nekdanjo Bombažno predilnico in tkalnico, kjer so mu tržiški župan Borut Sajovic in predstavniki družbe Voje predstavili načrt revitalizacije ter delavnico Alje Viryent v nekdanjih prostorih Peka.