Spoznavali ovire v mestu
Ob mednarodnem dnevu bele palice, ki ga zaznamujemo 15. oktobra, so tudi člani Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Kranj pripravili sprehod v urbanem okolju in zaznavali ovire pri svojem vsakodnevnem gibanju.
Kranj – Tokrat so se člani v družbi predsednika medobčinskega društva Emila Murija, sekretarja Bena Virta, strokovnjaka za orientacijo slepih, tiflopedagoga Gregorja Habjana, predsednikov krajevne skupnosti Huje in Planina Sonje Mašič in Janeza Kovačiča ter člana sveta KS Bojana Pirca sprehodili po Planini.
Po besedah Janeza Kovačiča v teh soseskah živi kakih sto ljudi z motnjami vida. »Dokler ni bilo skupine o prenovi soseske Planina, nismo dosti razmišljali o težavah slepih in slabovidnih ljudi, bolj o gibalno oviranih, za katere smo zagotovili klančine, ki jim lajšajo gibanje v soseski, enako mamicam z vozički. S to prakso nadaljujemo in danes je priložnost, da spoznamo težave slepih in slabovidnih in se nanje odzovemo z ustreznimi ukrepi,« pa je dejala Sonja Mašič, sicer tudi mestna svetnica, ki je bila nekoliko razočarana nad odsotnostjo mestnih svetnikov in članov občinske uprave. Nanje namreč naslavljajo pobude za ukrepe, namenjene kakovosti življenja prebivalcev te največje mestne soseske. »Lepo je slišati, da imajo v krajevnih skupnostih na Planini razumevanje za vse vrste invalidnosti in se v tem okolju trudijo odpraviti ovire,« pa je dejal predsednik medobčinskega društva slepih Emil Muri. Eden od ukrepov, ki izboljšuje možnost gibanja v urbanem okolju, je označitev semaforja pri trgovini Mercator z oznakami za slepe. Kot je povedal Janez Kovačič, so ga opremili z rumenimi škatlami, na katerih je odtisnjen tloris križišča in zarisana smer, da jo lahko slepi in slabovidni prepozna s tipom. Žal je bila na dan sprehoda škatlica že poškodovana in na semaforju ni deloval zvočni signal, ki slepemu sporoči, kdaj je na semaforju zelena luč. To napako bodo sprehajalci sporočili mestni upravi, ta pa izvajalcu, ki skrbi za te naprave v občini. Upajo, da jo bodo hitro odpravili, saj je sicer še tako dobra rešitev za slepe in slabovidne ob okvari neuporabna.
Pri vodenju sprehoda je pobudo prevzel Bojan Pirc, ki je skupino peljal po domači Planini, ob njem pa je Gregor Habjan opozarjal na ovire, ki slepim otežujejo gibanje v urbanem okolju. Ovire na poti so razni stebrički, betonska korita, robniki pločnikov pa tudi na pločnikih parkirana vozila. Veliko slepih se giblje po mestu s pomočjo bele palice. Ta jih po eni strani označuje, po drugi pa jim služi kot pomagalo, s katerim prepoznavajo tudi ovire na poti.