Sodoben center za ravnanje z odpadki
Družba EKOGOR je na deponiji Mala Mežakla zgradila sodoben center za mehansko-biološko obdelavo mešanih komunalnih odpadkov. Mehanska obdelava že poteka, biološka bo poskusno stekla ta mesec.
Jesenice – Na odlagališču Mala Mežakla je zrastel sodoben, šest milijonov evrov vreden Center za ravnanje z odpadki (CERO) Mala Mežakla. Zgradila ga je družba EKOGOR na zemljišču ob deponiji, ki je v lasti Občine Jesenice. Center je namenjen mehansko-biološki obdelavi mešanih komunalnih odpadkov. Mehanska obdelava že poteka, medtem ko naj bi biološka poskusno stekla ta mesec.
Kot je na dnevu odprtih vrat prejšnji teden povedal direktor družbe EKOGOR Ivan Hrženjak, gre za sodoben center, v katerem obdelujejo mešane komunalne odpadke. Gre za odpadke, ki jih odlagamo v »črne« zabojnike, torej jih ne odlagamo ločeno v zabojnike za embalažo oziroma zabojnike za biološke odpadke. V skladu z zakonodajo je mešane komunalne odpadke pred odlaganjem na odlagališču treba mehansko in biološko obdelati, pri tem izločiti odpadke, ki so primerni za reciklažo in termično izrabo, na odlagališče pa odložiti zgolj ostanek. Ta dejavnost je opredeljena kot gospodarska javna služba in Občina Jesenice je koncesijo podelila družbi EKOGOR. V sklopu CERO Mala Mežakla, ki ima od aprila letos pravnomočno IPPC-dovoljenje in okoljevarstveno soglasje, je EKOGOR zgradil dva objekta, prvega za mehansko obdelavo in drugega za biološko obdelavo odpadkov. Na dan odprtih vrat so prejšnji četrtek povabili župane gorenjskih občin, da so si ogledali center in se seznanili s tehnologijo obdelave.
V postopku mehanske obdelave odpadkov v posebni sortirni liniji v bobnih najprej izločijo materiale, kot so plastika, papir in karton, kovine in nekovine. Ostanek, to je tako imenovano »težko frakcijo«, pa bodo obdelali v objektu za biološko obdelavo odpadkov, ki naj bi poskusno začel obratovati še ta mesec. Odločili so se za biostabilizacijo z dovajanjem kisika, tako imenovano tehnologijo aerobne obdelave. Za zdaj omenjene odpadke začasno skladiščijo, saj neobdelanih ni več dovoljeno odlagati na deponijo, naj bi jih pa predelali do konca leta.
Naložba je bila vredna šest milijonov evrov, je povedal Hrženjak, center pa so zgradili brez pomoči evropskih sredstev. V njem naj bi letno obdelali 40 tisoč ton mešanih komunalnih odpadkov. Toliko odpadkov naj bi po Hrženjakovih besedah tudi zagotovili, pri čemer imata za zdaj le občini Jesenice in Gorje sprejete potrebne koncesijske akte, medtem ko naj bi ostale gorenjske občine, katerih odpadke dovažajo na Malo Mežaklo, te akte sprejele do konca leta. Na Malo Mežaklo sicer dovažajo odpadke iz občin Jesenice, Žirovnica, Kranjska Gora, Radovljica, Bohinj in Tržič, prek družbe Publicus pa še iz nekaterih drugih slovenskih občin.