Zlate vse tri gorenjske inovacije
V Gospodarski zbornici Slovenije so oblast pozvali, naj spremeni miselnost in začne podpirati razvoj v podjetjih, ne pa ga zavirati. Zlato priznanje za inovacije tudi Acroniju, M Sori ter Domelu in Razvojnem centru NELA.
Brdo pri Kranju – Med štirinajstimi inovacijami, ki so v sredo na Dnevu inovativnosti na Brdu pri Kranju v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) prejele zlato nacionalno priznanje, so bile tudi vse tri gorenjske inovacije, ki so se uvrstile v finalni izbor. Zlata priznanja so tako prejeli tudi jeseniški Acroni, M Sora ter skupaj Domel in Razvojni center NELA. Za nacionalna priznanja, ki jih je GZS podeljevala štirinajstič, se je potegovalo štirideset inovacij; poleg štirinajstih zlatih so najbolj inovativnim podjetjem in inovatorjem podelili še 21 srebrnih in pet bronastih priznanj.
Zlata trojica
Jeseniška družba SIJ Acroni je zlato nacionalno priznanje prejela že tretje leto zapored, tokrat za inovativno tehnologijo brezkislinskega čiščenja toplo in hladno valjanih pločevin. »Bistvo inovacije je zamenjava postopka čiščenja končnih jeklenih trakov, pri katerem namesto kisline sedaj uporabljamo pesek in postopek peskanja. S tem je tovarna postala bolj prijazna za delavce in okolje,« je pojasnil Matevž Fazarinc, direktor razvoja. Kot je poudaril, gre za edinstven postopek čiščenja pločevine v svetu, ki ga sicer niso patentirali, vendar pa ga ščitijo kot poslovno skrivnost. Inovacija je prinesla družbi tudi precejšnji finančni učinek.
Tudi v Domelu se lahko pohvalijo z že več prejetimi zlatimi priznanji za inovacije, letos so skupaj z Razvojnim centrom NELA navdušili z novim EC-motorjem z možnostjo integrirane elektronike za moči do 1kW. »Pri tej inovaciji smo se skoncentrirali na energetsko učinkovitost in stroškovno optimalen dizajn. Izdelek je v osnovi razvit za trg pralnih strojev, a je toliko fleksibilen, da je uporaben tudi pri drugih aplikacijah, npr. pri profesionalnih aparatih v kuhinji ali ventilacijski tehniki. Z njegovo proizvodnjo smo začeli letos, v naslednjih letih pa jo bomo še širili,« je razložil Matjaž Čemažar, vodja razvoja in raziskav.
Zlatega priznanja so se razveselili tudi v žirovskem podjetju M Sora mizarstvo, kjer so razvili leseno okno Natura Optimo XLT, ki je v celoti izdelano iz posebne smrekovine slovenskega porekla, njena zgradba in lastnosti pa so spremenjene po patentiranem postopku termične modifikacije, ki je prav tako plod slovenskega znanja. »Želeli smo razviti pasivno okno, ki bo v celoti iz lesa, kar je precej težka naloga. Celotna inovacija temelji na termično modificirani smrekovini, ki prihaja izključno z okoliških hribov. To okno glede na druge izstopa po izolativnosti, življenjski dobi in tudi dostopni ceni,« je povedal Aleš Ugovšek, vodja projektov. Nova okna so že na trgu in se v tujini tudi dobro prodajajo, je še dodal.
Dežela inovatorjev
V letošnjem izboru je na regionalni ravni sodelovalo kar 182 inovacij, ki so bile plod dela 768 inovatorjev, v štirinajstih letih pa je GZS v celotni Sloveniji nagradila že več kot 7700 inovatorjev in več kot 2400 inovacij, na nacionalni ravni pa podelila 112 zlatih priznanj, ki pomenijo najvišje priznanje inovativnim dosežkom slovenskih podjetij. »V zadnjih osmih letih smo četrta najhitreje rastoča država na lestvici inovacijske uspešnosti,« je poudaril predsednik GZS Marjan Mačkošek, a obenem opozoril, da ni časa za spanje na lovorikah. Ob letošnji podelitvi priznanj za inovacije so v GZS pozvali slovenske obalsti, naj »spremenijo svojo miselnost in pristop ter začnejo podpirati razvoj v podjetjih, ne pa da ga zavirajo«.