Tomaž Lanišek, direktor družbe Knauf Insulation / Foto: Gorazd Kavčič

Naložbe za čistejši zrak

Večletni dobiček je podjetje Knauf Insulation investiralo v posodobitev proizvodnje in s tem tudi v izboljšanje zraka v njihovi okolici. Čaka jih še obnova sedaj najstarejše linije 1, v kar bodo vložili 25 milijonov evrov, dokončana pa naj bi bila leta 2018.

Škofja Loka – Podjetje Knauf Insulation, ki je devet let del nemške multinacionalke, posluje na dveh lokacijah v Škofji Loki – na Trati in v Bodovljah. V preteklosti je bilo podjetje deležno precej kritik iz okolja, češ da s svojimi izpusti prekomerno onesnažuje zrak. Čeprav so bili že prej vplivi na okolje vselej pod zakonsko določenimi mejnimi vrednostmi, pa so z lansko posodobitvijo proizvodnje okoljske rezultate še izboljšali, je ob predstavitvi dosežkov in okoljskih parametrov podjetja Knauf Insulation dejal njegov direktor Tomaž Lanišek. Podjetje s 411 zaposlenimi je sicer lani ustvarilo 104 milijone evrov prihodkov in skoraj devet milijonov evrov čistega dobička. Večletni dobiček investirajo v posodobitve: tako so lani investirali prek 30, v zadnjih treh letih pa prek 50 milijonov evrov.

V obnovo proizvodne linije 2, kjer so s prejšnjega energenta koksa prešli na okoljsko primernejši zemeljski plin, so lani vložili 25 milijonov evrov. Nova linija, ki je začela obratovati julija 2015, po prvem letu delovanja že daje pričakovane rezultate tako v smislu nove generacije izboljšanih proizvodov kot tudi v okoljskem smislu, poudarjajo v Knaufu. Tudi meritve kažejo, da so okoljski rezultati na področju emisij izboljšani. Emisije ogljikovega dioksida so zmanjšali za 40, žveplovega dioksida za 70 odstotkov, spodbudni so tudi rezultati spremljanja emisij prašnih delcev. Zmanjšali so tudi emisije organskih spojin v zrak: razpolovili so vrednosti organskega ogljika, na tretjino pa zmanjšali tudi izpuste fenolov in formaldehidov. Okoljske parametre nadzira Agencija RS za okolje, o njih pa so poročali tudi občinskemu svetu ob obravnavi stanja zraka v Škofji Loki. Prav na zadnji seji občinskega sveta je direktor Tomaž Lanišek razjasnil tudi dvome glede fluorovodika, katerega vrednosti so v poročilu še posebej izstopale. Povedal je, da se pri taljenju kamna sprošča fluor, in ne fluorovodikova kislina, mejne vrednosti ne le, da so bile upoštevane, temveč so celo petkrat nižje od zahtevanih. Opravljajo tudi meritve hrupa, ki so prav tako v okviru mejnih vrednosti, celo na najbolj kritičnih točkah (pri nekaterih hišah v Virmašah in na Trati), kar velja tako za dnevni kot večerni in nočni čas.

Na izboljšanje okoljskih kazalcev je poleg menjave energenta vplivalo tudi povečanje kapacitete filtrov. Tomaž Lanišek omenja tudi lansko povečanje dimnika s 50 na 65 metrov, ki izpuste razprši na večjo površino. So pa nekatere občane zmotile na dimnik na novo nameščene luči. Te je ob investiciji zahtevala direkcija za letalstvo, pojasni Lanišek.

Sedaj v Knaufu načrtujejo še obnovo proizvodne linije 1. Upajo, da bo dograjena do leta 2018, ko bo podjetje praznovalo 60 let obstoja. Naložba bo vredna 25 milijonov evrov, upajo pa, da na dovoljenja ne bo treba čakati šest let, kot so za lansko obnovo. Na obnovljeni liniji namesto koksa uporabljajo zemeljski plin, za še učinkovitejše izgorevanje pa tudi kisik. Tega jim s cisternami dobavlja podjetje Messer, ki pa namerava ob Knaufu v prihodnje zgraditi kisikarno, kar tudi v Knau­fu zelo težko pričakujejo. Letos je občinski svet v Škofji Loki sprejel občinski podrobni prostorski načrt, ki predvideva gradnjo, postopek za pridobitev gradbenega dovoljenja pa se še vedno vleče in tako kisikarna najbrž ne bo zgrajena do konca leta 2016, kot je bilo načrtovano. »Radi bi, da Messerju uspe,« pravi Tomaž Lanišek. »Če namreč odstopijo od načrtov, bi mi ostali brez dobavitelja, česar si ne moremo privoščiti, saj bi morali ustaviti linijo 2. Tega pa si ne želimo. Pri ARSO smo za vsak primer zaprosili in dobili dovoljenje, da spet preidemo nazaj na uporabo koksa.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sobota, 28. junij 2014 / 10:05

Z vodo brez olja do čistega okolja

Bled – Takšen naslov nosi projekt ekipe osnovnošolcev Osnovne šole Marije Vere z Duplice pri Kamniku, ki je med slovenskimi šolami iz mreže programa Ekošola zmagal na temo Voda povezuje. Zmagovalna...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 26. april 2013 / 07:00

Pomoč mladim prevzemnikom kmetij

Kranj - Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je danes objavilo javni razpis za ukrep Pomoč mladim prevzemnikom kmetij za leto 2013, s katerim želi spodbuditi prenos kmetij s stare...

Gorenjska / petek, 26. april 2013 / 07:00

Anketa: Izkoristili bodo praznike

Z današnjim dnem se za marsikoga začenjajo devetdnevne počitnice, saj bosta sredi drugega tedna dva praznična dneva. Pred poletjem bodo to zadnje počitnice za šolarje, v nekaterih podjetjih pa so se z...

Prosti čas / petek, 26. april 2013 / 07:00

Smeh in energija z Mihom

Batičem iz Šempasa. Mladim vinarjem, ki nadaljuje zgodbo svojega očeta, čeprav je ta še ni zaključil. Miha je tokrat obiskal vinergiste, Damir Salkič pa je bil ta večer večkrat Damjan.

Zanimivosti / petek, 26. april 2013 / 07:00

Mlade poskušali navdušiti za šah

V sklopu projekta Šah v slovenske šole so v blejski osnovni šoli otroci igrali šah z mednarodnim mojstrom Vojkom Mencingerjem.

Gospodarstvo / petek, 26. april 2013 / 07:00

Telemach povezan v United

United Group od 1. maja napoveduje brezplačne telefonske pogovore med Slovenijo, Srbijo ter Bosno in Hercegovino.