Tomaž Lanišek, direktor družbe Knauf Insulation / Foto: Gorazd Kavčič

Naložbe za čistejši zrak

Večletni dobiček je podjetje Knauf Insulation investiralo v posodobitev proizvodnje in s tem tudi v izboljšanje zraka v njihovi okolici. Čaka jih še obnova sedaj najstarejše linije 1, v kar bodo vložili 25 milijonov evrov, dokončana pa naj bi bila leta 2018.

Škofja Loka – Podjetje Knauf Insulation, ki je devet let del nemške multinacionalke, posluje na dveh lokacijah v Škofji Loki – na Trati in v Bodovljah. V preteklosti je bilo podjetje deležno precej kritik iz okolja, češ da s svojimi izpusti prekomerno onesnažuje zrak. Čeprav so bili že prej vplivi na okolje vselej pod zakonsko določenimi mejnimi vrednostmi, pa so z lansko posodobitvijo proizvodnje okoljske rezultate še izboljšali, je ob predstavitvi dosežkov in okoljskih parametrov podjetja Knauf Insulation dejal njegov direktor Tomaž Lanišek. Podjetje s 411 zaposlenimi je sicer lani ustvarilo 104 milijone evrov prihodkov in skoraj devet milijonov evrov čistega dobička. Večletni dobiček investirajo v posodobitve: tako so lani investirali prek 30, v zadnjih treh letih pa prek 50 milijonov evrov.

V obnovo proizvodne linije 2, kjer so s prejšnjega energenta koksa prešli na okoljsko primernejši zemeljski plin, so lani vložili 25 milijonov evrov. Nova linija, ki je začela obratovati julija 2015, po prvem letu delovanja že daje pričakovane rezultate tako v smislu nove generacije izboljšanih proizvodov kot tudi v okoljskem smislu, poudarjajo v Knaufu. Tudi meritve kažejo, da so okoljski rezultati na področju emisij izboljšani. Emisije ogljikovega dioksida so zmanjšali za 40, žveplovega dioksida za 70 odstotkov, spodbudni so tudi rezultati spremljanja emisij prašnih delcev. Zmanjšali so tudi emisije organskih spojin v zrak: razpolovili so vrednosti organskega ogljika, na tretjino pa zmanjšali tudi izpuste fenolov in formaldehidov. Okoljske parametre nadzira Agencija RS za okolje, o njih pa so poročali tudi občinskemu svetu ob obravnavi stanja zraka v Škofji Loki. Prav na zadnji seji občinskega sveta je direktor Tomaž Lanišek razjasnil tudi dvome glede fluorovodika, katerega vrednosti so v poročilu še posebej izstopale. Povedal je, da se pri taljenju kamna sprošča fluor, in ne fluorovodikova kislina, mejne vrednosti ne le, da so bile upoštevane, temveč so celo petkrat nižje od zahtevanih. Opravljajo tudi meritve hrupa, ki so prav tako v okviru mejnih vrednosti, celo na najbolj kritičnih točkah (pri nekaterih hišah v Virmašah in na Trati), kar velja tako za dnevni kot večerni in nočni čas.

Na izboljšanje okoljskih kazalcev je poleg menjave energenta vplivalo tudi povečanje kapacitete filtrov. Tomaž Lanišek omenja tudi lansko povečanje dimnika s 50 na 65 metrov, ki izpuste razprši na večjo površino. So pa nekatere občane zmotile na dimnik na novo nameščene luči. Te je ob investiciji zahtevala direkcija za letalstvo, pojasni Lanišek.

Sedaj v Knaufu načrtujejo še obnovo proizvodne linije 1. Upajo, da bo dograjena do leta 2018, ko bo podjetje praznovalo 60 let obstoja. Naložba bo vredna 25 milijonov evrov, upajo pa, da na dovoljenja ne bo treba čakati šest let, kot so za lansko obnovo. Na obnovljeni liniji namesto koksa uporabljajo zemeljski plin, za še učinkovitejše izgorevanje pa tudi kisik. Tega jim s cisternami dobavlja podjetje Messer, ki pa namerava ob Knaufu v prihodnje zgraditi kisikarno, kar tudi v Knau­fu zelo težko pričakujejo. Letos je občinski svet v Škofji Loki sprejel občinski podrobni prostorski načrt, ki predvideva gradnjo, postopek za pridobitev gradbenega dovoljenja pa se še vedno vleče in tako kisikarna najbrž ne bo zgrajena do konca leta 2016, kot je bilo načrtovano. »Radi bi, da Messerju uspe,« pravi Tomaž Lanišek. »Če namreč odstopijo od načrtov, bi mi ostali brez dobavitelja, česar si ne moremo privoščiti, saj bi morali ustaviti linijo 2. Tega pa si ne želimo. Pri ARSO smo za vsak primer zaprosili in dobili dovoljenje, da spet preidemo nazaj na uporabo koksa.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Za jubilej tisoč let glasbe

Jubilejni 30. Festival Radovljica bo že po tradiciji tudi letos potekal v prvi polovici avgusta. Deset vrhunskih koncertnih večerov bo poslušalce popeljalo od glasbe srednjega veka do sodobne glasbe.

Objavljeno na isti dan


Medvode / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:56

Podhodi za dvoživke v Hrašah čez dve leti

Hraše – Hraše v medvoški občini veljajo za eno od črnih točk v Sloveniji za dvoživke v spomladanskem času. Vrsto let pa se kot nujna rešitev poudarja gradnja podhodov za dvoživke.

Nasveti / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:55

Testiranje odslej tudi na Brniku

Testiranje na covid-19 je odslej mogoče tudi na brniškem letališču. Rezultati pa so znani v štirih do šestih urah.

GG Plus / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:52

Zgodbe gorenjskih družinskih podjetij

EY Slovenija predstavlja deset novih zgodb družinskih podjetij, med njimi jih je pet s širšega gorenjskega območja: Agromehanika iz Hrastja, Rast Tim iz Vesce pri Vodicah, Genis iz Kranja, Kmetija Pus...

Zanimivosti / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:48

Božički darila poslali po škripcu

Splošno bolnišnico Jesenice so v sredo obiskali Božički, ki so otrokom na pediatrični oddelek kar po škripcu poslali igrače.

Kranj / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:47

V spomin: Emil Herlec - Milč (1931–2020)

Pretresla nas je novica, da Emila Herleca - Milča ni več med nami. Težko je verjeti, da je kleni, skoraj devetdesetletni prijatelj in reševalski tovariš preminil pri gledanju televizije. Poznali sm...