Matjaž Eržen ob fotografijah sivih čapelj, ki so jih spomladi posneli štirje fotografi. / Foto: Gorazd Kavčič

Sive čaplje sredi mesta

Spomladi so gnezdenje sivih čapelj s terase na Nami opazovali štirje fotografi in o teh dolgonogih pticah posneli okoli tisoč fotografij. Nekatere so septembra razstavili v galeriji oddelka za odrasle Knjižnice Ivana Tavčarja v Škofji Loki.

Škofja Loka – Spomladi so sredi mesta, na rdeči bukvi in macesnu v bližini Name, gnezdile sive čaplje in pritegnile pozornost štirih lovcev na fotografije. Egon Cokan, Milan Mihalič, Janez Podnar in Tone Štamcar so bili spomladi nenehno na preži za zanimivimi posnetki. Fotografirali so s terase mladinskega oddelka škofjeloške knjižnice, celo na tamkajšnjo streho so splezali in na vrh bližnje poslovne stavbe kompleksa Transturist, da so si približali skrivnostno življenje teh velikih ptic. »Fotografom smo tedaj predlagali, naj jeseni v knjižnici priredijo fotografsko razstavo s svojega pomladnega fotolova. Septembra se je to tudi zgodilo in na ogled je izbor fotografij dveh družin sivih čapelj,« je povedal direktor Knjižnice Ivana Tavčarja Škofja Loka Matjaž Eržen.

Fotografije prikazujejo, kako so čaplje prinašale veje in si spletale gnezdo, kako so se izvalili mladički, kako so vreščaje zahtevali hrano, ki so jim jo starši prinašali v gnezdo, kako so se učili letati. Sive čaplje so imenitne letalke, zanimivo je bilo opazovati njihove zračne borbe, so fotografi zapisali v komentarju k slikam. Dve družini sivih čapelj se namreč nista prav dobro razumeli med seboj, kar so med pomladnim opazovanjem s fotografijami dokumentirali tudi štirje loški fotografi. Posneli pa so tudi prizore kljunčkanja, ljubeče skrbi za mladičke in tudi »bratsko pomoč«: od treh mladičkov je bil eden šibkejši in je skoraj padel iz gnezda, krepkejša bratca sta mu pomagala in ga zvlekla nazaj. Takrat je reševanje uspelo, a narava je bila vseeno močnejša in čez nekaj dni je šibki mladiček poginil.

Knjižnica bo razstavo gostila do 6. oktobra, nato pa jo bodo po besedah Matjaža Eržena ponudili tudi škofjeloškim šolam. Fotografije niso le lepe na pogled, pač pa se je iz njih mogoče naučiti marsikaj o naravi in o zakonitostih, ki vladajo v njej.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / torek, 18. maj 2010 / 07:00

Nadzidava Pikove dame

Gospod Mencinger je v rubriki Županov kotiček v Jeseniških novicah št. 9 ponovno zapisal trditev, ki je neresnična in zavajajoča. Piše namreč, da okoliški stanovalci nimamo razumevanja za projekt grad...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 2. marec 2014 / 16:23

Med počitnicami zasedeni

V Kranjski Gori imajo te dni idealne zimske razmere, ki v kombinaciji z zimskimi počitnicami dobro polnijo njihove turistične nastanitve. V Bohinju so hoteli med tednom ta čas zasedeni od 50- do 70-od...

Šport / nedelja, 2. marec 2014 / 16:21

Domen Škofic naj športni plezalec

Planinska zveza Slovenije je nagradila alpiniste in športne plezalce za dosežke v minulem letu. Letos so prvič podelili tudi nagrado za življenjsko delo – prejel jo je Tone Škarja.

Cerklje na Gorenjskem / nedelja, 2. marec 2014 / 16:19

Najboljša hrana je lokalna

Občina Cerklje nadaljuje sklop srečanj in izobraževanj, s katerimi želijo opozoriti na pomen domače hrane in spodbuditi povezanost med lokalnimi kmeti in potrošniki. Sestavili bodo seznam lokalnih pon...

Gorje / nedelja, 2. marec 2014 / 16:18

Poplačali dolg za projekt REAAL

Na Občini Gorje so dobili povrnjena vsa sredstva za projekt REAAL, v okviru katerega so izvedli energetsko obnovo šole.

Škofja Loka / nedelja, 2. marec 2014 / 16:18

Zahvala zvestim krvodajalcem

Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka je izreklo priznanja krvodajalcem, ki so kri darovali od pet- do devetdesetkrat.