Korak k ureditvi nekdanjega BPT
Tržiški občinski svetniki so dali zeleno luč za odkup dela nepremičnin na območju nekdanje Bombažne predilnice in tkalnice ob vstopu v mestno jedro. Občina bo investirala v ureditev javne infrastrukture.
Tržič – Občina Tržič bo od družbe Voje, lastnice nepremičnin večinoma opuščenega območja nekdanje Bombažne predilnice in tkalnice (BPT) Tržič odkupila dober hektar za nekaj manj kot 340 tisoč evrov. Pri občinski upravi so pojasnili, da območje, ki se sicer razprostira na dobrih petih hektarih, že desetletja ostaja brez razvojne perspektive, s svojo neurejeno podobo kazi vhod v mestno jedro, in ker gre za zazidljiva zemljišča, kjer bi bil na že degradiranih stavbnih zemljiščih možen razvoj podjetništva in obrti, v tem prepoznava velik javni interes. Z nakupom nepremičnin in kasnejšo ureditvijo cestne in komunalne infrastrukture območje želi narediti privlačno za zasebne investitorje in ga v delu odpreti tudi za občane, tako da bo vanj umestila vsebine, kot so mestni park, pešpot in kolesarska steza.
Svetnika Marka Poljanca je zanimalo predvsem, kakšen bo vložek družbe Voje, kakšna je garancija družbe, da bo denar od kupnine občine ostal na postavki za oživitev degradiranega območja BPT in kakšne bodo cene po obnovi. Večji del BPT je pod spomeniškim varstvom in – kot je še opozoril Poljanc – konservatorski načrt Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) še ni v celoti potrjen. Predstavnica družbe Voje Damjana Habjan je zagotovila, da bo kupnina ostala izključno za namen oživitve BPT v celoti, zato so tudi ustavili prodajo po posameznih delih, ni pa še znala odgovoriti, kakšne bodo cene po obnovi in kakšen bo vložek družbe, ker bo oceno lahko podala šele po pridobitvi konservatorskega načrta, ki vrednost lahko še spremeni.
Kakšne vsebine si želijo v kompleksu, bo lahko povedala zainteresirana javnost na javni tribuni konec septembra, o tem bodo imeli možnost odločiti občinski svetniki z Občinskim podrobnim prostorskim načrtom. Župan Borut Sajovic je povedal, da so zdaj sprejeli prvi pomemben korak, da pa je pot do končnega cilja lahko dolga tudi deset let. Kot je še omenil, je ZVKD že dovolil odstranitev zapuščene upravne stavbe in bodo lahko zaprosili za gradbeno dovoljenje za rušitev, ta strošek in poleg tega še popravilo mostu bo treba predvideti že v naslednjem proračunu. Tudi v tem oziru je svetnik Klemen Belhar opozoril, da so že s to prvo odločitvijo svetniki in občinska uprava z županom na čelu sprejeli odgovornost za to, kar se bo z območjem BPT dogajalo v naslednjih letih.