Stanovalci zapuščajo domove
Letos je domove za starejše zaradi nezmožnosti plačila zapustilo že več kot 150 stanovalcev, povečuje pa se tudi obseg neplačanih storitev.
Predstavniki ministrstva za zdravje in zdravstvene zavarovalnice so na nedavni arbitraži za Splošni dogovor za zdravstveno dejavnost za leto 2013 najavili dodatno znižanje financiranja zdravstvene dejavnosti. »V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije smo zadovoljni, da se je razrešilo financiranje domov, ki z delom začenjajo ob koncu letošnjega in v začetku prihodnjega leta, hkrati pa nas skrbijo napovedana dodatna znižanja cen zdravstvene nege. Soočamo se tudi z vse bolj številnimi odhodi stanovalcev, ki zaradi nezmožnosti plačila zapuščajo domove (teh je bilo letos preko 150), pa tudi z naraščanjem neplačanih storitev. Plačila dolgujejo domovom tako stanovalci kot njihovi svojci, vse pogosteje pa tudi občine, ki ne plačujejo več redno svojih obveznosti,« je v pismo, naslovljeno javnosti, zapisal Boris Koprivnikar, predsednik upravnega odbora skupnosti, in dodal, da si v zaostrenih finančnih in socialnih razmerah želijo predvsem dvoje – jasno določitev finančnih virov in proste roke, da si bodo na podlagi izkušenj, strokovnega znanja in razpoložljivega denarja organizirali svoje delo in zagotovili storitve uporabnikom.
Kot je še zapisal, je v razmerah, ko se med letom spreminjajo pogoji, zmanjšujejo zneski financiranja in se pojavljajo nove zahteve, nemogoče poslovno načrtovati dejavnost in smotrno razporejati razpoložljivi denar. Država naj se – tako Koprivnikar – osredotoči na končni cilj, to je na kvalitetno storitev za uporabnike, ne pa da podrobno predpisuje pogoje in postopke, ki jih morajo izpolnjevati domovi. V skupnosti socialnih zavodov zato ponovno predlagajo ministrstvoma za delo, družino in socialne zadeve ter za zdravje in zavodu za zdravstveno zavarovanje, da v sodelovanju z izvajalci in strokovnimi službami radikalno poenostavijo postopke, standarde in normative, določijo cilje in kritično spremljajo učinke njihovega dela.