
V Tržiču so pustili sledi
Knjižnica dr. Toneta Pretnarja je v sodelovanju s Tržiškim muzejem v Kurnikovi hiši postavila zanimivo razstavo z naslovom Prišli so v Tržič in pustili sledi.
Tržič – Razstava, ki je na ogled do 27. septembra, se navezuje na letošnji Domoznanski september v splošnih knjižnicah, ki želi tematiko migracij in priseljencev prikazati v pozitivni luči. To je priložnost, da tržiška knjižnica predstavi svoje domoznansko gradivo in s tem dejavnost, ki je ena od temeljnih v knjižničarski stroki. Izbor, ki sta ga pripravila bibliotekar Nejc Perko ter etnolog in kustos dr. Bojan Knific, je sledil gradivu, ki ga hrani tržiška knjižnica, dopolnjujejo ga predmeti, ki so večinoma last Tržiškega muzeja.
Posebej so predstavili 19 oseb, ki niso bile rojene v Tržiču in so že pokojne, zbrane zanimivosti o njih pa bodo verjetno manj znane tudi lokalnemu prebivalstvu. Izbor je bil zahteven, saj se je, kot sta poudarili tudi direktorica tržiške knjižnice Marinka Kenk-Tomazin in direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek, že zdaj pokazalo, da je gradiva za vsaj še eno razstavo. Kdo so torej ti izbrani ljudje, ki nas lahko navdihnejo tudi za prihodnost? Jožef Radetzky, Tomaž Pirc, Edmund Glanzmann, Andrej Gassner, Peter Kozina, Jakob Aljaž, Karl Born, Bohuslav Lavička, Jožef Kragl, Ludvik Starič, Charles Moline, Anton Vovk, Valentin Prešeren, Jožef Dietrich, Bogomir Mirko Brejc, Milan Batista, Kamilo Legat, Slava Rakovec Lipoglavšek in Jože Rakovec.
Nekaj razstavljenih predmetov je iz zbirke Tržiškega muzeja, Bojan Knific se je zahvalil tudi drugim, ki hranijo zapuščino in so predmete odstopili za namen razstave. Med drugimi je na ogled estetsko dovršena omara, v kateri je Tomaž Pirc hranil zdravila, ali pa Rakovčev rokopis, ki je nastal ob 650. obletnici prve omembe Tržiča.
Da bo domoznanska dejavnost še uspešnejša, se Nejc Perko obrača na občane, naj še naprej posredujejo gradivo, informacije v hrambo, kajti te imajo svoj namen le, kadar krožijo.