Na Karavankah se pripravljajo na ukinitev mejnih kontrol
Z 21. decembrom bodo ukinili mejne kontrole, zato bodo odstranili nekatere objekte in jih preuredili. Urejajo tudi vozne pasove za sproščen in nemoten promet.
Del pokrajine ob reki Savi od Hrušice proti Mojstrani je pred šestnajstimi leti povsem spremenil podobo. Cestni predor skozi Karavanke s spremljajočimi objekti na bližnjem platoju je Sloveniji odprl novo okno v Evropo. Od odprtja 1. junija 1991 se je po bolj skromnem začetku promet začel povečevati iz leta v leto in danes si marsikdo sploh ne more predstavljati, koliko vozil in potnikov prečka ta mejni prehod letno. Po podatkih Postaje mejne policije Karavanke se ta številka letno suče okrog vrtoglavih osem milijonov potnikov, ki se prepeljejo v petih milijonih vozil. Samo v letošnji poletni sezoni od 20. junija do 20. septembra je v obe smeri peljalo več kot milijon vozil, v katerih je bilo okoli tri milijone potnikov. Največje preseljevanje narodov z zahoda skozi Slovenijo proti Hrvaški in naprej v vzhodne države je v poletnih mesecih.
Pomočnik komandirja policijski inšpektor Roman Zupanc pravi: »Povečan promet v glavni poletni sezoni se ob vstopu v Slovenijo začenja po 10. juliju, ob izstopu pa po 20. avgustu. V osemdesetih odstotkih so to tuji državljani. Za tako zahtevno delo se ustrezno organizacijsko in kadrovsko temeljito pripravimo. Kljub takšni množici potnikov tudi letos z zadovoljstvom ugotavljamo, da nam ni bilo treba izvajati kakšnih nujnih ukrepov za zagotavljanje varnosti.« Vsi potniki pa se ne pripeljejo s poštenimi nameni. Med njimi se znajdejo tudi nepridipravi. Policisti so letos s njimi imeli dosti dela in bili uspešni pri odkrivanju kaznivih dejanj. Srečevali so se z novimi oblikami kriminalitete. Gre za naprave za goljufije z bančnimi karticami. Beležili so več primerov ponarejenih listin. Odkrivali so prehitre voznike, tudi alkoholizirane.
Z letošnjim 21. decembrom se tako kot za druge cestne prehode Evropske unije tudi za Karavanke začenja novo obdobje. Prometni tokovi bodo postali še bolj odprti in verjetno še bolj množični. »S širitvijo šengenskega območja se odpravlja mejna kontrola na notranji meji,« pravi Roman Zupanc. »Promet bo še bolj sproščen, vendar to ne pomeni, da bo policija opustila nekatere ukrepe. Ravno nasprotno, začeli se bodo izvajati ukrepi, ki bodo usmerjeni k preprečevanju mednarodne kriminalitete, ugotavljanju nedovoljenih vstopov v državo in bivanju tujcev na območju Republike Slovenije. Za to bo skrbela posebna enota, ki bo na posameznih območjih te naloge izvajala. Res, da od omenjenega datuma ne bo več fizične prisotnosti policistov na mejnem prehodu Karavanke na Hrušici, vendar morajo občani ob prestopu državne meje še vedno imeti s seboj vse listine, ki so jih uporabljali doslej. Te jim v drugih državah služijo za dokazovanje identitete oziroma za uveljavljanje nekaterih pravic.«
Na mejnem cestnem prehodu Karavanke te dni potekajo obsežne priprave za izvajanje nalog, ki so določene z uvedbo šengenskega območja. Zaradi ukinitve mejnih kontrol bodo odstranili nekatere objekte in jih preuredili. Urejajo tudi vozne pasove za sproščen in nemoten promet.