Sava uspešno zaradi Turizma
Skupina Sava je v prvem polletju povečala prihodke in poslovala z dobičkom, a zaradi plačevanja zamudnih obresti za kredite izkazala 5,7 milijona evrov čiste izgube.
Kranj – Skupina Sava je letošnje prvo polletje, v katerem je imela 32,1 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar je za 4,1 odstotka več kot v enakem obdobju lani, končala s 5,7 milijona evrov čiste izgube, kar je v pretežni meri posledica vračunanih zamudnih obresti za prejeta posojila Save, piše v polletnem poročilu. Skupina je sicer ob 30,6 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je tri odstotke več kot lani, imela 1,9 milijona evrov dobička iz poslovanja (EBIT) oz. 1,7 milijona evrov več kot v lanskem obdobju.
Daleč največ prihodkov – 31,3 milijona evrov (štiriodstotna rast) – je ustvarila Skupina Turizem, ki ima pomembne turistične kapacitete tudi na Bledu. Savina turistična dejavnost je v šestih mesecih ustvarila 850 tisoč evrov čistega dobička, medtem ko je dobiček iz poslovanja znašal 1,8 milijona evrov, kar je 12,5 odstotka več kot v lanskem prvem polletju.
Matična družba Sava je imela sredi leta 6,3 milijona evrov izgube (lani 19,5 milijona evrov izgube), pri čemer znesek vključuje vračunane zamudne obresti za prejeta posojila. V Savi sicer čakajo na glasovanje upnikov o potrditvi prisilne poravnave, z izvedbo predlaganega načrta finančnega prestrukturiranja pa bodo vzpostavljeni pogoji za dobičkonosnost skupine, so sporočili. Največji upniki so SDH, Kad in sklad York.
Upniki Save, imetniki njenih obveznic z oznako SA03, so sicer pred tednom dni na drugi skupščini pooblastili fiduciarja Abanko za sklenitev in pristop k sporazumu o ustanovitvi konzorcija za skupno prodajo delnic, ki ga je predlagala družba Sava in v skladu s katerim prodajna cena za eno delnico Gorenjske banke ne sme biti nižja od 298 evrov, kolikor je likvidacijska vrednost banke, medtem ko je srednja vrednost ocenjena na 364 evrov. Sava je sicer že konec julija sporočila, da je oblikovala konzorcij za skupno prodajo večinskega deleža Gorenjske banke, sama ima v banki 37-odstotni delež.