Pripravljeni na novo šolsko leto
V družini Klančar iz Kranja, v kateri je pet šoloobveznih otrok, se po besedah mame Aleksandre Klančar na novo šolsko leto začnejo pripravljati že takoj po koncu pouka v juniju. Tako se izognejo stresu pri nakupu delovnih zvezkov in drugih šolskih potrebščin tik pred začetkom novega šolskega leta.
V četrtek, ko se začne novo šolsko leto, bodo v sedemčlanski družini Klančar zdaj že drugo leto zapored v šolo pospremili kar pet otrok. Najmlajši Matic bo obiskoval drugi razred osnovne šole, Klara četrti in Ambrož deveti razred. Urbana čaka drugi letnik konservatorija za glasbo, Martina pa tretji letnik Škofijske klasične gimnazije. Ob našem obisku pretekli teden so nam zatrdili, da že kar z nestrpnostjo pričakujejo novo šolsko leto, predvsem ker si želijo spet srečati prijatelje iz šole. Torbe z delovnimi zvezki in šolskimi potrebščinami so že pripravljene, mogoče manjkajo le še kakšne malenkosti, ki jih bodo dokupili sproti, je pojasnila Aleksandra Klančar.
Na novo šolsko leto namreč po njenih besedah začnejo misliti že takoj po koncu pouka v juniju. "Najprej pregledamo zvezke in druge potrebščine, da ugotovimo, kaj je še uporabnega. Zvezek za domače branje recimo lahko uporabljajo več let in ni treba vsako leto kupovati novega," nam pokaže Klarin zvezek, opremljen s čudovitimi risbami, iz katerih je mogoče razbrati, katere knjige je že prebrala v preteklih treh letih. Tako so recimo tudi ugotovili, da bo Matic potreboval novo peresnico, v kateri bodo sicer barvice še od lanskega leta. "Barvice namreč kupujemo tudi za darila med letom, zato ni potrebe, da bi jih menjali ravno pred začetkom novega šolskega leta."
Za delovne zvezke in druge potrebščine je po hitrem izračunu Aleksandra Klančar letos odštela okrog dvesto evrov. Šolsko torbo načeloma vsak dobi novo v prvem razredu in potem navadno zdržijo do petega razreda, le Matic je novo šolsko torbo dobil letos, torej za drugi razred, saj je lani uporabljal še zelo dobro ohranjeno Martinovo torbo. Čeprav je priznal, da mu je bila zelo všeč, pa ni skrival ponosa, ko nam je pokazal novo svetlo zeleno torbo. Iz nje pa je potegnil zvezek z motivom snežaka Olafa iz Ledenega kraljestva, ki mu je po njegovih besedah najbolj všeč. Tudi Klara je navdušeno razkazovala svoje zvezke, ki so jih krasili risani junaki iz Ledenega kraljestva. Lani si je Matic na platnicah zaželel minione, a ker so jih v trgovinah iskali zaman, so se znašli po svoje. Natisnili so si pobarvanke s tem motivom, jih pobarvali in z njimi okrasili platnice zvezkov. "Tako je obenem vadil še barvanje," se je nasmehnila Aleksandra Klančar. Je pa to tudi zvit način, kako lahko prihraniš pri nakupu zvezkov. Po grobi oceni jih bodo letos potrebovali okrog 25, zato pri njihovem nakupu vseeno malce pogledajo tudi na ceno, da ne kupujejo ravno najdražjih. "Po navadi jih kupimo že konec junija, saj so takrat cene najugodnejše." Pri tem si pomaga z letaki trgovskih družb, kar pa ne pomeni, je poudarila, da hodi od trgovine do trgovine in išče najcenejše. "Ko grem v trgovino, spotoma kupim še to. Rajši namreč to počnem sproti, kot da bi zadnje dva dni pred šolo stala v vrstah in nakupovala šolske potrebščine."
Za mlajše si vedno vzame tudi čas, da skupaj zavijejo vse zvezke in knjige ter jih podpišejo. "Ko znajo pisati, pa to počnejo sami. Le v nižjih razredih jim še podpisujem svinčnike, barvice in druge manjše stvari, ker to zahteva malo več natančnosti," je še dodala Aleksandra Klančar.