»Telovadba« za možgane
Na poletnih delavnicah brainobraina v Kranju so otroci tudi med počitnicami z veseljem računali na abak, trli miselne orehe in miselno "telovadili" ter ustvarjali.
Program brainobrain, pri katerem s posebnimi metodami učenja spodbujajo razvoj možganske kapacitete in s tem enakomeren razvoj leve in desne možganske polovice, je namenjen otrokom od četrtega do štirinajstega leta. Poleti so v Kranju pripravili tudi poletne delavnice brainobraina, na katerih so otroci ustvarjali, napenjali možgane pri različnih miselnih nalogah in računali na abak. Septembra bodo nadaljevali z rednim programom, v okviru katerega se bodo otroci srečevali vsak teden po dve uri. Jutri ob 17. uri se jim v prostorih Studia Malisa v Kranju lahko pridružite na predstavitveni delavnici.
V šolskem sistemu je po besedah trenerke brainobraina Maje Korošak poudarjen razvoj leve možganske polovice, ki skrbi za logiko, razumskost in analitičnost, desna polovica, ki je odgovorna za kreativnost, pa je običajno zanemarjena. "Mi pa poskušamo vključiti obe možganski polovici, s čimer se v možganih ustvarjajo nove sinapse in povezave ter se tako hitreje razvijajo." S tem krepijo koncentracijo, vizualizacijo in spomin, kar otrokom pride prav v šoli in tudi kasneje v življenju. Metoda brainobrain je enostavna, zabavna in zato otrokom privlačna. Sprva se učijo računati z računalom, nato nadaljujejo z računanjem brez njega, tako da si ga samo predstavljajo in torej računajo v mislih. "Mi uporabljamo japonski abak. Gre za starodavno metodo računanja, pri kateri sodelujeta obe možganski polovici," je razložila Maja Korošak. Del programa predstavlja tudi to, da otroci vadijo doma vsak dan po petnajst minut. "Tako pridobijo delovne navade ter se naučijo vztrajnosti in da se je treba potruditi za doseganje cilja."
Otroci, ki so se z brainobrainom seznanjali na počitniških delavnicah, so bili navdušeni. "Čeprav se tudi učimo, je čisto drugače kot v šoli. Najbolj všeč mi je računanje na abak," je razložila devetletna Neja Dolenec. Enajstletna Tara Ciperle je to vzela kot neke vrste zabavne priprave na novo šolsko leto, saj upa, da ji bodo pridobljeno znanje in veščine pomagale pri matematiki v šoli. "Počitnice so bile tako prav zanimive," je zatrdila. Leto starejši Matic Bohinc pa je že v preteklosti obiskoval program braiobraina v Kranju. "Za delavnice sem izvedel na spletu. Zanimalo me je delovanje možganov in tako sem naletel na te delavnice." Zaupal nam je, da ima najraje iskanje skritega zaklada oziroma naloge, pri katerih poskušajo razbrati kode, ki jih pripeljejo do "zaklada".