
Nedovoljeno kampiranje
Po vsem območju Zgornje Gorenjske se kljub razširjeni ponudbi avtokampov in počivališč za avtodome pojavlja problematika kampiranja na javnih krajih.
Jesenice – Tudi letos v turističnih krajih Gorenjske opažajo problem divjega kampiranja, in to kljub razširjeni ponudbi avtokampov in počivališč za avtodome. Tako so policisti letos doslej zabeležili 42 primerov nedovoljenega kampiranja, najbolj izstopajo turistični kraji Bled, Bohinj in Kranjska Gora, tovrstno prenočevanje pa se pojavlja tudi na širšem območju Jesenic. Tam so krajani opozorili na šotor na plavškem travniku, belgijska družina si je mirno skuhala večerjo v počitniški prikolici, parkirani čez sedem parkirnih mest na javnem parkirišču nasproti stavbe Občine Jesenice. Kot pojasnjujejo na Policijski upravi Kranj, policisti nadzorujejo to področje v skladu z zakonom o javnem redu in miru, ki v 18. členu določa, da stori prekršek, kdor kampira na javnem kraju, ki za to ni določen, ali na zasebnem prostoru brez soglasja lastnika ali posestnika. Za prekršek je predpisana globa 83,46 evra. Zakon prepoveduje kampiranje na mestih, ki za to niso določena. Kampiranje pomeni taborjenje, postavljanje šotorišč ali drugih zasilnih objektov z namenom začasnega prenočevanja. V praksi to pomeni, da mora tisti, ki želi kampirati na kraju, ki temu niso namenjeni, pridobiti soglasje (zadostuje ustno dovoljenje) lastnika zemljišča.
Nekoliko drugače se obravnava parkiranje avtodomov, saj zakon obravnava taborjenje, ni pa prekršek parkiranje avtodoma na urejenem parkirnem prostoru, če gre za začasno ustavitev med potovanjem oziroma za počitek na poti. Prav tako ni prekršek taborjenje na zasebni površini v skladu z medsebojnim dogovorom. Nekatere občine pa imajo v občinskih odlokih urejene dodatne omejitve, ki jih nadzorujejo občinski redarji. Medobčinsko redarstvo Bohinj, Bled, Železniki je v letu 2015 tako zabeležilo 82 kršitev odlokov o javnem redu in miru, kjer je v večini šlo ravno za problematiko kampiranja.
Precej višje globe za kampiranje na črno so predvidene na Hrvaškem, kjer segajo od 260 do 2000 evrov, tovrstnega kampiranja pa ne dopušča večina evropskih držav, z izjemo skandinavskih držav.