Z »gumi-skokom« do boljšega počutja
Če želimo doseči ter ohraniti optimalno psihofizično zdravje, potem bomo vsak prosti trenutek izkoristili za skok v naravo, kjer bomo napolnili svoja pljuča s kisikom in se včasih tudi prepustili domišljiji. Tokrat sem navdih za aktivno gibanje v naravi iskala v svojem otroštvu. Ste tudi vi med tistimi, ki so si ure in ure krajšali z gumitvistom? Ta ali kakšna podobna elastika naj vas od danes naprej večkrat spremlja na vaših sprehodih.
Obvezno s seboj vzemite tudi otroke ali vnučke in jim pokažite, kako smo se včasih zabavali – danes namreč redko vidimo otroke pri tej zabavni in zdravi igri.
Program sem poimenovala gumi-skok, izvajate ga lahko praktično povsod. Elastični trak na eni strani zavežite za drevo, klopico ali kaj podobnega, na drugi strani pa jo fiksirajte nase v višini svojih reber. Približno 15 minut boste porabili za izvajanje raznovrstnih počepov, poskokov, izpadnih korakov … Z elastiko okoli reber lahko tečete na mestu, obračate telo v eno in drugo stran ter obvezno naredite tudi niz razteznih vaj. Vse vaje morajo biti izvedene pravilno, da bodo čim učinkovitejše, in ne smejo izzvati kakršnekoli bolečine. V primeru bolečin prenehajte in se posvetujte z zdravnikom ali drugo strokovno osebo, ki bo znala vajo prilagoditi vašemu stanju in morebitnim težavam.
Po 15-minutnem zgoraj opisanem »gumi-skakanju« predlagam niz hitre hoje ali zmernega teka. Intenzivnost je odvisna od vaše pripravljenosti, merilo naj bo rahla zadihanost. Omenjeni niz naj traja približno 10 minut. Vsak interval (gumi-skok ter niz hoje ali zmernega teka) v naslednjem tednu ali dveh ponovite dvakrat. Ko vam bo uspelo brez odmora odtelovaditi 60 minut, bodite zadovoljni, kajti v teh 60 minutah ste ogromno naredili za svoje zdravje – aktivno ste preživeli čas v naravi, uporabljali ste funkcionalne kretnje, ki izboljšujejo kvaliteto vsakodnevnega življenja, in mogoče ste s seboj vzeli otroke ali vnuke. Našim najmlajšim namreč moramo biti vzor in jim pokazati, da sedenje za računalnikom ali televizijo ter digitalno komuniciranje z vrstniki ne vpliva optimalno na njihovo zdravje, za katerega smo tako ali tako odgovorni izključno sami.
K tej zdravi obliki vadbe povabite tudi svojega partnerja, prijatelja, prijateljico, družinskega člana … in se prepustite domišljiji. Vsaj do prihodnjega tedna, ko bomo navdih iskali še v kakšni drugi poletni aktivnosti.